Nový šéf Intelu prozradil, kdy se dočkáme prvních 7nm procesorů

Nový šéf Intelu Robert Swan byl do své funkce jmenován zhruba před půl rokem. Nejdříve jenom dočasně, než představenstvo společnosti vybere někoho vhodnějšího. Nyní však bylo rozhodnuto, že Robert ve své pozici zůstane natrvalo. Ten se tak mohl oficiálně v rozhovoru pro deník Barrons rozpovídat o plánech společnosti na několik dalších let a také prozradil co bylo důvodem poklesu marží za poslední finanční období.

Ohledně snížených marží uvedl jako hlavní důvod 14nm výrobní proces, který dle jeho slov není pro výrobu aktuálních čipů ideální. Tím zřejmě narážel na to, že čipy mají více jader než dříve, ovšem výrobní proces je stále stejný, tudíž procesory zabírají na křemíkovém plátu více prostoru a zákonitě to jejich výrobu prodražuje. Intel tedy musel snížit marže, aby zachoval konkurenceschopnost.

Řešením by bylo přejít na 10nm výrobní proces, ovšem ten stále není pro výrobu velkých čipů pro desktop připraven.

Velkou naději ovšem Robert vkládá do 7 nm, protože práce na jeho přípravách jdou prý podle plánu a masivní výroba by měla odstartovat na konci roku 2021, nejpozději však v polovině roku 2022. Podle těchto plánů se tedy 10nm do desktopu dostane možná jenom na jednu, maximálně dvě generace v podobě Tiger Lake, případně Alder Lake, prioritně však bude využíván převážně na serverech a v noteboocích.

Diskuze (36) Další článek: Týden Živě: Řidičák na drony, český warez v krizi a PornHub s omáčkami

Témata článku: Intel, Procesory, Čipy, Tranzistory, Výroba, Barron, Swan, Nový šéf, Robert, Barrons, Čip, Výrobní proces, Alder Lake-P, Marže, Procesor, Tiger Lake, Alder Lake, Alder, Desktop, Pro, Proces, Procesory na Heureka.cz