NÚKIB varuje: Aktuální vlna solidarity okolo COVID-19 nesmí obalamutit ajťáky

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, respektive jeho Národní centrum kybernetické bezpečnosti, na svém webu varuje před některými riziky spojenými s aktuální vlnou solidarity napříč republikou.

Lidé totiž nešijí pouze roušky a netisknou jen ochranné štíty pro zdravotníky, ale nabízejí i pomoc v oblasti IT. Může se jednat o nejrůznější slevy, bezplatné zabezpečení sítí a tak dále. Byť jsou tyto aktivity obecně chvályhodné, NCKB upozorňuje na riziko zneužití ze strany nejrůznějších záškodníků.

Bezpečnostní experti proto doporučují obezřetnost, která je naprosto klíčová zejména u provozovatelů klíčových internetových systémů, nemocnic, samospráv atp., které upravuje zákon č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti.

I za současného nouzového stavu je více než kdy jindy potřeba se řídit bezpečnostními požadavky, které stanovuje zákon č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a související předpisy.

Důrazně tedy doporučujeme velmi pečlivé prověřování všech nabídek IT řešení, které cílí na osoby povinné podle zákona č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a které by mohly ovlivnit bezpečnost kritických informačních systémů, významných informačních systémů nebo systémů provozovatelů základních služeb nejen s ohledem na nabízené technické řešení, ale také s ohledem na řízení rizik spojených s dodavateli.

Národní centrum kybernetické bezpečnosti

Diskuze (17) Další článek: Spojené státy začaly monitorovat šíření nákazy pomocí údajů z mobilních reklam

Témata článku: Koronavirus, Internet, Bezpečnost, COVID-19, Malware, Česko, NÚKIB, Vlna, Riziko, NCKB, Ajťák, VAR, NUKIB, Obezřetnost