NÚKIB varuje před chytrými elektroměry z Asie. Zásuvky ovládané mobilem ale nemusíte vyhazovat

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal Varování před používáním chytrých elektroměrů ze zemí s nedůvěryhodným právním prostředím.

Ale nebojte se, stejně jako před lety v případě kauzy Huawei se varování netýká soukromých osob a jejich chytrých zásuvek z Asie nebo společností, které jsou pouhými odběrateli elektrické energie, ale výhradně provozovatelů distribučních sítí.

Nová vyhláška a modernizace sítě

NÚKIB hodnotí hrozbu kybernetického zneužití podobných zařízení jako vysokou, přičemž předlohou mohou být některé útoky na kritickou infrastrukturu ve východní Evropě v průběhu posledních let – častým cílem byla od roku 2014 především Ukrajina a to s ohledem na tamní táhlý konflikt.

Varování souvisí s vyhláškou č. 359/2020 Sb., o měření elektřiny, která provozovatelům stanoví nové povinnosti v oblasti chytrého měření a dálkového ovládání a postupně povede k modernizace koncových prvků. Bude tedy klíčové, aby používali ověřenou technologii:

Výše uvedené dopady jsou významné svým potenciálním možným rozsahem (jedná se až o cca 5,5 milionů elektroměrů, potažmo odběrných míst) a řadí se mezi jedny z největších a nejvíce ovlivňujících možné standardní fungování České republiky a její energetickou bezpečnost. Z tohoto důvodu je nutné zvažovat možné hrozby s nejvyšší možnou mírou detailu, k čemuž má za cíl přispět i toto varování.

Z textu varování od NÚKIB

Úřad nezmiňuje konkrétní hrozby, ale v dokumentu přibližuje obecné principy bezpečnosti ve chvíli, kdy mnoho provozovatelů bude modernizovat části své infrastruktury.

Varování NÚKIB nebereme na lehkou váhu a plně nastavená opatření podporujeme. Lépe nám to umožní chránit naši kritickou informační infrastrukturu.

Martin Zmelík, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Distribuce

Plné znění varování NÚKIB:

Diskuze (15) Další článek: DeLorean předvádí další návrat do budoucnosti. Nový elektromobil vypadá fantasticky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,