Nvidia nestíhá nejen s grafickými kartami pro hráče. Dodávky váznou i pro datacentra

Nvidii stále trápí problémy s dodávkami desktopových grafických karet řady GeForce RTX 3000. V jednotlivých zemích je ve vlnách k dispozici jen velmi malé procento poptávaných kusů a řada potenciálních zákazníků se po oficiálním uvedení v září ještě stále nedočkala vlastního kusu. Nvidia ale nyní prozradila, že s pokrytím poptávky má problém i ve firemním segmentu.

Dle vyjádření Nvidie nestíhá výroba a dodavatelské řetězce pokrýt požadavky zákazníků z oblasti serverů a datacenter, kteří si zadali objednávky nových grafických modulů A100. Oproti 8nm čipům (zajišťuje Samsung) u karet GeForce RTX 3000 jsou přitom čipy vyráběné zcela jinde - pomocí 7nm technologie u TSMC.

Jedná se ale o obrovský čip, kde výtěžnost není nikdy tak dobrá jako u menších čipů, což snižuje dostupnost už při samotné výrobě na waferu. Nvidia přitom zároveň uvedla i novější generaci modulů, které mají dvojnásobnou kapacitu paměti.

Vzhledem k tomu, že se Nvidii podařilo mezigeneračně opravdu skokový výkon při výpočtech důležitých pro zpracování umělé inteligence (až 20 × výkonnější) , je o nová řešení na bázi A100 velký zájem ze strany firem i vědeckých kruhů.

Podle Nvidie potrvá několik měsíců, než se podaří poptávku pokrýt, takže se i zde naplňují obavy, které už předjímal i samotný šéf Nvidie, že se situace vyřeší až na jaře roku 2021.

Diskuze (15) Další článek: Sondy Voyager objevily nový typ výtrysku elektronů z kosmického záření. Mají souvislost se Sluncem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,