Nvidia těží z boomu AI. Má teď větší hodnotu než Meta, Tesla i Visa

Ještě na začátku roku se akcie Nvidie pohybovaly na úrovni 140 dolarů, po necelých pěti měsících je to ale téměř dvojnásobek. Burzovní cena roste každým týdnem a současná tržní hodnota společnosti je 670 miliard dolarů. Aktuálně je tak sedmou největší veřejně obchodovatelnou společností světa, pětkrát větší než konkurenční Intel i AMD.

Finanční výsledky přitom nijak zářivé nebyly. Za fiskální rok 2023 (Nvidia má účetnictví posunuté o celý kalendářní rok) měla firma stejné tržby jako v sezóně 2022, ale provozní i čistý zisk klesly o více než polovinu. Během covidu rostl zájem o nové počítače, navíc vrcholila kryptoměnová horečka, takže grafické karty se prodávaly za několikanásobek doporučené ceny. Tomu je ale konec.

Klepněte pro větší obrázek

Technický šéf Nvidie Micheal Kagan mimochodem před měsícem řekl, že kryptoměny společnosti nic nepřinesly. To jsou překvapivá slova od vysokého představitele firmy, která evidentně ve velkém prodávala karty těžařům.

Nvidii se ale otevřel jiný hladový trh, ten s umělou inteligencí. Firmy budou ve velkém nakupovat akcelerátory pro trénink a běh různých generativních AI pro práci s textem, obrázky nebo videem.

Microsoft nedávno přiznal, že doplnil několik tisíc karet do cloudu Azure, ve němž běží ChatGPT i Bing Chat. Po uvedení supervýkonných akcelerátorů H100 se dají očekávat zvýšené prodeje i jiným partnerům. Podle Business Insideru koupil asi deset tisíc výpočetních karet i Elon Musk, který chce vybudovat necenzurovaný jazykový model jako protipól těm od OpenAI. Velké plány mají Google, Meta, Amazonu nebo čínské firmy.

Může se tedy stát, že Nvidia omezí výrobu herních karet a více se soustředí na byznys s datacentry. A naopak i herní karty by mohly mizet díky menším firmám nebo amatérům, kteří by chtěli stavět a experimentovat s vlastními neuronovými sítěmi. Těm totiž GeForce svědčí mnohem lépe než Radeony. Zatím ale karty jsou dostupné a očekává se spíš snižování cen. Jestli však v dohledné době začnou z obchodů mizet a ceny se budou zvyšovat, bude v tom mít prsty AI.


Nejoblíbenější grafiky od Nvidie

Asus DUAL-RTX4060-O8G 90YV0JC0-M0NA00 Asus DUAL-RTX4060-O8G 90YV0JC0-M0NA00
nabízí 16 obchodů za ceny od 7 910 Kč
Porovnat ceny
MSI GeForce RTX 4070 VENTUS 2X E 12G OC MSI GeForce RTX 4070 VENTUS 2X E 12G OC
nabízí 31 obchodů za ceny od 13 490 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené grafiky od Nvidie


Diskuze (1) Další článek: Tvůrci ProtonMailu se pouštějí do nové oblasti. Aplikace Pass má vrátit důvěru správcům hesel

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,