O2 je na lovu providerů, nabídku dostal i Netbox

O2 v posledních měsících podala nabídku na odkup několika významným regionálním poskytovatelům internetu, třeba Netboxu, Poda, Nej TV a dalším.

Kellnerova O2 má zájem o koupi lokálních poskytovatelů internetu a s tím spojených služeb. Společnost podle několika dobře informovaných zdrojů Connect.cz dala odkupní nabídku významným regionálním hráčům jako Netbox, Poda, STARNET, itself a také ha-vel. Jedná se také s Nej TV, kde by údajně obchod měl být na spadnutí.

Zástupci O2 oficiální cestou situaci nekomentují. Podle dvou nezávislých zdrojů je odkup Nej TV „skoro jistou záležitostí“. Nej TV je významný provider poskytující připojení k internetu, televizi a také telefonní služby. Provozuje vyšší desítky tisíc přípojek ve více než 50 obcích a menších městech. Registruje přes 70 tisíc zákazníků a patří mezi 15 největších providerů v Česku.

Akcionářem Nej TV je společnost BKS Cable. BKS v minulosti nakupovala další menší regionální providery a v rámci expanze získala investici tří milionů eur od fondu 3TS Capital Partners. Ten nedávno vložil 7,2 milionu dolarů také do pražských Visual Unity. Nej TV by letos mohla dosáhnout na tržby až kolem 300 milionů.

Netbox a další zatím odmítli

Provideři Poda a Netbox podle informací Connect.cz nabídku O2 prozatím odmítli. Netbox je výrazně silný zejména v Brně a obecně patří k celorepublikovým pionýrům v zavádění nových rychlostí a služeb. Firma SMART Comp, která Netbox provozuje, v roce 2013 vykázala výnosy ve výši 197 milionů korun.

 

Poda, Netbox i další prozatím odmítli. Někde je důvodem cena, někde prodávat nechtějí.

 

Poda podle výroční zprávy z roku 2013 odhadovala, že v roce 2014 dosáhne na tržby kolem 275 milionů. V té době společnost působila ve více než 40 tisících domácnostech a její optickou síť využívalo 30 tisíc klientů. Poda provozuje přes 150 kilometrů optických tras a působí v Brně, Znojmu, Jižních Čechách a také Praze.

Zajímavé jsou také další společnosti. Itself provozuje více než 2200 kilometrů dlouhé optické trasy. Ha-vel má zase mimo jiné síť a služby pro firemní zákazníky. Českobudějovický STARNET, který figuruje ve stovkách menších městech a obcích, nabídku od O2 údajně odmítl už několikrát.

Pohodlně získat optiku

Pro O2 jsou regionální akvizice rychlou cestou k tomu, jak získat nové kvalitní sítě a samozřejmě i zákazníky. O2 má výrazně podinvestovanou optiku a nyní hledá cesty, jak tuto díru zacelit. Netbox i Poda mají v podstatě pouze optické sítě a například Nej TV je rovněž optika a bývalá kabelovka.

 

Pro O2 jsou regionální akvizice snadnou cestou, jak získat lepší síť a nové zákazníky.

 

O2 chce rovněž výrazně posílit v oblasti televizního obsahu, což s sebou kromě investic do obsahu (firma už koupila práva třeba na fotbalové zápasy) nese i nutnost kvalitních datových spojů. O2 se také nejspíše bude velice výrazně točit kolem plánovaných 14 miliard na rozvoj rychlého internetu, které do Česka přijdou z Evropské unie.

Firmy typu Netbox, Nej TV nebo Poda už nicméně nejsou malé kousky a případné akvizice mohou být poměrně nákladnou záležitostí.

O2 nedávno ohlásila záměr rozdělit se do dvou samostatných společností (proces už začal), které budou úzce spolupracovat. Pod Českou telekomunikační infrastrukturu budou spadat „kabely“ a další fyzické záležitosti, samotná O2 pak bude především prodejní částí. O2 se tímto mimo jiné vyhne regulaci.

Aktualizováno:

Netbox v zaslaném prohlášení uvádí, že s O2 o prodeji nevyjednává a naopak se soustředí na další rozvoj IPTV služeb prostřednictvím služby Kuki TV a zároveň realizuje další výstavbu optické infrastruktury nejenom v Brně.

Rovněž zástupce firmy STARNET uvedl, že s O2 o odkupu firmy nevyjednává a od O2 žádnou nabídku odkupu zatím nedostal. 

Diskuze (15) Další článek: Bezplatný kancelářský balík LibreOffice dostane webovou verzi

Témata článku: Byznys, Internet, Poskytovatelé internetu, O2, Netbox, Lov, Lokální poskytovatel, NAB, Foot, Plánovaná trasa, Zástupce firem, SMART comp, Kuki TV, Starnet, Provider, Informovaný zdroj, Nezávislý zdroj, Optika, DOS, Televizní obsah, Regionální televize, IPTV, Smart TVKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony