O2 je na lovu providerů, nabídku dostal i Netbox

O2 v posledních měsících podala nabídku na odkup několika významným regionálním poskytovatelům internetu, třeba Netboxu, Poda, Nej TV a dalším.
O2 je na lovu providerů, nabídku dostal i Netbox

Kellnerova O2 má zájem o koupi lokálních poskytovatelů internetu a s tím spojených služeb. Společnost podle několika dobře informovaných zdrojů Connect.cz dala odkupní nabídku významným regionálním hráčům jako Netbox, Poda, STARNET, itself a také ha-vel. Jedná se také s Nej TV, kde by údajně obchod měl být na spadnutí.

Zástupci O2 oficiální cestou situaci nekomentují. Podle dvou nezávislých zdrojů je odkup Nej TV „skoro jistou záležitostí“. Nej TV je významný provider poskytující připojení k internetu, televizi a také telefonní služby. Provozuje vyšší desítky tisíc přípojek ve více než 50 obcích a menších městech. Registruje přes 70 tisíc zákazníků a patří mezi 15 největších providerů v Česku.

Akcionářem Nej TV je společnost BKS Cable. BKS v minulosti nakupovala další menší regionální providery a v rámci expanze získala investici tří milionů eur od fondu 3TS Capital Partners. Ten nedávno vložil 7,2 milionu dolarů také do pražských Visual Unity. Nej TV by letos mohla dosáhnout na tržby až kolem 300 milionů.

Netbox a další zatím odmítli

Provideři Poda a Netbox podle informací Connect.cz nabídku O2 prozatím odmítli. Netbox je výrazně silný zejména v Brně a obecně patří k celorepublikovým pionýrům v zavádění nových rychlostí a služeb. Firma SMART Comp, která Netbox provozuje, v roce 2013 vykázala výnosy ve výši 197 milionů korun.

 

Poda, Netbox i další prozatím odmítli. Někde je důvodem cena, někde prodávat nechtějí.

 

Poda podle výroční zprávy z roku 2013 odhadovala, že v roce 2014 dosáhne na tržby kolem 275 milionů. V té době společnost působila ve více než 40 tisících domácnostech a její optickou síť využívalo 30 tisíc klientů. Poda provozuje přes 150 kilometrů optických tras a působí v Brně, Znojmu, Jižních Čechách a také Praze.

Zajímavé jsou také další společnosti. Itself provozuje více než 2200 kilometrů dlouhé optické trasy. Ha-vel má zase mimo jiné síť a služby pro firemní zákazníky. Českobudějovický STARNET, který figuruje ve stovkách menších městech a obcích, nabídku od O2 údajně odmítl už několikrát.

Pohodlně získat optiku

Pro O2 jsou regionální akvizice rychlou cestou k tomu, jak získat nové kvalitní sítě a samozřejmě i zákazníky. O2 má výrazně podinvestovanou optiku a nyní hledá cesty, jak tuto díru zacelit. Netbox i Poda mají v podstatě pouze optické sítě a například Nej TV je rovněž optika a bývalá kabelovka.

 

Pro O2 jsou regionální akvizice snadnou cestou, jak získat lepší síť a nové zákazníky.

 

O2 chce rovněž výrazně posílit v oblasti televizního obsahu, což s sebou kromě investic do obsahu (firma už koupila práva třeba na fotbalové zápasy) nese i nutnost kvalitních datových spojů. O2 se také nejspíše bude velice výrazně točit kolem plánovaných 14 miliard na rozvoj rychlého internetu, které do Česka přijdou z Evropské unie.

Firmy typu Netbox, Nej TV nebo Poda už nicméně nejsou malé kousky a případné akvizice mohou být poměrně nákladnou záležitostí.

O2 nedávno ohlásila záměr rozdělit se do dvou samostatných společností (proces už začal), které budou úzce spolupracovat. Pod Českou telekomunikační infrastrukturu budou spadat „kabely“ a další fyzické záležitosti, samotná O2 pak bude především prodejní částí. O2 se tímto mimo jiné vyhne regulaci.

Aktualizováno:

Netbox v zaslaném prohlášení uvádí, že s O2 o prodeji nevyjednává a naopak se soustředí na další rozvoj IPTV služeb prostřednictvím služby Kuki TV a zároveň realizuje další výstavbu optické infrastruktury nejenom v Brně.

Rovněž zástupce firmy STARNET uvedl, že s O2 o odkupu firmy nevyjednává a od O2 žádnou nabídku odkupu zatím nedostal. 

Diskuze (15) Další článek: Bezplatný kancelářský balík LibreOffice dostane webovou verzi

Témata článku: Byznys, Internet, O2, Netbox, Poskytovatelé internetu, Televizní obsah, Plánovaná trasa, Lokální poskytovatel, Foot, Smart TV, DOS, IPTV, NAB, Optika, Informovaný zdroj, Zástupce firem, Provider, SMART comp, Regionální televize, Nezávislý zdroj, Nejprodávanější televize na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

10 nejtragičtějších leteckých nehod od roku 2000. Jedna je stále záhadou

10 nejtragičtějších leteckých nehod od roku 2000. Jedna je stále záhadou

** Letecká doprava patří k nejbezpečnějším způsobům cestování ** Čerstvá aféra s Boeingy Max důvěru v bezpečnost létání narušila ** Připomeňme si největší nedávné letecké nehody. Každá ale přispěje k bezpečnosti dalších letů

Karel Kilián | 29

Tipy pro Google: Umí mnohem víc než jen vyhledávat, zkuste některé fígle

Tipy pro Google: Umí mnohem víc než jen vyhledávat, zkuste některé fígle

** Google není jen vyhledávací pole se dvěma tlačítky ** Můžete ho ovládnout pomocí parametrů a příkazů ** Kromě výsledků vyhledávání nabízí také další funkce

Karel Kilián | 15

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 22

The Pirate Bay má vážné problémy. Možná se opravdu blíží její konec

The Pirate Bay má vážné problémy. Možná se opravdu blíží její konec

** Kdysi nezničitelný pirátský web se potýká s problémy ** Z mnoha míst je už měsíce nedostupný ** Další krize dorazila v neděli

Jakub Čížek | 70

Jak na internetu surfovat anonymně: Osvědčené způsoby na zametení stop

Jak na internetu surfovat anonymně: Osvědčené způsoby na zametení stop

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

Stanislav Janů, Vladislav Kluska | 67

Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 78