5G | O2

O2 zrychluje fixní 5G na doma na 100 Mb/s. Upload zvyšuje až na 20 Mb/s

O2 začalo v lednu nabízet fixní připojení pro domácnosti, které již skutečně běželo na sítích páté generace. Tehdy se ale operátor držel zkrátka a nabízel internet o rychlosti pouze 50/5 Mb/s.

Teď si uživatelé budou moci zařídit dvojnásobek, resp. čtyřnásobek, na 5G budou data svištět rychlostmi 100/20 Mb/s. Příplatek za vyšší tarif činí sto korun. Nezapomeňte přitom, že O2 od září zdražuje většinu tarifů o 50 Kč, takže 50Mb/s připojení bude za 549 Kč, 100Mb/s pak za 649 Kč. Nové zákazníky chce ale O2 lákat slevou.

K tarifu je nutné připočíst ještě 99 Kč měsíčně po dobu pěti let coby splátky za modem 5G Box. Ten je malý, jednoduše instalovatelný bez externí antény a nabízí Wi-Fi 6.

Kyslík má stejné ceny fixního 5G i VDSL. Praxe z dřívějška ukazuje, že operátor typ koncového připojení navrhuje podle určitých priorit a metalika bude mít přednost přes bezdrátem. 5G navíc zatím nepokrývá celé Česko, takže na řadě míst možná nebude ani jedna vhodná síť.

Klepněte pro větší obrázek
Mapa pokrytí 5G od O2

Oživeno: Původně v článku stálo, že upload bude u vyššího tarifu jen 10 Mb/s, ale nakonec to bude 20 Mb/s. Stejně jako u VDSL, kde O2 rovněž nabízí 100/20 Mb/s.

5G

5G je označení pro pátou generaci mobilních sítí. Navazuje na sítě čtvrté generace označované 4G, které překonává zejména co se týče zvýšení přenosové rychlosti, snížení odezvy a zvýšení počtu obsluhovaných zařízení. Přečtěte si podrobný článek o 5G

Mohlo by vás také zajímat: Wi-Fi, připojení k inernetu, IoT

Diskuze (18) Další článek: Bill Gates představuje továrnu na „výrobu“ komárů. Díky bakterii nešíří nebezpečné nemoci

Témata článku: 5G, Internet, O2, Poskytovatelé internetu, Připojení k internetu, Upload, Splátka, Připojení, Operátor, Tarif, Česká republika