Odchází jeden z posledních z titánů. Ellison končí v Oraclu

Zakladatel a dlouholetý šéf Oraclu Larry Ellison nečekaně oznámil, že na své pozici končí. Jeho roli převezme bývalý šéf HP Mark Hurd. Končí tak jeden z posledních IT titánů své doby.
Odchází jeden z posledních z titánů. Ellison končí v Oraclu

Jeden z posledních IT titánů své generace končí aktivní roli v byznysu. Dlouholetý kamarád Steva Jobse Larry Ellison oznámil svůj odchod z křesla výkonného ředitele společnosti Oracle, která z něj během několika desetiletí udělala miliardáře a jednoho z nejbohatších lidí planety.

Přímé indicie k tomu, že by měl Ellison odejít, neexistovaly. Je ale fakt, že odchází v době, kdy Oracle ze všech stran čelí významný atakům ze strany mladých, pružnějších a progresivnějších firem, čemuž už nějakou dobu odpovídají také finanční výsledky. Ellison kvůli nim dokonce přišel o část svého platu (nejlépe placeným ředitelem na světě nicméně zůstal).

Larryho Ellisona se mi podařilo na vlastní oči spatřit několikrát. A podle programu, který jsem obdržel, ho uvidím ještě alespoň jednou – za pár dní tradičně v San Francisku zahájí konferenci OpenWorld, kam opět dorazí kolem 60 tisíc lidí.

Svéráz se silnou značkou

Na Ellisonova vystoupení se vždy velice těším. Znalci jistě vědí, že si nebere servítky a občas říká věci hodně nahlas. Během svého vystoupení urazí IBM, HP, EMC a další konkurenci a nesčetněkrát světu sdělí, že Oracle je prostě nejlepší, nejvýkonnější a nikdo na něj nemá.

Klepněte pro větší obrázek
Sebevědomý svéráz končí.

Tahle rétorika prostupuje Oraclem v mnoha směrech. Legendární jsou například reklamy všeho druhu, kdy Oracle do inzerce v novinách či na billboardu napíše „jsme sedmkrát rychlejší než HP“. Také české vedení Oraclu chtělo tyto kampaně dostat na zdejší trh, bohužel na to ale nevyšly rozpočty.

Ellison je svéráz v mnoha ohledech a během neformálních večírků v San Francisku v rámci OpenWorldu o něm od jeho přímých podřízených kolují zábavné historky. Jedna taková legenda praví, že si Ellison vždy před svým vystoupením pozve právníky a PR a sdělí: „Tohle zítra řeknu, kolik nás to bude stát?“

Pamatuji si také na loňský OpenWorld, kdy měl Ellison přijít na svojí druhou přednášku. Tolik se ale zabral do závodů plachetnic Americas Cup, který Oracle sponzoruje a kde má vlastní tým, že prostě nepřišel, i když na něho čekal sál plný lidí. Legendární jsou také historky, kdy na něj v přístavu čekala delegace českých významných zákazníků v čele s tehdejším baronem Sazky Alešem Hušákem.

Ellison při své rétorice samozřejmě někdy poměrně přestřelí, což vede k tomu, že se už párkrát ve svých technologických prognózách zmýlil. Jednou zatracoval cloud, pak na něm začal stavět další růstovou strategii. A tak podobně. Obecně lze ale říci, že Ellison byl skvělý technolog a zároveň výborný obchodník.

Mark Hurd a jeho štace po HP

Bez Ellisona už každopádně Oracle nebude takový, i když se zřejmě svého vlivu úplně nevzdá. Z velkých IT obrů své doby tak ve hře zůstává v podstatě pouze Michael Dell. Jobs je pryč, Ballmer s Gatesem už se aktivní role v Microsoftu vzdali, a odchází i další. Dell se ale evidentně do důchodu nechystá. Firmu stáhl zpět z burzy a má s ní velké záměry, o čemž shodou okolností píšu v dnešním textu.

Klepněte pro větší obrázek
Tak snad to Mark Hurd s Oraclem nedopracuje podobně, jako s HP.

Na místo Larryho Ellisona nyní nastupuje jeho dosavadní pravá ruka Mark Hurd. Ten zastával roli prezidenta Oraclu, ještě zajímavější je ale jeho předešlá historie. Mark Hurd před svým příchodem k Ellisonovi působil jako výkonný ředitel HP a byl jedním ze tří strůjců současného nedobrého stavu celého podniku. Dílo zkázy sice dokonal Léo Apotheker, který byl opravdu tragický, ale už Hurd začal se škrcením.

Hurd byl i tak v HP poměrně oblíbeným šéfem, respektive za jeho vlády bylo jasné, jak se věci mají a lidé věděli, co očekávat. Pro korporátní život pohodlný stav. V Oraclu se Hurd prezentoval jako workoholik a ambiciózní muž, role šéfa mu tak připadla logicky. Spolu s ním ale firmu povede ještě finanční ředitelka Safra Catz.

Jak s Hurdem, tak s Catz jsem měl možnost se několikrát osobně potkat. Není pochyb o tom, že jsou oba dva velké osobnosti s obrovským rozhledem, sebevědomím a přehledem na IT trhu, zároveň ale lze velice pochybovat o tom, kam Oracle dostanou. Mark Hurd měl například za úkol rozhýbat hardwarovou divizi získanou odkupem Sun Microsystems, doposud se to ale zásadně nepodařilo. Novodobý hardware Oraclu je povedený (řada Exa), prodeje ale nerostou tolik, aby zalepily propad hardwaru starého.

Je tu mnoho důvodů, proč Oracle stále bude obrovsky silný, je ovšem otázkou, zda by raději nepotřeboval nějaké svěžejší lídry. Banky, letiště, burzy a další obří podniky zřejmě stále budou na Oraclu z velké míry stavět, mnoho dalších oblastí už ale patří mladým.

Na letošní OpenWorld se každopádně hodně těším. Vypadá to, že tam půjde posbírat zajímavý materiál.

Diskuze (5) Další článek: Byznysový zápisník: Chaps poslal exekuci na svého konkurenta

Témata článku: Byznys, Oracle, Jed, Významný zákazník, Významná role, Tehdejší doba, Novodobá historie, Mark, Nejbohatší muž, Billboard, Titán, Oblíbený šéf, Finanční ředitel, Pravá strana, Baron, Velká role, Škrcení, Podřízený


Určitě si přečtěte

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 162

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 8

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 73