Rozšířená realita respektive brýle pro rozšířenou realitu mají oproti virtuální realitě mnohem praktičtější možnosti použití v reálném světě. Důvodem je to, že dochází k obohacení skutečné reality o dodatečné informace nebo úpravu obrazu, zatímco ve virtuální realitě je člověk zcela odstřihnutý od reality.

S rozšířenou realitou budeme moci v budoucnu v reálném čase měnit třeba vzhled lidí, na které koukáme
O rozšířenou realitu se tak zajímá obrovské množství společností, včetně Applu. Microsoft v tomto směru vyvíjí i vlastní řešení v podobě brýlí Hololens, které jsou ale obrovské, těžké, mají malý zorný úhel a velmi vysokou cenu.
Velký přehled brýlí pro virtuální a rozšířenou realitu
Před dvěma lety jsme dělali velký přehled brýlí pro VR i AR a mezi nimi se objevila i společnost ODG. Jak se ale na letošním CESu ukázalo, tato společnost nejen že má největší zkušenosti v oboru, ale je v oblasti technologie a reálného nasazení nejdále ze všech.
Armádní technologie
Společnost ODG (Osterhout Design Group) se zabývá brýlemi pro „rozšířenou“ realitu už neuvěřitelných 32 let. Mezi prvními produkty byly brýle pro noční vidění v roce 1984, které byly určené hlavně pro armádní účely.

Historie produktů ODG
Postupem času docházelo k přidávání další informací a senzorů, nicméně v posledních letech se technologie zmenšily natolik, že už bylo možné brýle dostat do opravdu malých rozměrů.

Rozšířená realita umožní třeba i lepší operace nebo efektivnější sklad
Proč takové brýle nebyly dostupné už dříve? Má to několik důvodů – výrobní ceny displejů a senzorů s vysokým rozlišením se dostaly opravdu nízko. Důležitou částí jsou i efektivní výpočetní čipy s vysokým výkonem a nízkou spotřebou, které jsou ale zároveň dostatečně miniaturní na to, aby je bylo možní integrovat do brýlí.
ODG R-8 a R-9
Oproti jiným už v polovině tohoto roku ODG představí dva nové modely brýlí pro rozšířenou realitu, které budou určené pro koncové uživatele (R-8) a pro průmyslové nasazení (R-9).

Současný design brýlí
Obě verze používají nejnovější SoC čipset Qualcomm Snapdragon 835 vyrobený 10nm technologií, který podporuje i nové technologie z oblasti AR a VR.
ODG R-8 používá OLED displeje s frekvencí 80 Hz s rozlišením 720p, přičemž dražší R-9 bude mít pro každé oko rozlišení 1080p. Rozdíl bude i v zorném úhlu, který bude 40 stupňů u R-8 a 50 stupňů v případě verze R-9. Pokud to ale srovnáme například s Hololens od Microsoftu, tak ty mají i přes svojí obří velikost FOV pouze asi 30x17 stupňů, což je opravdu hodně málo. Hmotnost samotných brýlí je pouze 113 g nebo 170g dle modelu.

Ukázky různých modulů
Z pohledu senzorů jsou brýle poměrně univerzální – na vrchní straně obsahují několik konektorů, pomocí kterých lze připnout různé typy modulů s rozdílnými senzory – 4K kamery, snímání objektů a také trackování s detekcí pozice objektů. Nechybí možností připnutí sluchátek, Wi-Fi, Bluetooth, GPS. Brýle mají standardně na přední straně 14MPix kameru.

Možnosti ovládání brýlí
Ovládání je možné několika způsoby – jako hlavní se uvádí speciální ovladač na prst s několika tlačítky, telefonem, Bluetooth klávesnicí, herním ovladačem, hlasem a také gesty.
Speciální Android s otevřenou podporou vývojářů
Brýle používají upravený systém Android - ReticleOS, takže lze částečně nainstalovat a spustit všechny možné aplikace, včetně různých multimediálních nebo herních věcí. ODG se také snažit získat zájem vývojářů z celého světa, takže podporuje například platformu Vuforia, která už zahrnuje více než 35 000 aplikací pro rozšířenou realitu.

Dostupné a podporované videoaplikace
Jedná se tak o kompletní samostatné zařízení, které nevyžaduje žádné připojování třeba k telefonu nebo tabletu. ODG zatím neprozradilo výdrž na baterii, ale ceny už jsou k dispozici – brýle ODG R-8 budou za tisíc dolarů (přibližně 30 000 Kč s DPH) a ODG R-9 pak za 1 800 dolarů (přibližně 54 000 Kč s DPH). V prodeji se objeví v polovině roku.
Hybridní řešení VR/AR brýlí v přípravě
Zástupce ODG také v prezentaci ukázal, že se připravuje i hybridní řešení, které umožní z brýlí zobrazující rozšířenou realitu, udělat brýle pro virtuální realitu.

Brýle pro AR i VR v jednom
Jak lze vidět, jde o rychlou výměnu přední a postranní části brýlí, která tak zakryje okolní světlo. Určitě nelze čekat, že to bude mít v počátku podobné vlastnosti jako plnohodnotné brýle pro virtuální realitu, ale například pro přehrávání filmů a další jednodušší věci to určitě bude stačit.

ODG na konci minulého roku získalo investici 58 milionů dolarů, což je na Series A v této oblasti opravdu hodně. Jedno je tak jisté – brýle pro rozšířenou realitu od ODG mají zatím nejlepší parametry, skutečně fungují a stojí za nimi zkušená společnost. O ODG tak určitě ještě hodně uslyšíme.
Video