Ondřej Filip se stal jedním ze 14 klíčníků globálního internetu

Matrix měl svého klíčníka, který se dostal do všem míst virtuálního světa, no a teď ho máme i my v Česku. Alespoň symbolicky, internetová organizace ICANN totiž jmenovala Ondřeje Filipa „strážcem klíče k internetu.“

V sídle organizace se včera sešli povolaní experti, aby zde opět podepsali záznamy kořenové zóny DNS. Jedním z nich byl i Ondřej Filip, šéf sdružení CZ.NIC, které má na starost doménu CZ. Filip byl při této příležitosti jmenován do funkce Cryptographic Officer.

Ondřej Filip se tímto stal jedním ze čtrnácti důvěryhodných zástupců celosvětové internetové komunity, kteří mají klíče k trezoru, v němž jsou uloženy přístupové údaje k takzvanému „hardware security module.“

Jeho iniciace je nezbytná k celému procesu podepisování kořenové zóny. Ondřej Filip střídá ve funkci Nizozemce Olafa Kolkmana, jež zastával tento post od roku 2010.

Velice mě těší, že jsem dostal důvěru organizace ICANN, tedy důvěru lidí, kteří dá se říci Internet na té nejvyšší úrovni řídí, a stal se členem mezinárodní skupiny důvěryhodných zástupců komunity Trusted Community Representatives. Je pro mě současně nesmírnou ctí převzít tak zodpovědnou funkci, jakou je Cryptographic Officer, a začlenit se do těch nejvyšších mezinárodních internetových struktur. Své jmenování vnímám také jako odměnu pro sdružení CZ.NIC, jehož činnosti jsou ve světové internetové komunitě velice dobře hodnocené.

 Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC

Diskuze (28) Další článek: Nenechte se napálit. Přehled služeb, které pomohou odhalit dezinformace

Témata článku: , , , , , , , , , ,