Operační paměti DDR5 už v roce 2023 budou mít vyšší podíl než DDR4

Tento rok se dočkáme nástupu nové generace operačních pamětí v podobě DDR5, které přináší jak vyšší frekvence, a tím pádem i rychlosti, ale také nižší spotřebu a ochranu ECC. Dle analytiků bude přechod od DDR4 k DDR5 velmi rychlý a změny se projeví velmi brzy.

Podle analýzy Yolle Developpement by měl přechod mezi oběma generacemi trvat pouze dva roky. To znamená, že v roce 2023 už bude tržní podíl pamětí DDR5 větší než v případě DDR4.

Největší rozšíření se očekává v roce 2022, kdy tyto paměti bude podporovat několik platforem od Intelu i AMD a to jak v rámci desktopových počítačů a notebooků, tak samozřejmě i serverů, kde bude v počátcích nejrychlejší rozšíření. Na některých mobilních zařízení se lze s LPDDR5 setkat už nyní – podpora je například u čipů Tiger Lake nebo čipsetu Snapdragon 888. Operační paměti DDR5 se tak stanou standardem i v mobilních telefonech, tabletech a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

V roce 2026 už by měl podíl vyrobených operačních pamětí DDR4 klesnout pod 5 %. Celý trh s pamětmi DRAM by pak měl do roku 2026 dosáhnout na 200 miliard dolarů.

Je otázkou, co s těmito odhady udělá pokračující pandemie a současné problémy s dodávkami čipů všeho druhu, avšak v případě paměťových čipů zatím nejsou zatím větší problémy s výrobou ani dodávkami.

Diskuze (7) Další článek: Takhle budou vypadat Windows 11. Prohlédněte si více než padesát obrázků

Témata článku: Byznys, AMD, Intel, Čipy, DDR5, Výroba, Paměti, Analýza, Snapdragon, Paměť, Vysoký podíl, ECC, Operační paměť, Tiger Lake, Podíl, PočítačFoťáky + mobily. Tyto fotografické ikony zapůjčily své značky výrobcům telefonů

Foťáky + mobily. Tyto fotografické ikony zapůjčily své značky výrobcům telefonů

** Na trhu se smartphony se rozmohl nový trend ** Značky fotoaparátů spojují síly s výrobci telefonů ** Toto je výběr těch nejznámějších

Martin Miksa
HasselbladZeissLeicaFotoaparát
Bezstarostná záloha: Jak automaticky synchronizovat data na externí disk

Bezstarostná záloha: Jak automaticky synchronizovat data na externí disk

Zálohování nemusí být otrava – co když k němu stačí jen občas připojit externí disk, nebo zapnout počítač? Poradíme vám, jak vaše data na disk synchronizovat automaticky.

Antonín Trčálek
Články z ComputeruÚložištěTipySoftware
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný