Operátoři a sítě stojí před jednou z největších změn

Počet mobilních zařízeních připojených k internetu brzy překoná počet těch klasických. Operátoři musí hledat nové cesty, jak na to. Cisco tvrdí, že má pro nové generace sítí řešení.

Connect.cz ze San Diega: Mobilní operátoři po celém světě stojí před velkým problémem. Do roku 2015 by do světa internetu mělo přistupovat více mobilních zařízení, než těch klasických. Kolem roku 2016 bude do celosvětové sítě skrze mobilní síť připojeno až 19 miliard zařízení, nejenom telefonů a tabletů, ale také dalších chytrých zařízení v domácnostech.

To zásadě mění roli operátorů, kteří své služby stavěli především na poskytování služeb, jako jsou SMS nebo klasické volání. Už v současné době je však možné pozorovat propady příjmů z těchto klasických kanálů, mimo jiné z toho důvodu, že uživatelé ke komunikaci místo SMS používají služby jako iMessage, Facebook, Twitter a další, jejichž data proudí přes internet.

S rostoucím počtem chytrých mobilních zařízení rostou také nároky a požadavky uživatelů. Ti chtějí ze svých strojů přistupovat k různým internetovým službám, a to nejenom k těm datově relativně nenáročným jako jsou sociální sítě, ale také ke streamování videa a dalším podobným radovánkám.

Nové požadavky uživatelů

Současná situace ale není ideální. Operátoři nemají tak kvalitní infrastrukturu, která by dokázala tento nový typ služeb efektivně obsluhovat. Typickým problémem je například to, že se jen velice těžko přidělují priority různým internetovým službám. Operátoři příliš dobře nerozeznají, které služby mají mít vyšší prioritu. Videa z YouTube, písničky ze Spotify nebo Google Maps jsou na stejné úrovni jako nenáročné datové služby. Výsledkem je neustálé načítání a „přesýpací hodiny“.

Klepněte pro větší obrázek
Sítě operátorů i firem se mění.

Operátoři stejně tak stojí před problémem, jak tento nový typ služeb zpeněžit. Prozatím nedělají příliš populární opatření a nastavují datové limity (FUP). To ale vzhledem k rostoucím nárokům a spotřebě nejspíše nebude dlouhodobé řešení. To se skrývá jinde, na pozadí.

„Operátoři musí být mnohem rychlejší v nasazování nových služeb,“ myslí si například technologická šéfka společnosti Cisco Systems Padmasree Warrior. V rozhovoru, který vedla s novináři na konferenci v San Diegu, upozornila právě na rostoucí počet zařízení, mobilních datových toků a zejména požadavků uživatelů, kteří nové služby po svých operátorech vyžadují.

Cisco a někteří další hráči na trhu jako například Juniper Networks nebo Ericsson proto vydávají nové inteligentní síťové prvky do datových center, které současný rostoucí fenomén dokážou řešit. V případě Cisca se jedná o „krabičku“ ASR 5500, kterou lze popsat jako bránu mezi mobilní sítí operátorů a internetem, která do řízení datových toků vkládá jakousi inteligenci.

Nová role operátorů

„Tyto nové technologie umožňují operátorům lépe optimalizovat a zpeněžit jejich sítě,“ vysvětluje výhody Padmasree Warrior. Operátoři nyní mohou dynamicky rozdělovat tok dat a priority jednotlivým službám. Online video už tak například nemusí být na stejné úrovni jako statické webové stránky nebo reklamy a může se načítat mnohem rychleji.

Klepněte pro větší obrázek
Krabičky pro novou generaci mobilního internetu.

Pro mobilní poskytovatele to ale kromě této technologické výhody nabízí především možnost, jak na datech lépe vydělat, než pouhým určováním limitu stažených gigabytů. Budou si moci účtovat například na základě služeb. Uživatelé si budou moci vybrat, který typ internetových aplikací je pro ně zajímavější, například ono video, a platit podle speciálního tarifu, bez toho, aniž by bylo nutné stanovovat limity. Technologie na pozadí umožní tento druh dat upřednostňovat a obsluhovat.

Provozovatelé mobilního internetu navíc nemusí zpoplatňovat pouze uživatele, ale také samotné provozovatele služeb. Otevírá se třeba dohoda s Netflixem, který bude americkým operátorům platit za to, že nabídne neomezený balíček na sledování videa právě z této služby. „Hlavní výhoda je nicméně především v tom, že operátoři budou schopní držet krok s požadavky uživatelů,“ myslí si Warrior.

Novou technologii Cisca jako první nasadil americký operátor Verizon a indický Bharti. Dominantní postavení globální síťové jedničky může celý trh rozhýbat a určit jeho směr. „Světový trh s operátory v současné době stojí před významnou změnou kvůli novým druhům služeb a zařízení jako jsou chytré telefony nebo cloud,“ říká Warrior.

Doba inteligentních softwarových sítí

Podobně inteligentně se nebudou řídit pouze sítě operátorů. Nejenom Cisco do budoucna počítá s tzv. softwarově definovanými sítěmi (SDN), které do datových toků přenesou mnohem větší úlohu softwaru oproti klasickému hardwaru.

To v praxi znamená, že základ sítě budou pořád tvořit klasické a inovované síťové prvky, ale zároveň se stanou otevřenými pro vývoj vlastních aplikací. Cisco nyní ohlásilo platformu ONE, jejíž součástí je i vývojové prostředí a API rozhraní, díky kterým může kdokoliv napsat vlastní aplikaci, která pak umožní řídit síťový provoz.

„Síťové společnosti se díky tomuto stále více stávají softwarovými společnostmi,“ popisuje v rozhovoru pro Connect.cz probíhající změny šéf síťových architektur v Ciscu David Ward. „Nyní je možné pracovat se sítěmi, aniž byste o nich něco věděli.“ Nový trend vysvětluje na příkladu, kdy už nebude nutné propojovat porty, firewally a další technické záležitosti, ale samotné uživatele – stačí napsat aplikaci, která má uživateli František zajišťovat komunikaci s uživatelem Jakub a aplikace a síťové prvky už se o doručení postarají.

Ve Spojených státech už mají velcí operátoři divize softwarových vývojářů, kteří na SDN aplikacích pracují. „Univerzity jsou plné mladých softwarových vývojářů a sítě jsou další oblast, kde naleznou uplatnění,“ myslí si Ward. Softwarové síťové prostředí navíc dává zajímavé možnosti do budoucna. Cisco například může vybudovat vlastní App Store, kde budou moci vývojáři prodávat aplikace pro síťový hardware a ostatním pak umožní jejich nákup.

„SDN je pro sítě velice atraktivní záležitost, ale přerod samozřejmě nebude okamžitý. Musíme na tom zapracovat s partnery, distributory a odborníky,“ uzavírá téma jeden z nejvýše postavených inženýrů v Ciscu.

Propojit se s cloudem

Cisco si myslí také to, že přišla doba na novou generaci WAN sítí, protože společnosti stále více plánují přechod na cloudové aplikace. „Firmy stěhují aplikace do cloudu jako nikdy předtím,“ říká pro Connect.cz jeden z viceprezidentů síťového obra Praveen Akkiraju a upozorňuje na více než 300procentní růst v této oblasti. „IT vybudovalo infrastrukturu, která je připravena pro klasické (legacy) aplikace, to se ale teď velice rychle mění.“ Podle průzkumů už 37 procent společností zvažuje, že jejich cloudová IT infrastruktura bude nejdůležitější a kritickou součástí.

To, že se firmy chtějí napojovat na cloudové aplikace, se Cisco logicky snaží zpeněžit a připravilo produkt Cloud Connected Solutions. Ten na mnoha úrovních zajišťuje rychlejší a zabezpečenější spojení nejenom s veřejným cloudem. „Věříme, že tato služba je budoucnosti sítí. Společnosti začínají investovat do sítí tak, aby mohly doručovat cloudové aplikace, a my dokážeme tuto transformaci vést.“

Diskuze (21) Další článek: Graf týdne: Výrobní cena a marže telefonů Nokia Lumia 900 a iPhone 4S

Témata článku: Cloud, Byznys, Internet, Rozhovory, Síť, Klasický internet, iMessage, Mobilní operátor, Nový druh, Jed, Nová služba, Warrior, Nový uživatel, Softwarový vývojář, Opera, Globální síť, Nenáročná domácnost, Mobilní síť, Opera ?, Sto, Nová role, Priority, Rostoucí nárok, Diego, FacetimeSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony