Oracle spouští údajně nejlepší cloud na světě

Trvalo to téměř sedm let a stálo to miliardy dolarů. Oracle převedl do cloudu více než 100 aplikací, databázi, Javu a další nástroje. Larry Ellison věří, že Oracle Cloud nemá konkurenci.

„Byla to ta nejtěžší věc, kterou jsme kdy v Oraclu udělali.“ Těmito slovy okomentoval šéf společnosti Oracle Larry Ellison uvedení veřejného cloudu jeho společnosti na trh. Oracle Cloud, jak se tato služba jmenuje, do obchodní politiky jednoho z největších výrobců podnikových aplikací na světě přidává zcela nový prvek. A zároveň vstupuje do cesty mnoha konkurentům včetně SAPu nebo Amazonu.

Oracle dlouhá léta těžil především z licenčních poplatků za prodej aplikací. Ať už za prodeje nových licencí, údržbu aplikací nebo povyšování na nové verze. Jednoznačně jde stále o velice výnosný byznys, který tvoří značnou část z loňských příjmů Oraclu ve výši 35,6 miliardy dolarů. Oproti tomuto modelu se ale začali objevovat noví konkurenti, kteří po firmách žádné takové poplatky nepožadují. Salesforce.com nebo NetSuite nabízí podnikové aplikace běžící v cloudu jako služba s pravidelnými poplatky.

Larry Ellison proti tomuto konceptu v minulosti veřejně vystupoval. „Myslel jsem si, že cloud je směšně nadhodnocený a slibný zároveň,“ připomněl před pár dny na konferenci D10. Několik posledních let se ale v Oraclu na pozadí vařil produkt, který tradiční společnost do cloudové éry posouvá.

Sedm let vývoje a miliardy investic

„Díky téměř sedmi letem vývoje a strategickým akvizicím nyní můžeme spustit cloudovou službu, která nemá na trhu konkurenci,“ prohlásil Ellison při prezentaci před novináři. Oracle podle jeho slov přepsal všech více než 100 aplikací, které firma měla v zásobě v tradiční formě, a nyní umožňuje jejich pronájem na bázi pravidelných plateb. Už není nutné nakupovat vlastní hardware a softwarové licence.

Klepněte pro větší obrázek
Sebevědomí a výpady proti konkurenci. Larry Ellison při představování Oracle Cloud.

Oracle do převodu aplikací do cloudu údajně investoval několik miliard dolarů a na projektu pracovalo několik tisíc lidí. Firma zároveň s tím uskutečnila akvizice, které do celé koncepce zapadly: za 1,5 miliardy dolarů koupila RightNow, za 1,9 miliardy Taleo a v posledních týdnech oznámila koupi sociálních nástrojů Vitrue a Collective Intellect. „Jenom nákupy jiných společností a technologií by rozhodně nestačily,“ upozorňuje zároveň Ellison a připomíná, že do výzkumu a vývoje posílá kolem 5 miliard dolarů ročně.

Oracle odhaduje, že by mu cloud mohl v tomto roce vynést zhruba miliardu dolarů na příjmech. To v porovnání s více než 35 miliardovými příjmy za předchozí rok a obřími investicemi není mnoho, pro Oracle je to ale strategická věc, která by v budoucnu měla posilovat. Finanční ředitelka Oraclu Safra Catz navíc uvedla, že byl cloud měl být velice profitabilní a že na něm očekává marži přes 50 procent. „Možná ne tento rok, ale určitě se k tomuto číslu dostaneme,“ věří. Otázkou je, jak se nové cloudové služby projeví v dosavadním tradičním byznysu Oraclu a jak se budou oba produkty kanibalizovat.

Většina příjmů z Oracle Cloudu letos přiteče z uskutečněných akvizicí. Taleo očekává příjmy 370 milionů dolarů a RightNow kolem 270 milionů. Jeden z největších konkurentů Oraclu v této oblasti, společnosti Salesforce.com, letos počítá s celkovou částkou 3 miliardy dolarů.

Přes 100 aplikací, databáze a další části

Roky vývoje a akvizice se na Oracle Cloudu projevují především v jeho komplexitě. Není to pouze platforma, ale zahrnuje také aplikace, infrastrukturu a sociální funkce. „Nenabízíme pouze jednotlivé části cloudových aplikací, nabízíme všechno dohromady,“ poukazuje Ellison na přednosti oproti konkurenci.

Klepněte pro větší obrázek
Oracle Cloud by měl v příjmech firmy hrát prozatím malou roli.

Cloud od Oraclu logicky funguje v datových centrech společnosti a na serverech Exadata a Exalogic, které Ellison s jeho týmem mohli postavit díky akvizici Sunu. V samotném prostředí kromě finančních, CRM nebo třeba obchodních aplikací běží také databáze od Oraclu, Java, vývojářské služby a nástroje, dokumenty, analytické a webové služby a nástroje a další součásti, například možnost postavit internetový obchod.

Všech 100 aplikací je navíc provázáno sociální platformou, kterou Oracle mohl doplnit díky akvizicím Vitrue a Collective Intellect. „To, že máme sociální platformu, ještě neznamená, že máme sociální síť. Máme službu, díky které mohou uživatelé komunikovat, spolupracovat a sdílet data a informace,“ popisuje sociální funkce cloudu jeden z nejbohatších mužů planety. Kromě toho je možná analýza dat na webu a tradičních sociálních síť, plánování marketingových a PPC kampaní a další.

Oproti současným cloudovým službám Oracle nabízí odlišnosti také v oblasti databází a aktualizací softwaru na nové verze. „U nás vaše cloudová data nejsou promíchána s daty ostatních zákazníků, mají samostatnou databázi a jsou bezpečná. V tom se od ostatních poskytovatelů hodně lišíme.“ Zároveň je možné zvolit si, kdy budete chtít provést upgrade na novou verzi softwaru. U cloudů bývá zvykem, že se prostředí a funkce aktualizují automaticky tehdy, když rozhodne provozovatel. „Plánování necháme zcela na vás.“

Výpady proti konkurenci

Larry Ellison se při svém projevu tradičně opřel do několika konkurentů. „Někteří naši konkurenti, a nebudu teď jmenovitě říkat Workday, vybudovali uživatelské rozhraní ve Flashi,“ řekl například, když oznamoval, že Oracle Cloud funguje na HTML5 ve všech podporovaných webových prohlížečích, včetně tabletů a chytrých telefonů.

„SAP vydal velice zajímavé prohlášení, podle kterého na cloudový trh vstoupí až v roce 2020. Věřím tomu, nám práce na převodu do cloudu trvala sedm let a oni ještě nezačali. 2020, to je hrozné datum pro vstup do cloudu,“ zavtipkoval vášnivý jachtař na účet německé softwarové firmy, se kterou Oracle soutěží nejenom v oblasti podnikových aplikací, ale nově také v oblasti databází.

„Všechno, co SAP má, je SuccessFactors. My přes 100 cloudových aplikací,“ poukazuje na nedávnou akvizici SAPu, za kterou firma zaplatila 3,4 miliardy dolarů. Německá společnost ve skutečnosti několik cloudových aplikací nabízí. V rámci produktu ByDesign jich běží více než 20, veliký úspěch s nimi ale firma prozatím neslaví. Jednu dobu se dokonce uvažovalo o konci tohoto produktu. SAP kromě toho nedávno za více než 4 miliardy dolarů koupil middleware společnost Ariba.

„Jako obvykle, Oracle se nejvíce bojí té konkurence, kterou nejmohutněji kritizuje,“ reagoval na Ellisonova slova v oficiálním prohlášení mluvčí německého obra. „Pošťuchování“ mezi oběma konkurenty probíhá už delší dobu. Oracle svůj cloud ve fázi jeho vývoje nazýval jako projekt Fusion a v SAPu ho překřtili na projekt „Confusion“ (zmatenost).

Oracle Cloud umožňuje vývoj, testování a provozování vlastních aplikací, které je možné s těmi současnými provozovat. V tom se tato novinka podobá například Amazon Web Services. „Myslíme si, že jsme lepší,“ říká Ellison už tradičně a v případě Amazonu poukazuje na problémy, které oddělený podnik od klasického Amazonu měl s pomalou technickou podporou. „Na váš dotaz zareagujeme do 5 minut.“

To ale nejspíše nebude platit v případě, kdy si zákazníci do Oracle Cloudu připojí jiné cloudové služby, což Oracle podporuje. Výhoda Ellisonova řešení má být podle jeho slov úzká integrace původní produktů. Kromě Amazonu Oraclu v této oblasti konkurují také další cloudové platformy jako RackSpace, IBM a nově také HP Cloud.

Oracle svůj cloud oznámil už loni na podzim, nyní ho spustil pro všechny zájemce. „Téměř sedm let vývoje, obří investice, tisíce zapojených lidí, strategické investice. To jsou pro ostatní velice velké bariéry pro to, aby nás dohnali,“ vzkazuje konkurenci Ellison.

Diskuze (12) Další článek: Apple se rozloučí se svou hudební sítí Ping

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,