Oracle zklamal. IT sektor zažívá pokles kvůli eurozóně

Poslední čtvrtletí v Oraclu nebylo zrovna veselé. Zákazníci odkládají nákup IT kvůli nejistým ekonomickým vyhlídkám. Nastává už pro Larryho arabské jaro?
Oracle zklamal. IT sektor zažívá pokles kvůli eurozóně

Že už by v IT skutečně nastávalo arabské jaro, jak to nedávno prorokoval šéf Salesforce.com Marc Benioff? V případě posledních finančních výsledků softwarového obra Oracle se tak na první pohled může skutečně zdát. Pohled více do hloubky ale ukazuje, že to není tak jednoduché.

Oracle své akcionáře pro tentokrát vůbec nepotěšil, stejně jako před pár týdny konkurenční HP. Příjem za poslední fiskální čtvrtletí spadl hluboce pod očekávání trhů, na což prudkým poklesem reagovaly i akcie třetí největší softwarové firmy světa. Prezidentka Oraclu Safra Catzová se proto společně s výkonným šéfem Larry Ellisonem snažili na konferenčním hovoru s novináři a analytiky vysvětlit, co za nepřesvědčivými výsledky stojí.

Nejistá situace v eurozóně má vliv

Příjmy firmy meziročně narostl pouze o 2 procenta na 8,79 miliardy dolarů, analytici přitom očekávali 9,23 miliardy. Zisk se usadil na 2,2 miliardy dolarů, o solidních 45 procent ale narostla provozní marže. Podle výsledků je jasné, že se Oracle zasekl a nedařilo se mu příliš dobře prodávat novým zákazníkům. Firma spíše generovala poplatky od současných klientů a poptávka od nových poněkud vázla.

Klepněte pro větší obrázek
Oracle je ve svých reklamách hodně sebejistý. Hardwarová divize se ale propadla o 14 procent. Změní se to, až si "sednou" nové SuperClustery s čipy T4?

Upřímně, toto čtvrtletí se nepovedlo tak, jak jsme očekávali,“ zahájila hovor s novináři finanční ředitelka a prezidentka firma Safra Catzová. A hned začala s vysvětlováním. Oracle prý, stejně jako mnozí další dodavatelé IT technologií, registruje slabší a opatrnější poptávku firem a vládních institucí, které se obávají krize v eurozóně a potažmo po celém světě. Vlivem této opatrnosti se koncem čtvrtletí několik nových klientů odložilo podpisy domluvených kontraktů, což se nepříznivě projevilo na příjmech.

Vypadá to, že nejde o prázdnou výmluvu, podobné problémy totiž registrují také další velké firmy jako IBM, SAP, NetApp, Cisco a další, kterým všem v posledních hodinách spadly akcie. IT manažeři jsou opatrnější a neženou se do nových investic. Hodně kritický je pro Oracle především státní sektor, ze kterého pramení značná část příjmů Oraclu.

Catzová ale věří, že veškeré odložené smlouvy budou podepsány během následujících dvou měsíců a Oracle tak získá nové platící zákazníky.

Významný pokles hardwarové divize

Vůbec největší problémy zaznamenala hardwarová divize Oraclu, kterou se firma snaží vybudovat od akvizice Sun Microsystems. Zde se příjmy propadly o 14 procent na 953 milionů dolarů. Firma sice před pár týdny na letošní konferenci OpenWorld představila novou řadu serverů SPARC SuperCluster s výkonnými čipy T4, ale prozatím nebyla schopná plně ustálit výrobní a dodavatelský proces. Zjednodušeně řečeno nyní musí řešit skladové zásoby, zásobování a testovat aplikace na nových čipech.

Záležitosti spojené s přechodem na novou generaci serverů by během aktuálního čtvrtletí měly být vyřešeny a mělo by nastat oživení. „Registrujeme velice dobré první ohlasy na naši novou řadu SuperClusterů,“ uklidňovala novináře a analytiky Catzová.

Zatímco Catzová se snažila celou situaci co nejvíce vysvětlit a urovnat, výkonný šéf Larry Ellison se tradičně ničeho nebál a žádné problémy si příliš nepřipouštěl. Zdůraznil, že Oracle v aktuálním čtvrtletí vyhrál nad svými konkurenty jako IBM nebo Cisco některá výběrová řízení, jako dodávky IT infrastruktury automobilce Hyundai Kia (systém Exalogic) nebo univerzitě v australském Melbourne. Nezapomněl také zdůraznit, že technologie Oracle pohání datové centrum Applu. Ještě aby ne, když byl Larry dlouholetým kamarádem Jobse.

Příjmy ze softwarové divize povyskočily o slabá 2 procenta na 2 miliardy dolarů. Tato oblast bude pro firmu minimálně stejně tak zajímavá, jako hardware. Oracle je totiž často kritizován za to, že nabízí stále starý koncept serverového softwaru, tzn. klasické licence. Ellison si nedávno musel vyslechnout tvrdou kritiku od šéfa cloudového Salesforce.com, podle kterého se brzy zákazníci firmám takového střihu vzepřou, protože už nebudou chtít zbytečné peníze. Více o tom v našem článku.

Oracle se proto v říjnu vydal na nákupy a za 1,43 miliardy dolarů koupil firmu RightNow, která se specializuje na vývoj cloudového CRM systému. Oracle díky tomu může nabízet nejenom svůj starý softwarový koncept, ale pro zájemce umí nabídnout také služby v cloudu.

 

Diskuze (8) Další článek: Asus Transformer Prime má problém. Výrobce zamíří k soudu

Témata článku: Byznys, Oracle, Starý typ, Arabské jaro, Sektor, Pokles, Finanční problém, Výkonný čip, IT, Kritická situace, Dlouholetá kritika, Melbourne, Kia, Opatrnost, Jednoduchý střih, Významný pokles, Hardwarová divize, Státní sektor, Days, Prudký pokles, Finanční ředitel


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 160

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21