Pandemie za poslední téměř rok a půl hodně vzala, ale také vytvořila mnoho příležitostí. Ukázalo se, že digitalizované firmy měly obrovskou výhodu, a ty, které měly v této oblasti manko, začaly rychle dohánět. Tato situace na pracovním trhu zformovala nový profesní obor digital workspace zaměřený na digitalizaci pracovního prostředí firem, přesun provozu do online prostředí.
Platy v IT lákají. Jak jsou zaplněné české univerzity, které ajťáky připravují?
Je jen logické, že potřební odborníci chybějí. Nový obor skýtá celou škálu pozic od juniorních po manažerské pozice. Příležitost se nabízí i čerstvým absolventům středních a vysokých škol. Přesně zacílená specializace v českém školství pochopitelně zatím chybí, a tak firmy počítají s tím, že si specialisty samy vychovají.



Že v Česku nefunguje všechno podle představ, potvrdil i průzkum realizovaný výzkumnou agenturou SC&C mezi 1422 respondenty, kteří pracovali z domova od března 2020.
Tématem se dlouhodobě zabývá společnost System4u, která šla až tak daleko, že dala dohromady tabulku pozic a odhad jejich ohodnocení. Nejnižší pozice začínají na 35 tisících korun a je možné předpokládat relativně rychlý kariérní růst.

„Nejde jen o práci z domova, ale možnost spolupracovat a komunikovat s kolegy ve virtuálním prostředí, rychle sdílet dokumenty, přistupovat do firemních systémů z mobilu, počítače nebo tabletu. Ale také zabezpečit data, zpřístupnit je správným osobám či vyhodnocovat fungování firmy,“ vysvětluje Ladislav Blažek, technický ředitel společnosti System4u, která firmám pomáhá s digitalizací pracoviště a firemních systémů.