Plány PPF s Telefónikou: Propouštění, zatraktivnění, prodej

Českou Telefóniku čekají po odkupu skupinou PPF velké změny. Bude se propouštět, reformovat a vytvářet love brand typu Air Bank. Cílem je zatraktivnit firmu pro další prodej.
Plány PPF s Telefónikou: Propouštění, zatraktivnění, prodej

Skupina PPF tento týden oficiálně potvrdila, že za 63,6 miliardy korun kupuje téměř 66procentní podíl v české divize Telefóniky. Půlku dává ze svého a půlku si půjčuje od několika bank v čele se Societé Generale. Firmu pod novým vlastníkem čekají veliké změny. Bude se propouštět, „optimalizovat“, nabírat nové zákazníky a vytvářet svěží balíček pro další aktivity.

Scénářů, co Kellnerův tým bude chtít se získaným operátorem dělat, je už delší dobu navrhnuto více a možné jsou všechny jejich realizace. Z informací od několika zdrojů Connect.cz nicméně vyplývá, že tou nejvíce preferovanou variantou je výrazná restrukturalizace společnosti, nastavení nových poměrů, zvýšení atraktivity a hodnoty a následný prodej.

„PPF je investiční a finanční skupina, žádný dlouhodobý vlastník,“ shodují se zdroje. V budoucnosti tak lze očekávat, že v tuzemské Telefónice nastane značné propouštění. „Česká Telefónica je velmi neefektivní podnik. Kdyby tam i více než 40 procent lidí nebylo, nic se nestane,“ navazují zdroje. Na pražské Brumlovce je často skutečně přebujeno procesy a strukturami a noví zaměstnanci se klidně i 2 měsíce zaučují na interní systémy. Důvodů pro tento přebujelý aparát je více, například i spojování CRM a dalších systémů po tehdejším odkupu Eurotelu právě Telefónikou.

Další love brand

Zájmem PPF je z Telefóniky udělat podobný „love brand“, jaký skupina udělala ze své mladé banky Air Bank. Ta se prezentuje jako svěží společnost bojující proti zavedeným pořádkům a molochům a ve svých televizních reklamních spotech zdařile napodobuje slavnou sérii reklam PC versus Mac. Air Bank si nepotrpí na byrokracii, příliš složité procesy a snaží se být štíhlou a efektivní firmou, minimálně navenek. Podobného stavu bude chtít PPF docílit také se svým mobilním operátorem.

Štíhlá, optimalizovaná a sexy firma je totiž mnohem lepší zboží na prodej než moloch evropského typu. PPF chce vedle této procedury navýšit počet zákazníků (nejspíše i díky propojení s ostatními firmami skupiny). „To jsou pak mnohem zajímavější aktiva k prodeji,“ navazují zdroje. Dá se očekávat i to, že se nová Telefónica bude chtít zbavit „hloupých“ aktiv, například vysílacích věží. O jejich převzetí a provozování mají zájem České Radiokomunikace.

Kellner může těžit z toho, že o Telefóniku měli vedle PPF zájem ještě další 3 zájemci – 2 z Evropy a 1 ze Spojených států. Zatraktivnění aktiv a další prodej se proto jeví logicky.

Velmi zajímavým byznysem jsou i ICT služby, které Telefónica velice aktivně nabízí a inzeruje. Kellner získal i je a podle plánů plánuje jejich výraznější oddělení od mobilního byznysu. Podle všeho by nicméně nemělo být cílem rozprodej firmy na části. ICT divize Telefóniky patří mezi výrazné dodavatele těchto služeb do státní správy. Tam se sice rozpočty na informační a komunikační technologie tenčí, pořád se ale jedná o solidní obchody.

PPF má v mobilním byznysu ještě jednoho koně, aukce mobilních kmitočtů se kromě Telefóniky totiž zúčastní firma Revolution Mobile. To je bývalá PPF Mobile Services, kterou Kellner prodal dosavadnímu řediteli, má zde své lidi a společnost tak v podstatě ovládá.

Diskuze (21) Další článek: Šéf Aceru končí, na vině jsou špatné hospodářské výsledky firmy

Témata článku: Byznys, Mobility, Nový zdroj, Versus, Revolution, PPF, Love, Finanční skupina, Brand, Tel, Nový vlastník, Zajímavý byznys, Velké propouštění, Plán, Société, Následný prodej, Televizní kmitočet, Propouštění, Půjčka, Brandy


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81