Po covidu přišlo vystřízlivění. Prodeje počítačů prudce klesají, roste jen Apple

Analytická společnost IDC zveřejnila nejnovější statistiky prodejů počítačů a notebooků za třetí čtvrtletí letošního roku a situace dle předpokladů pokračuje v propadech, stejně jako v předchozích měsících.

Za poslední tři měsíce se prodalo celosvětově 74,3 milionu počítačů a notebooků, což je meziroční propad o 15 %, kdy se za stejné období v roce 2021 prodalo 87,3 milionu kusů těchto zařízení. IDC ale uvádí, že tyto hodnoty byly „normální“ v době před pandemií, takže lze předpokládat, že se trh zkrátka vrací do starých kolejí a prodeje by se tak mohly postupně stabilizovat.

Klepněte pro větší obrázek

Propady se významně dotkly všech hlavních výrobců až na jediného – Apple. Ten jako jediný masivně zvýšil prodeje o neuvěřitelných 40,2 % (meziročně). I když zůstává z pohledu prodejů na čtvrtém místě (tržní podíl 13,5 %), už je poměrně těsně za trojkou Dell Technologies (16,1 %) a dvojkou HP Inc (17,1 %). Ještě před rokem tito výrobci prodávali každý přibližně dvakrát větší objem počítačů a notebooků než Apple, nyní už jen o 20 % až 30 % více.

HP zaznamenalo největší meziroční propady prodejů o 27,8 %. Lenovo zůstává sice s tržním podílem 22,7% stále první, ale rovněž se dočkalo dvouciferného propadu prodejů (−16,1 %). Do žebříčku pěti největších výrobců se nedostal ani Acer, který je tak společně s dalšími mnoha menšími výrobci v segmentu „Ostatní“ s propadem 19,4 %.

Diskuze (21) Další článek: Microsoft se spojil s DALL-E. Umělá inteligence vytvoří obrázky přímo v Office 365. Bude i bezplatná verze

Témata článku: Notebooky, Apple, Byznys, Počítače, Dell, Acer, Asus, Lenovo, Hewlett Packard (HP), Statistiky, IDC, Tržní podíl, Počítač, Pro, Prodej, Dell Technologies, COVID, HP Inc, Výrobce, Analytická společnost, Propad, Notebook, Vystřízlivění, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz