Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

  • Huawei chce vlastní OS pro mobily i PC. Mohl by ale uspět na Západě?
  • Proti firmě se mezitím postavil i Facebook
  • Google ale zároveň varuje před totální blokádou

Když se v druhé polovině května naplno rozhořela kauza Huawei a washingtonská administrativa zapsala společnost na černou listinu těch, se kterými se nesmí obchodovat, šenčenský technologický obr se bránil slovy, že se přinejmenším bez Googlu obejde, neboť má záložní plán – vlastní operační systém.

O tom, že by Huawei mohl jít vlastní cestou, se ostatně spekuluje už nějaký ten rok. Nebyl by první – zkusil to Samsung se svým Tizenem, Amazon s Fire OS a nakonec je tu přece i Apple, který je pro mnohé asijské výrobce vzorem, jež v mnoha ohledech zdatně kopírují.

14. května si Huawei u evropského patentového úřadu EUIPO zažádal o registraci nové obchodní značky HongMeng a média začala mnohdy lehce ironicky spekulovat, zdali to v Šen-čenu myslí opravdu vážně. Rozuzlení marketingové hádanky jsme se dočkali o týden později, 24. května totiž EUIPO na svém webu zveřejnil další žádost Huaweie na ochrannou známku v Evropě. Od té chvíle víme, že to bude Ark OS, který zní evropským uším pochopitelně mnohem lépe.

Huawei Ark OS sám o sobě nevyřeší naprosto nic

Leckdo by si pomyslel, že je tím problém vyřešen. Huawei má dostatečný ekonomický, technologický i vědomostní kapitál k tomu, aby postavil vlastní operační systém – ať už postavený na AOSP (Android Open Source Project), anebo napsaný na zelené louce – a aby jej vybavil vlastním katalogem aplikací. Tak a je to.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud chcete v současné situaci dobít trh s mobilními telefony, musíte vyrobit chytrou tatranku, která má uvnitř jednu z těchto klíčových služeb.

Ne, ani náhodou! Ark OS sám o sobě nevyřeší naprosto nic. Co nakonec dělá každý chytrý telefon chytrým telefonem? Je to špičková kamera a skvělý design, anebo aplikace? Své o tom ví třeba Microsoft a jeho epizoda s telefony Lumia, jejichž nejvyšší modely měly ve své době skvělé parametry a mobilní Windows nabízely ve srovnání s Androidem na stejném hardwaru mnohem plynulejší běh, jenže k čemu to bylo dobré, když zákazníci nenacházeli ve Windows Storu své oblíbené aplikace?

A když už je tam našli, jejich autoři často neměli motivaci k dalším aktualizacím a vylepšování. Stejným neduhem ostatně trpí i velký Windows Store pro desktopové Desítky, ve kterém dodnes straší polofunkční appky s datem výroby před dlouhými lety. Třeba ty od České televize.

Facebook: Nechceme naše aplikace na telefonech Huawei

Pokud si na neochotě producentů aplikací vylámal zuby i Microsoft, který přitom do jejich podpory průběžně naléval miliony dolarů, jak by na tom byl Ark OS? Odpověď nabízí zpráva, která na sklonku pracovního týdne prolétla tiskovými agenturami: Facebook nechce, aby Huawei dále předinstalovával jeho aplikace na své telefony.

Klepněte pro větší obrázek
Telefon bez Facebooku nebo Instagramu by už dnes byl v Evropě téměř neprodejný

Tím je řečeno vše. Tedy hlavně ochota Facebooku publikovat své aplikace i v případném katalogu Ark OS. Zatímco v Číně by to ničemu nevadilo – tamní trh používá své vlastní sociální sítě, v Evropě a obecně na Západě by byl v dnešní době telefon bez Facebooku, Instagramu nebo WhatsAppu prakticky neprodejný.

To není nadsázka, vždyť pouhá zmínka o tom, že na příštích telefonech od Huaweie nebude předinstalovaný Facebook, vedla analytiky ke snížení odhadů prodejů telefonů této značky v následujícím období.

Google: Bez spolupráce s Huaweiem hrozí USA vyšší bezpečnostní riziko

Americké firmy si ale dlouhodbější rozkol mezi USA a Huaweiem nepřejí, protože by samy přišly o klíčového obchodního partnera a odběratele jejich čipů a technologií. Podle Financial Times (via Bloomberg) tak už hledají cestu, jak washingtonské administrativě vysvětlit, že příliš striktní blokáda nakonec uškodí naprosto všem.

V D.C. za zavřenými dveřmi lobbuje i Google, který přitom podle FT zvolil na první pohled bizarní argumentaci: Pokud nebudeme spolupracovat s čínským Huaweiem, může to znamenat vyšší bezpečnostní riziko pro USA. Cože? Nemá Huawei zavřená vrátka do Spojených států právě z tohoto důvodu?

Klepněte pro větší obrázek
Díky Androidu máme elementární bezpečnostní kontrolu, tvrdí Google

Má, jenže při současné situaci má zase (americký) Google elementární dohled nad miliony telefonů Huawei – alespoň ten bezpečnostní. Pro mobil, na kterém běží Android a služby Google Play, může Google dodávat bezpečnostní aktualizace, skrze funkci Play Protect může lépe dohlížet nad případným malwarem a tak dále a tak podobně.

Pokud by o tuto možnost Google přišel a pokud by Ark OS nakonec slavil mimo USA úspěch a dobyl třeba i Evropu, budou se na scéně pohybovat miliony (optikou Googlu) potenciálně nebezpečných a pro Ameriku nedůvěryhodných telefonů, takže situace bude nakonec ještě horší než před blokádou.

Šance pro RISC-V

I když by se ale naplnil nejčernější scénář a západní firmy by Huawei opravdu odepsaly, spíše než Android a služby Googlu by muselo vedení v Šen-čenu vyřešit mnohem ožehavější problém – zkazky o tom, že s firmou nadále nehodlá spolupracovat ani ARM Holdings.

Kdyby k tomu došlo, je to mnohem větší rána, ARM totiž vyvíjí stejnojmennou procesorovou architekturu, kterou si ostatní teprve licencují a po svém implementují ve svých čipsetech. V případě Huaweie se tak děje v jeho dceřiných fabrikách HiSilicon.

Za ARM přitom v tuto chvíli neexistuje spolehlivá náhrada. Nabízí se leda architektura x86, jenže za ní stojí (opět) americké firmy Intel a AMD, anebo nadějná a licenčně svobodná procesorová architektura RISC-V.

Mnozí do ní vkládají velké naděje a doufají, že jednoho dne způsobí svobodný RISC-V to samé, co se v 90. letech podařilo linuxovému jádru a GNU na poli serverových operačních systémů, zatím je ale ještě příliš brzy a na scéně není jediný kompletní mobilní čipset, který by dokázal konkurovat zavedeným a trhem ověřeným armovým výrobcům. Na stranu druhou, americkočínská krize by jeho vývoj mohla nakonec urychlit. Třeba zrovna ve fabrikách HiSiliconu.  

Diskuze (72) Další článek: Crashtest! Keramická záda Samsungu Galaxy S10+ vydrží neskutečné věci

Témata článku: Microsoft, Windows, Google, Apple, Facebook, Byznys, AMD, Intel, Instagram, USA, Android, Huawei, WhatsApp, Čína, Operační systémy, Evropa, ARM, Kauzy, Mobility, Hádanky, Blokáda, Open Source Project, HiSilicon, Milión telefonů, Financial Times, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle