Poštovní datová zpráva od 1. ledna 2023 zdraží na 10 Kč. Oproti dopisu je to pořád pakatel

Majitelé datových schránek čeká od nového roku důležitá změna v ceníku. Poštovní datová zpráva (PDZ) bude od 1. 1. 2023 stát 10 Kč místo současných 5 Kč, viz ceník České pošty.

PDZ coby elektronický ekvivalent doporučeného psaní je však pořád skoro šestkrát levnější než dopis. Za ten si Česká pošta standardně účtuje 59 Kč, pokud je hmotnost do 50 gramů. Ušetřit lze ale třemi způsoby. Ekonomické dodání (do druhého místo prvního pracovního dne) je o 7 Kč levnější, při použití Zákaznické karty ČP je sleva 2 Kč a při elektronickém podání přes Poštu online pak ušetříte další 2 Kč. Nejlevnější doporučené psaní tak vyjde na 48 Kč (s DPH).

Za poštovní datové zprávy se mimochodem platí jen při komunikaci s firmami nebo soukromými osobami. Pokud píšete úřadům (tzv. orgánům veřejné moci), je odeslání bezplatné.

Kdo má IČO, může za PDZ platit prostřednictvím faktur, ale minimální fakturovaná částka je 60 Kč za měsíc. Ostatní si musejí v datových schránkách nabít kredit. To jde pomocí platební karty, rychlou online platbou tlačítkem nebo klasickým převodem.

Komerčním PDZ se cena změnila už několikrát. Během covidové pandemie od 24. 3. 2020 do 1. 4. 2021 byly zdarma. Předtím asi měsíc stály 15 Kč, dříve pak 18 Kč. Po aktuálním zdražení na 10 Kč jsou tedy pořád výhodnější než v době před covidem.

Diskuze (69) Další článek: Apple to zase dělá lépe než ostatní. Test multimediálního centra Apple TV 4K (2022)

Témata článku: , , , , , , , ,