Byznys | Huawei | IoT

Prague City Cargo: Huawei bude ve spolupráci s Prahou vyvíjet chytrou nákladní tramvaj

  • Huawei podepsalo memorandum pro přípravu projektu Prague City Cargo
  • Na vývoji chytré nákladní tramvaje se bude podílet Dopravní podnik hl. m. Prahy, ČVUT i Pražské služby
  • Na konferenci Huawei ukázalo i další řešení pro chytrá města

Na evropské konferenci Huawei eco - CONNECT/ CEE & Nordic 2017, která se uskutečnila v Praze, bylo možné vidět spousty dostupných řešení pro chytrá města (Smart Cities). Chytré technologie lze nasadit ve všech možných oblastech a Huawei podepsalo memorandum s ČVUT, Dopravním podnikem hlavního města Prahy a Pražskými službami, které se týká přípravy konceptů k projektu Prague City Cargo neboli chytré nákladní tramvaji.

Aby města dokázala postoupit na další úroveň efektivity a zlepšit podmínky v mnoha oblastech, musí být chytřejší. Díky novým technologiím, levným senzorům, všudypřítomného internetu a umělé inteligence lze toho dosáhnout už dnes. Je to jen otázka času a pochopitelně peněz, které musí být správně vynaložené a nové technologie dobře integrované tak, aby dávaly skutečný smysl oproti „hloupé“ minulosti.

Huawei má v tomto směru poměrně širokou nabídku řešení, která jsou i dostatečně flexibilní na to, aby je bylo možné integrovat v různých městech a podmínkách.

Chytrá nákladní tramvaj

Jak už bylo zmíněno, Huawei bude s několika pražskými subjekty spolupracovat na vývoji chytré nákladní tramvaje, která bude určena pro svoz směsného komunálního odpadu (SKO).

Vše bude postavené na konstrukci klasické starší tramvaje T3, která ještě ve velkém počtu brázdí pražskými ulicemi. O konstrukční úpravu se v rámci návrhu postará ČVUT a studenti budou mít na starost i vývoj chytrých algoritmů, které budou efektivně vybírat ten nejlepší čas, kdy tato tramvaj vyjede pro sběr odpadu. Vše totiž bude muset fungovat i v běžném dnu, kdy po kolejích jezdí i normální tramvaje s lidmi.

V tomto směru je jasná i pozice Dopravního podniku hl. m. Prahy, který poskytuje data a znalosti z této oblasti, stejně tak samotných Pražských služeb, kteří zajišťují koncové body. Zatím se nepočítá, že tramvaj bude zcela autonomní, ale to je nejspíše otázka času stejně, jako u klasických tramvají.

Huawei se na projektu bude podílet z pohledu technologického zajištění v podobě senzorů, síťové infrastruktury a počítačového hardwaru obecně.

Vše je ale zatím pouze na úplném začátku a projekt tak začíná samotnou analýzou, zda je takové řešení proveditelné. Vzhledem k tomu, že podobný systém chytré nákladní tramvaji už je k dispozici i v jiných evropských zemích, lze předpokládat, že s realizací nebude problém. Jednou z hlavních výhod je, že tramvaj je elektrická, takže odpadne nutnost používat nákladní vozy se spalovacími motory, které musí neustále projíždět Prahou a zhoršovat ovzduší i silniční dopravu.

Jednou z věcí, na kterou je ale nutné se při takovém nasazení zaměřit, je aby co nejvíce částí platformy bylo open source – jak software, tak i hardware. Dnes už je tento trend jasný a ukazují to i největší hráči jako je Facebook, Google a další, kteří spolupracují například i na vývoji open hardwaru switchů pro datacentra a podobně. Zkrátka už se to netýká jen samotných softwarových technologií.

V případě tohoto projektu zatím není jasné, jak se kvůli spolupráci rozdělí podíly na vyvinutých technologiích, což je přitom klíčové. Rozhodně je ale třeba protlačit to, aby bylo vše co nejvíce otevřené pro pozdější úpravu a zlepšení bez nutnosti spoléhat pouze na jednoho dodavatele, který si s uzavřeností platformy a tedy bezkonkurenčním prostředím může nechat platit vysoké částky takřka za cokoli, co ho napadne.

Město jako futuristická hra

Jak je vidět na ukázkách řešení od Huawei, v rámci efektních analytických nástrojů je možné mít perfektní přehled o tom, co se ve městě děje. Týká se to nejen chytrého osvětlení města, silnic, chytré elektrické sítě a dalších rozvodů (voda, plyn), ale všeho dění díky zapojení velkého počtu senzorů a kamer, které vše hlídají.

Příchod internetu věcí (IoT) zkrátka mění efektivitu celého města, které je v dnešní době většinou složené ze spousty starých a nepropojených systémů, jež lze jen velmi omezeně zlepšovat.

Huawei na konferenci ukázalo i chytré řešení pro výuku nebo elektronický stát, ale to jsou oblasti, které jsou zase na další článek.

Diskuze (2) Další článek: Chrome dostane integrované blokování reklam. Funkce přijde příští rok, upozornil Google

Témata článku: Technologie, Google, Byznys, Facebook, Huawei, Umělá inteligence, Open source, IoT, Politika, Škola, Otázka času, Cit, Dopravní podnik, Car, Technologický inovátor, Perfektní znalost, Elektronický stát, Síťová infrastruktura, Analytický nástroj, Nejlepší čas, Perfektní přehled, Široká nabídka, Smart Cities, Cargo, Cities, Nova 3 huawei na Mall.cz


Určitě si přečtěte

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 82

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 38

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147