Pražský StartupYard vybral nejlepší letošní české startupy

Třetí ročník pražského technologického akcelerátoru StartupYard skončil. Poprvé se ho zúčastnily i týmy ze zahraničí. Podle odborníků ale moc dobrých projektů nebylo.
Pražský StartupYard vybral nejlepší letošní české startupy

Hlavní část letošního ročníku zřejmě nejdiskutovanějšího tuzemského technologického akcelerátoru StartupYard je u konce. Týmy, které na 3 měsíce získaly zázemí v podobě prostor, investic, mentorů, rad a podobně, na včerejší akci „demo day“ předvedly, co za tu dobu stihly vytvořit. Pozorovatelé a odborníci se v kuloárech shodují – letos to nebylo nic moc.

V pořadí již třetí ročník byl pro StartupYard v mnohém posun kupředu. Akcelerátor se zapojil do světové sítě Global Accelerator Network, poprvé do svého programu přijal zahraniční startupy (Kanada, Švýcarsko, Spojené státy a Rusko) a jednotlivé ročníky otevřel novým investorům. Do toho právě končícího proto vstoupil například Seznam.cz, který se rozhodl trhu „něco vracet“ a mladé projekty podporovat.

Zdejší internetová jednička je navíc připravena mladé startupy nakupovat. Pokud jí tedy zaujmou a zapadnou do portfolia a strategie. Letos ovšem příliš nezaujal nikdo. „Dali jsme nějaké peníze, abychom trh podpořili, ale žádnou návratnost neočekáváme,“ říká pro Connect.cz šéf Seznamu Pavel Zima. „Podle mého by něco zajímavého mohlo vzniknout z projektu AirCharts,“ navazuje. AirCharts je český produkt, který získává data z Google Analytics a sociálních sítí a v reálném čase z nich pak vytváří zkombinované grafy.

Žádné velké technologie

Zima a další oslovené osobnosti v aktuálních startupech ve StartupYardu nevidí především ambice dělat dlouhodobý byznys. „V podstatě se chtějí jenom na pár měsíců někde uchytit a přežít do dalšího období,“ říká Zima. Z mladých podnikatelů je podle jeho slov cítit nadšení pro to něco dělat, zároveň ale své síly často napínají špatným směrem a na projekty, které mají malou šanci uspět.

Klepněte pro větší obrázek
Letošní účastníci StartupYardu mají hlavní tříměsíční program za sebou. Prostory v TechSquare mohou ale využít dalšího čtvrt roku.

Letošní StartupYard kromě již zmiňovaných AirCharts „vychovával“ také projekty StartitUp (platforma pro zakladatele startupů, možnost získání mentorů atp.), Hlídačky.cz (najímání chův přes internet), Travelatus (další variace na plánování cest), Yummy Food (doručování jídla) a Works.io (sociální síť pro umělce).

Ve výčtu prakticky chybí opravdu technologický projekt. Tedy typ firmy, kterou Češi vybudovat umí a existují v tomto oboru zkušenosti a kontakty. „Nebylo vůbec z čeho vybírat,“ tvrdí Pavel Zima a souhlasí s tím, že by se tuzemské akcelerátory měly zaměřit především na „hardcore“ technologie a zkusit budovat něco v této oblasti.

Nikola Rafaj ze StartupYardu si ale myslí, že to není tak hrozné. „Dojem z letošních týmů mám lepší, než z těch loňských,“ tvrdí pro Connect.cz. „Třeba StartitUp je velice dobrý projekt, i když z něj nejspíše nebude žádný extra velký byznys.“ Kolem letošních absolventů StartupYardu se ale podle dostupných informací příliš investorů a podobně netočí. Robin Raszka (Tapmates) a Pavel Matoušek (AAApoptávka.cz) sice investovali do Yummy Food, slovy Raszky ale „Kristinu (zakladatelku) znají a mohlo by to jet“. Raszka údajně zvažuje investici do AirCharts.

Příspěvková organizace

Na nějakou krystalizaci letošních projektů to samozřejmě bude chtít ještě čas, podobně jako tomu bylo s loňským ročníkem. Z něho byly 2 startupy úspěšně prodány – PizzaTime získal tým kolem Tomáše Čupra a buduje z něj službu DámeJídlo.cz a Spectu (dříve iMenu) zase za zhruba 2 miliony korun koupil tvůrce pokladních a restauračních systémů Septim. „Z dalších loňských firem jsou některé před získáním investic a některé jdou do Spojených států,“ doplňuje Rafaj.

Klepněte pro větší obrázek
Cenu poroty si odnesly Hlídačky.cz.

Ze třech dosavadních ročníků StartupYardu získalo investici 8 firem a některé z nich mají našlápnuto na solidní globální úspěch – například rozjíždějící se Brand Embassy. To, zda bude obchodní model akcelerátoru fungovat (získává podíl ve firmách), se však teprve ukáže. „Bavili jsme se s některými provozovateli populárních akcelerátorů v zahraničí a v podstatě řeší stejné problémy, jako my,“ nastiňuje Rafaj. „Máme investory, kteří vydělali velké množství peněz a díky podpoře StartupYardu se něco snaží trhu vracet.“

Role podobných akcelerátorů je ve světě důležitá. „Akcelerátory potřebujeme, dělají tu nejtěžší práci na začátku,“ konstatuje Michael Schuster z investiční společnosti SpeedInvest, který zasedl v porotě v rámci včerejšího „demo day“. Pražský StartupYard či brněnský StarCube totiž mladým podnikatelům často dávají základní vědomosti a zkušenosti. Akcelerátory jsou pro ně zároveň vstupem do nového světa a k mnoha kontaktům. „Naše účast v Y Combinatoru (prestižní americký akcelerátor) nám v Silicon Valley otevřel dveře a mentoring v něm byla jedna z nejdůležitějších věcí,“ vzkazuje například Andrej Pančík ze startupu Prizeo.

Včerejší prezentační noc nakonec ovládly 2 firmy. Zatímco publikum za nejlepší projekt letošního kola pražského akcelerátoru zvolilo AirCharts, porota složená zejména z odborníků ze zahraničí vybrala Hlídačky.cz. Ty mimo jiné získaly možnost účastnit se akce TechCrunch Disrupt v Berlíně.

Váš názor Další článek: Bílý dům vytáhl do boje proti patentovým trollům

Témata článku: Byznys, Startupy, iPad Air, Akcelerátor, Loňský ročník, Let, Technologický projekt, Hollywood, Mladý měsíc, Food, Solidní úspěch, Globální úspěch, Velká ambice, Základní vědomosti, Nový investor, Třetí ročník, Špatný směr, Mentor, Y Combinator, Zima, Nejdůležitější věc, Velký prostor, StartupYard, Nejlepší projekt, Robin, Nejprodávanější pokladní systémy na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 162

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29