Pražský StartupYard vybral nejlepší letošní české startupy

Třetí ročník pražského technologického akcelerátoru StartupYard skončil. Poprvé se ho zúčastnily i týmy ze zahraničí. Podle odborníků ale moc dobrých projektů nebylo.

Hlavní část letošního ročníku zřejmě nejdiskutovanějšího tuzemského technologického akcelerátoru StartupYard je u konce. Týmy, které na 3 měsíce získaly zázemí v podobě prostor, investic, mentorů, rad a podobně, na včerejší akci „demo day“ předvedly, co za tu dobu stihly vytvořit. Pozorovatelé a odborníci se v kuloárech shodují – letos to nebylo nic moc.

V pořadí již třetí ročník byl pro StartupYard v mnohém posun kupředu. Akcelerátor se zapojil do světové sítě Global Accelerator Network, poprvé do svého programu přijal zahraniční startupy (Kanada, Švýcarsko, Spojené státy a Rusko) a jednotlivé ročníky otevřel novým investorům. Do toho právě končícího proto vstoupil například Seznam.cz, který se rozhodl trhu „něco vracet“ a mladé projekty podporovat.

Zdejší internetová jednička je navíc připravena mladé startupy nakupovat. Pokud jí tedy zaujmou a zapadnou do portfolia a strategie. Letos ovšem příliš nezaujal nikdo. „Dali jsme nějaké peníze, abychom trh podpořili, ale žádnou návratnost neočekáváme,“ říká pro Connect.cz šéf Seznamu Pavel Zima. „Podle mého by něco zajímavého mohlo vzniknout z projektu AirCharts,“ navazuje. AirCharts je český produkt, který získává data z Google Analytics a sociálních sítí a v reálném čase z nich pak vytváří zkombinované grafy.

Žádné velké technologie

Zima a další oslovené osobnosti v aktuálních startupech ve StartupYardu nevidí především ambice dělat dlouhodobý byznys. „V podstatě se chtějí jenom na pár měsíců někde uchytit a přežít do dalšího období,“ říká Zima. Z mladých podnikatelů je podle jeho slov cítit nadšení pro to něco dělat, zároveň ale své síly často napínají špatným směrem a na projekty, které mají malou šanci uspět.

Klepněte pro větší obrázek
Letošní účastníci StartupYardu mají hlavní tříměsíční program za sebou. Prostory v TechSquare mohou ale využít dalšího čtvrt roku.

Letošní StartupYard kromě již zmiňovaných AirCharts „vychovával“ také projekty StartitUp (platforma pro zakladatele startupů, možnost získání mentorů atp.), Hlídačky.cz (najímání chův přes internet), Travelatus (další variace na plánování cest), Yummy Food (doručování jídla) a Works.io (sociální síť pro umělce).

Ve výčtu prakticky chybí opravdu technologický projekt. Tedy typ firmy, kterou Češi vybudovat umí a existují v tomto oboru zkušenosti a kontakty. „Nebylo vůbec z čeho vybírat,“ tvrdí Pavel Zima a souhlasí s tím, že by se tuzemské akcelerátory měly zaměřit především na „hardcore“ technologie a zkusit budovat něco v této oblasti.

Nikola Rafaj ze StartupYardu si ale myslí, že to není tak hrozné. „Dojem z letošních týmů mám lepší, než z těch loňských,“ tvrdí pro Connect.cz. „Třeba StartitUp je velice dobrý projekt, i když z něj nejspíše nebude žádný extra velký byznys.“ Kolem letošních absolventů StartupYardu se ale podle dostupných informací příliš investorů a podobně netočí. Robin Raszka (Tapmates) a Pavel Matoušek (AAApoptávka.cz) sice investovali do Yummy Food, slovy Raszky ale „Kristinu (zakladatelku) znají a mohlo by to jet“. Raszka údajně zvažuje investici do AirCharts.

Příspěvková organizace

Na nějakou krystalizaci letošních projektů to samozřejmě bude chtít ještě čas, podobně jako tomu bylo s loňským ročníkem. Z něho byly 2 startupy úspěšně prodány – PizzaTime získal tým kolem Tomáše Čupra a buduje z něj službu DámeJídlo.cz a Spectu (dříve iMenu) zase za zhruba 2 miliony korun koupil tvůrce pokladních a restauračních systémů Septim. „Z dalších loňských firem jsou některé před získáním investic a některé jdou do Spojených států,“ doplňuje Rafaj.

Klepněte pro větší obrázek
Cenu poroty si odnesly Hlídačky.cz.

Ze třech dosavadních ročníků StartupYardu získalo investici 8 firem a některé z nich mají našlápnuto na solidní globální úspěch – například rozjíždějící se Brand Embassy. To, zda bude obchodní model akcelerátoru fungovat (získává podíl ve firmách), se však teprve ukáže. „Bavili jsme se s některými provozovateli populárních akcelerátorů v zahraničí a v podstatě řeší stejné problémy, jako my,“ nastiňuje Rafaj. „Máme investory, kteří vydělali velké množství peněz a díky podpoře StartupYardu se něco snaží trhu vracet.“

Role podobných akcelerátorů je ve světě důležitá. „Akcelerátory potřebujeme, dělají tu nejtěžší práci na začátku,“ konstatuje Michael Schuster z investiční společnosti SpeedInvest, který zasedl v porotě v rámci včerejšího „demo day“. Pražský StartupYard či brněnský StarCube totiž mladým podnikatelům často dávají základní vědomosti a zkušenosti. Akcelerátory jsou pro ně zároveň vstupem do nového světa a k mnoha kontaktům. „Naše účast v Y Combinatoru (prestižní americký akcelerátor) nám v Silicon Valley otevřel dveře a mentoring v něm byla jedna z nejdůležitějších věcí,“ vzkazuje například Andrej Pančík ze startupu Prizeo.

Včerejší prezentační noc nakonec ovládly 2 firmy. Zatímco publikum za nejlepší projekt letošního kola pražského akcelerátoru zvolilo AirCharts, porota složená zejména z odborníků ze zahraničí vybrala Hlídačky.cz. Ty mimo jiné získaly možnost účastnit se akce TechCrunch Disrupt v Berlíně.

Váš názor Další článek: Bílý dům vytáhl do boje proti patentovým trollům

Témata článku: Byznys, Startupy, iPad Air, Zima, Mladý měsíc, StartupYard, Globální úspěch, Solidní úspěch, Pražský, Velká ambice, Mentoring, Nový investor, Hollywood, Let, Třetí ročník, Nejlepší projekt, Mentor, Food, Letošní start, Akcelerátor, Základní vědomosti, Nejlepší, Loňský ročník, Špatný směr, RobinSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Recenze reprosoustav Fyne Audio F704. Vynikající sloupové Hi-Fi repro pro náročné

Recenze reprosoustav Fyne Audio F704. Vynikající sloupové Hi-Fi repro pro náročné

Pokud máte rádi fyzičnost, velké rozměry a vůbec to všechno, co nacházíme v koncertních sálech, pak určitě F704 nevynechte ze svých poslechových objevování – jsou svého druhu fascinující. Jsou to excelentní reprosoustavy.

Daniel Březina
Reproduktory