Pražský StartupYard vybral nejlepší letošní české startupy

Třetí ročník pražského technologického akcelerátoru StartupYard skončil. Poprvé se ho zúčastnily i týmy ze zahraničí. Podle odborníků ale moc dobrých projektů nebylo.
Pražský StartupYard vybral nejlepší letošní české startupy

Hlavní část letošního ročníku zřejmě nejdiskutovanějšího tuzemského technologického akcelerátoru StartupYard je u konce. Týmy, které na 3 měsíce získaly zázemí v podobě prostor, investic, mentorů, rad a podobně, na včerejší akci „demo day“ předvedly, co za tu dobu stihly vytvořit. Pozorovatelé a odborníci se v kuloárech shodují – letos to nebylo nic moc.

V pořadí již třetí ročník byl pro StartupYard v mnohém posun kupředu. Akcelerátor se zapojil do světové sítě Global Accelerator Network, poprvé do svého programu přijal zahraniční startupy (Kanada, Švýcarsko, Spojené státy a Rusko) a jednotlivé ročníky otevřel novým investorům. Do toho právě končícího proto vstoupil například Seznam.cz, který se rozhodl trhu „něco vracet“ a mladé projekty podporovat.

Zdejší internetová jednička je navíc připravena mladé startupy nakupovat. Pokud jí tedy zaujmou a zapadnou do portfolia a strategie. Letos ovšem příliš nezaujal nikdo. „Dali jsme nějaké peníze, abychom trh podpořili, ale žádnou návratnost neočekáváme,“ říká pro Connect.cz šéf Seznamu Pavel Zima. „Podle mého by něco zajímavého mohlo vzniknout z projektu AirCharts,“ navazuje. AirCharts je český produkt, který získává data z Google Analytics a sociálních sítí a v reálném čase z nich pak vytváří zkombinované grafy.

Žádné velké technologie

Zima a další oslovené osobnosti v aktuálních startupech ve StartupYardu nevidí především ambice dělat dlouhodobý byznys. „V podstatě se chtějí jenom na pár měsíců někde uchytit a přežít do dalšího období,“ říká Zima. Z mladých podnikatelů je podle jeho slov cítit nadšení pro to něco dělat, zároveň ale své síly často napínají špatným směrem a na projekty, které mají malou šanci uspět.

Klepněte pro větší obrázek
Letošní účastníci StartupYardu mají hlavní tříměsíční program za sebou. Prostory v TechSquare mohou ale využít dalšího čtvrt roku.

Letošní StartupYard kromě již zmiňovaných AirCharts „vychovával“ také projekty StartitUp (platforma pro zakladatele startupů, možnost získání mentorů atp.), Hlídačky.cz (najímání chův přes internet), Travelatus (další variace na plánování cest), Yummy Food (doručování jídla) a Works.io (sociální síť pro umělce).

Ve výčtu prakticky chybí opravdu technologický projekt. Tedy typ firmy, kterou Češi vybudovat umí a existují v tomto oboru zkušenosti a kontakty. „Nebylo vůbec z čeho vybírat,“ tvrdí Pavel Zima a souhlasí s tím, že by se tuzemské akcelerátory měly zaměřit především na „hardcore“ technologie a zkusit budovat něco v této oblasti.

Nikola Rafaj ze StartupYardu si ale myslí, že to není tak hrozné. „Dojem z letošních týmů mám lepší, než z těch loňských,“ tvrdí pro Connect.cz. „Třeba StartitUp je velice dobrý projekt, i když z něj nejspíše nebude žádný extra velký byznys.“ Kolem letošních absolventů StartupYardu se ale podle dostupných informací příliš investorů a podobně netočí. Robin Raszka (Tapmates) a Pavel Matoušek (AAApoptávka.cz) sice investovali do Yummy Food, slovy Raszky ale „Kristinu (zakladatelku) znají a mohlo by to jet“. Raszka údajně zvažuje investici do AirCharts.

Příspěvková organizace

Na nějakou krystalizaci letošních projektů to samozřejmě bude chtít ještě čas, podobně jako tomu bylo s loňským ročníkem. Z něho byly 2 startupy úspěšně prodány – PizzaTime získal tým kolem Tomáše Čupra a buduje z něj službu DámeJídlo.cz a Spectu (dříve iMenu) zase za zhruba 2 miliony korun koupil tvůrce pokladních a restauračních systémů Septim. „Z dalších loňských firem jsou některé před získáním investic a některé jdou do Spojených států,“ doplňuje Rafaj.

Klepněte pro větší obrázek
Cenu poroty si odnesly Hlídačky.cz.

Ze třech dosavadních ročníků StartupYardu získalo investici 8 firem a některé z nich mají našlápnuto na solidní globální úspěch – například rozjíždějící se Brand Embassy. To, zda bude obchodní model akcelerátoru fungovat (získává podíl ve firmách), se však teprve ukáže. „Bavili jsme se s některými provozovateli populárních akcelerátorů v zahraničí a v podstatě řeší stejné problémy, jako my,“ nastiňuje Rafaj. „Máme investory, kteří vydělali velké množství peněz a díky podpoře StartupYardu se něco snaží trhu vracet.“

Role podobných akcelerátorů je ve světě důležitá. „Akcelerátory potřebujeme, dělají tu nejtěžší práci na začátku,“ konstatuje Michael Schuster z investiční společnosti SpeedInvest, který zasedl v porotě v rámci včerejšího „demo day“. Pražský StartupYard či brněnský StarCube totiž mladým podnikatelům často dávají základní vědomosti a zkušenosti. Akcelerátory jsou pro ně zároveň vstupem do nového světa a k mnoha kontaktům. „Naše účast v Y Combinatoru (prestižní americký akcelerátor) nám v Silicon Valley otevřel dveře a mentoring v něm byla jedna z nejdůležitějších věcí,“ vzkazuje například Andrej Pančík ze startupu Prizeo.

Včerejší prezentační noc nakonec ovládly 2 firmy. Zatímco publikum za nejlepší projekt letošního kola pražského akcelerátoru zvolilo AirCharts, porota složená zejména z odborníků ze zahraničí vybrala Hlídačky.cz. Ty mimo jiné získaly možnost účastnit se akce TechCrunch Disrupt v Berlíně.

Váš názor Další článek: Bílý dům vytáhl do boje proti patentovým trollům

Témata článku: Byznys, Startupy, Hollywood, Nejlepší projekt, Velký prostor, Nový investor, Velká ambice, Základní vědomosti, Špatný směr, Nejdůležitější věc, Technologický projekt, Robin, Loňský ročník, Mladý měsíc, Třetí ročník, Akcelerátor, Solidní úspěch, Mentoring, Globální úspěch, StartupYard, Food, Let, Mentor, Zima


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

** Acer Predator Helios 500 je poctivý velký herní notebook ** platforma AMD zdatně konkuruje tandemu Intel+Nvidia ** Srovnání nevyznívá jednoznačně

Tomáš Holčík | 35