Předplatná Facebooku a Instagramu bez reklam budou dražší než Netflix, naznačuje Meta

Již několik měsíců se spekuluje o tom, že Meta nabídne evropským uživatelům možnost zaplatit si za používání jejích služeb. Speciální tarify by sloužily jako alternativa k bezplatným účtům, které jsou spojené s cílenou reklamou a neustálým analyzováním, co uživatelé dělají a co se jim (ne)líbí.

Podle listu The Wall Street Journal by tyto tarify mohly přijít v nadcházejících měsících a z diskuze s evropskými regulátory už máme i první náznak ceny. Meta úředníkům řekla, že za Instagram by si mohla účtovat až 10 eur (245 Kč) měsíčně v případě desktopové verze, resp. 13 eur (320 Kč), pokud by uživatelé platili na mobilu. Tím by se kompenzovala 30% provize pro Google či Apple.

Příplatek za Facebook či další účty by činil 6 eur (150 Kč). Jestli však půjde Facebook zaplatit zvlášť, případně jestli by se zaplacením levnějšího tarifu na desktopu uživatelé zbavili reklam i na mobilu, to zatím není jasné. Ani ceny samozřejmě nejsou finální, dokud Meta tarify oficiálně nespustí.

Jsou-li informace WSJ správné, předplatné Facebooku by bylo dražší než u filmových nebo hudebních služeb. Cena ale zhruba odpovídá tomu, co firma utrží z reklamy. Podle poslední finanční zprávy Facebook ve druhém čtvrtletí v Evropě utržil 17,88 dolaru na hlavu, tedy asi 6 dolarů (140 Kč) na měsíc. Příjmy z Instagramu a dalších služeb ale Meta neuvádí.

Meta je s evropskými regulátory neustály na kordy. Evropský sbor pro ochranu osobních údajů (EDPB) jí letos udělil rekordní pokutu kvůli porušení GDPR. Firma musí kvůli porušení nařízení ochraně osobních údajů na Facebooku a Instagramu zaplatit 1,2 miliardy eur. Navíc začíná platit nová směrnice DMA (Akt o digitálních službách), která do reklamních systémů internetových gigantů citelně zasáhne. Pro Metu tak v některých případech opravdu bude jednodušší, pokud příjmy z inzerce vymění za předplatné.

Diskuze (24) Další článek: Úchvatné video ukazuje kometu Nišimura zasaženou výronem koronální hmoty

Témata článku: , , , , ,