O předražené grafiky není zájem. Dle statistik se prodeje meziročně propadly nejvíce od ekonomické krize v roce 2009

Zatímco ceny procesorů už rychle klesají, hlavně Nvidia si stále myslí, že šílená pandemická poptávka pořád existuje a bude hi-end grafické karty prodávat za 50 tisíc korun. Statistiky ale ukazují, že situace se z pohledu poptávky zcela otočila a velký zájem střídá velký nezájem.

Analytická společnost JPR (Jon Peddie Research) zveřejnila statistiky prodejů grafických karet za třetí čtvrtletí tohoto roku a tak značný propad Nvidia asi nepamatuje.

Klepněte pro větší obrázek

V rámci celého světa se dle statistik distributorů a prodejců prodalo 75,5 milionu desktopových grafických karet pro všechny různé typy zařízení. Průměrný meziroční propad všech typů grafik činí 25,1 %, v případě desktopových grafik jde o pokles o 15,43 % a u notebookových modelů pak o 30% pokles.

Dle vyjádření se takové propady uskutečnily naposledy při globální ekonomické krizi v roce 2009. Propady prodejů značně zamíchaly i tržním podílem ve stejném období. Jediný, kdo rostl, byl Intel, který si u desktopových grafických karet nebo čipů polepšil z tržního podílu 62 % na 72 %. Nvidia ztratila mezičtvrtletně 2 % na 16% podíl a nejvíce to postihlo AMD, které mělo minulé čtvrtletí podíl 20 % prodaných počítačových grafik a ve třetím čtvrtletí je to už jen 12 %, tedy téměř poloviční za pouhé tři měsíce.

Pokud jde ale o celkové mezičtvrtletní změny všech typů grafik dohromady, tam nejvíce ztratilo AMD, které prodalo o 47,6 % méně kusů, Intel mírně vzrostl a prodal o 4,7 % více a Nvidia prodala o 19,7 % méně grafik.


Nejoblíbenější grafické karty

Asus DUAL-RTX4060-O8G 90YV0JC0-M0NA00 Asus DUAL-RTX4060-O8G 90YV0JC0-M0NA00
nabízí 22 obchodů za ceny od 7 910 Kč
Porovnat ceny
MSI GeForce RTX 4070 VENTUS 2X E 12G OC MSI GeForce RTX 4070 VENTUS 2X E 12G OC
nabízí 31 obchodů za ceny od 13 490 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené grafické karty


JPR zveřejnilo i krátké statistiky prodejů procesorů, kde je situace o něco lepší, ale poptávka také klesá. Za třetí čtvrtletí se totiž prodalo jen 66 milionů procesorů (62 % notebookové a 38 % desktopové modely), zatímco minulý rok to v stejném období bylo 81 milionů kusů procesorů.

Klepněte pro větší obrázek

Zatím se očekává, že krize se teprve začíná a největších problémů se dočkáme v prvním čtvrtletí roku 2023. Vše se bude odvíjet od mnoha ekonomických indikátorů jako je inflace, nezaměstnanost, úrokové sazby, ceny energií a další kritické části globální ekonomiky a nálady na trzích.

Diskuze (32) Další článek: Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,