Přelomové servery od HP se budou vyrábět v Kutné Hoře

Servery HP Moonshot, které využívají mobilní čipy a výrazně tak snižují spotřebu a nároky na prostor, se budou vyrábět ve Foxconnu v Kutné Hoře. Seznam.cz už se přihlásil na testování.
Přelomové servery od HP se budou vyrábět v Kutné Hoře

V mnoha ohledech přelomové servery Moonshot od společnosti Hewlett-Packard se budou od června tohoto roku vyrábět ve Foxconnu v Kutné Hoře, kde už HP několik let montuje svá úložná zařízení či tradiční servery. Z kutnohorské továrny mají hned během prvního týdne vyrazit zásilky čítající zhruba 2400 nových serverů. Testovat je budou zákazníci ze Střední a východní Evropy, Blízkého východu a Afriky.

HP kapacity Foxconnu v Česku využívá také v Pardubicích, kde se zase dávají dohromady zejména osobní počítače a notebooky. Drtivá většina zaměstnanců v těchto továrnách je zaměstnaných u Foxconnu, HP zde má pouze několik (řádově jednotky) interních lidí, kteří na vše dohlížejí. Kutná Hora i Pardubice jsou pouze montovny – do továren se přivezou komponenty z celého světa, které jsou zde následně sestaveny do jednoho celku a expedovány zákazníkům.

HP projekt Moonshot označuje za největší revoluci ve světě serverů od roku 1989, kdy byl uveden do prodeje první server postavený na platformě x86. „Do této doby se vždy inovovalo současné řešení, Moonshot je ale poprvé opravdu zásadní změna,“ tvrdí technický ředitel serverové divize českého HP Jiří Lepka. Moonshot v sobě totiž nemá umístěny tradiční procesory, ale mobilní čipy Intel Atom, které spotřebují až o 89 procent méně energie a celý server zabere zásadně méně místa. Více v našem dřívějším článku.

V Česku pro 10 zákazníků. Seznam se chystá na testy

Nový produkt znovu se probouzejícího HP nicméně není pro každého a využijí ho zejména větší internetové firmy, které provozují stovky až tisíce serverů. „V současné době v Česku cílíme asi na 10 firem,“ konstatuje Lepka. HP nemůže specifikovat, o koho přesně jde, něco málo už nicméně dříve pro Connect.cz nastínil šéf zdejší pobočky Jan Kameníček: „Udělali jsme si průzkum trhu a jsou zde větší internetové firmy, které by produkt mohly využít. Třeba Seznam.“

Klepněte pro větší obrázek
Ukázkový vzorek Moonshotu, chybí pouze pevný disk. Server je mnohonásobně menší, než tradiční servery.

A Seznam je skutečně jednou z firem, která se pustí do testování. Zdejší internetová jednička si zažádala o jeden testovací server, se kterým bude experimentovat a případně se rozhodne, zda si několik těchto strojů pořídí. „Rozhodně to nebude využitelné pro všechny úkoly a aplikace,“ vysvětluje pro Connect.cz manažer datových center v Seznamu Marek Leš. „Spíše to bereme tak, že si chceme novou technologii vyzkoušet.“

Ostatně i HP souhlasí s tím, že Moonshot není určený na převod tradičních serverových aplikací, ale spíše pro spouštění nového druhu programů, které pracují s velkými daty a podobně. „Je to rozhodně pro nový typ aplikací,“ souhlasí Lepka. „Pokud zákazníkům současné aplikace bez problémů běží a nepotřebují nutně srazit spotřebu, Moonshot nepotřebují.“ Současná verze Moonshotu každopádně běží na Intelu a x86, zpětná kompatibilita je tedy teoreticky zajištěna.

Klepněte pro větší obrázek
Stovky serverů v jednom racku.

HP plánuje, že nové modely Moonshotu bude vydávat během 3 až 6 měsíců, díky čemuž se výrazně urychlí inovační proces. Během půl roku by se například na trh měla dostat verze s čipy Intel Xeon, která by už měla být zajímavá pro mnohem širší okruh firem. Současný Moonshot v sobě kombinuje skříň Moonshot 1500 a servery ProLiant Moonshot a k dispozici jsou rovněž síťové technologie HP postavené na SDN a OpenFlow.

„Střela na měsíc“ může pro HP znamenat vstupenku na nový a velice rychle rostoucí trh. Různé analýzy tvrdí, že trh s takzvanými mikroservery bude během několika let tvořit 10 až 15 procent celkového serverového trhu. Zejména díky růstu cloudů a internetových služeb. HP navíc po dlouhé době přišlo se skutečně významnou inovací. „HP neberu jako žádného inovátora, ale toto je zásadní posun. I proto chceme Moonshot vyzkoušet,“ doplňuje Marek Leš.

Diskuze (26) Další článek: Cisco se snaží zvrátit odkoupení Skypu Microsoftem

Témata článku: Byznys, Hewlett Packard (HP), Servery, Revoluce, Tradiční proces, HP, Kamení, Pardubice, Zásadní inovace, Zásadní změna, Současný trh, Zpětná kompatibilita, Přelom, Kutná Hora, Zásadní posun, Střela, První server, Nové notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 121

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147