Přes víkend vznikl e-shop na dálniční známky. Podívejte se, jak to dopadlo

Problém s drahou státní zakázkou na vybudování e-shopu pro prodej dálničních známek vyvrcholil tento víkend, kdy se sešlo několik desátek vývojářů a e-shop naprogramovali sami zdarma. Akci zorganizoval Tomáš Vondráček, šéf digitální agentury Actum. Výsledkem je web, který si můžete přímo vyzkoušet. Základ funguje a nevypadá vůbec špatně, vroubkem na výsledku je ale únik dat a v současnosti nefunkční ověřování. 

E-shop funguje na adrese Ferznamka.cz a příjemně překvapí, že se nejedná jen o nějaký inženýrský „nástřel“, ale kompletně působící službu s přehledným designem a dokonce i prezentačním videem. Web je přizpůsoben jak obrazovkám počítačů, tak mobilních telefonů.

Aby bylo na webu co prodávat, jsou dálniční známky zastoupeny příspěvky pro nadační fond Kolečko, který pomáhá dětem po úrazech. Veškerý výtěžek z testovacího provozu odejde na charitu. Známku je možné vybrat ze tří druhů a následně dojde k procesu registrace SPZ a platbě. Platí se platební kartou. 

Od víkendové „hurá akce“ však nelze očekávat stoprocentní výsledek. Aplikace se nyní například potýká s nefunkčností ověřování SPZ. Ačkoli jsme dnes známku zakoupili, nejsme v registru evidováni. Funkce ale byla podle zpráv ostatních ještě včera funkční.

Vážnějším prohřeškem je únik databáze s e-maily, telefonními čísly a SPZ. Zabezpečení dat by mělo být v takovém projektu na prvním místě a tentokrát není dostatečnou omluvenou ani víkendový kvapík. Na chybu upozornil Michal Černý na Twitteru a databáze je nyní vystavena na internetu.

Diskuze (190) Další článek: Mobily budou podporovat další satelitní navigační systém. Tentokrát z Indie

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,