E-shopy | Hackathon

Přes víkend vznikl e-shop na dálniční známky. Podívejte se, jak to dopadlo

Problém s drahou státní zakázkou na vybudování e-shopu pro prodej dálničních známek vyvrcholil tento víkend, kdy se sešlo několik desátek vývojářů a e-shop naprogramovali sami zdarma. Akci zorganizoval Tomáš Vondráček, šéf digitální agentury Actum. Výsledkem je web, který si můžete přímo vyzkoušet. Základ funguje a nevypadá vůbec špatně, vroubkem na výsledku je ale únik dat a v současnosti nefunkční ověřování. 

E-shop funguje na adrese Ferznamka.cz a příjemně překvapí, že se nejedná jen o nějaký inženýrský „nástřel“, ale kompletně působící službu s přehledným designem a dokonce i prezentačním videem. Web je přizpůsoben jak obrazovkám počítačů, tak mobilních telefonů.

Aby bylo na webu co prodávat, jsou dálniční známky zastoupeny příspěvky pro nadační fond Kolečko, který pomáhá dětem po úrazech. Veškerý výtěžek z testovacího provozu odejde na charitu. Známku je možné vybrat ze tří druhů a následně dojde k procesu registrace SPZ a platbě. Platí se platební kartou. 

Od víkendové „hurá akce“ však nelze očekávat stoprocentní výsledek. Aplikace se nyní například potýká s nefunkčností ověřování SPZ. Ačkoli jsme dnes známku zakoupili, nejsme v registru evidováni. Funkce ale byla podle zpráv ostatních ještě včera funkční.

Vážnějším prohřeškem je únik databáze s e-maily, telefonními čísly a SPZ. Zabezpečení dat by mělo být v takovém projektu na prvním místě a tentokrát není dostatečnou omluvenou ani víkendový kvapík. Na chybu upozornil Michal Černý na Twitteru a databáze je nyní vystavena na internetu.

Diskuze (190) Další článek: Mobily budou podporovat další satelitní navigační systém. Tentokrát z Indie

Témata článku: Web, Internet, E-shopy, Hackathon, Kolečko, Actum, Víkend, Dálniční známka, Michal Černý, E-shop, Známka, SPZ, Ověřování


Určitě si přečtěte

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 162

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 72

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31