17. prosinec roku 2017 znamenal vrchol bitcoinového šílenství. Cena kryptoměny po podzimním růstu dosáhla svého historického maxima, když se na některých burzách krátce obchodovala s cenou 20 tisíc dolarů (454 tisíc korun). Dnes jsme na ceně přibližně 3400 dolarů za bitcoin, a kdo se před rokem nechal na poslední chvíli zlákat, ten teď lituje špatné investice.
Když se nafukuje bublina
Bitcoin zaujal širší veřejnost už v roce 2013, kdy se zájem o tento projekt internetových geeků začali zajímat i lidé, kteří do technologie na pozadí až tolik neviděli, ale ucítili investiční potenciál. V závěru roku 2013 se proto cena bitcoinu poprvé vyšplhala přes hodnotu tisíce dolarů. Jenže následoval výprodej doplněný o pár skandálů a cena kryptoměny postupně spadla až ke dvěma stům dolarů.
Jak fungují kryptoměny: Za oponou se odehrává perfektně organizovaný chaos
Události z let 2013/2014 mohly bitcoin, ale i další vznikající kryptoměny, buď zničit, nebo posílit. Stalo se to druhé. Celý systém se stabilizoval a princip blockchainu se začal rozvíjet i dalšími směry. Samotný bitcoin pak postupně sbíral zpět ztracenou důvěru a vše vyvrcholilo ohromujícím růstem v loňském roce.

Loňský růst ceny bitcoinu od října do prosince podle Coindesku
Bitcoin se stal snadněji přístupný i technicky nezkušeným uživatelům, kteří si kryptoměnu mohli snadno koupit na webu a zaplatit za něj kartou, nebo dokonce i v přístroji podobném bankomatu. Bitcoin se stal snadno přístupný a svým strmým růstem velmi lákavý.
Masivní nákupy byly podporovány predikcemi „expertů“, kteří slibovali růst až ke stům tisícům dolarů. Konzervativní finančníci však správně varovali, že se jedná o typickou investiční bublinu, která dříve nebo později praskne.

Vývoj ceny bitcoinu během let 2017 a 2018 podle burzy Bitstamp
To nejcennější na bitcoinu je blockchain
Přesně před rokem „to prasklo“. Ale je fakt, že to byl teprve jen takový prvotní záchvěv. Cena se pak ještě začala drát vzhůru, ale důvěra ve vytrvalý růst už byla narušená, a tak už se bitcoin na nové maximum nedostal. A každý rychlejší pokles pak způsobil řetězovou reakci a další pád. Ačkoli se sice ještě několik růstových období objevilo, celkově cena bitcoinu za poslední rok vytrvale padá.
Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše
A co bude dál? Když se zeptáte někoho, kdo bitcoin drží, nebo se v kryptobranži pohybuje, zpravidla se dočkáte optimistického výhledu a víru v brzký růst ceny. Pokud konzervativního investora, nazve investici do bitcoinu hazardem a příliš optimistický nebude.
Je možné, že se bitcoin a kryptoměny časem ustálí a opravdu začnou plnit funkci masově rozšířené internetové měny. Ale stejně tak je stále možné, že zůstanou jen okrajovou záležitostí a postupně ztratí význam. Rozhodně však nezapadne revoluční transakční technologie, na které jsou postaveny, tedy blockchain. Jeho principy jsou přenášeny do dalších odvozených systémů.
Blockchain od IBM už používá přes 400 firem. Jsou mezi nimi i velikáni jako Visa nebo Walmart
Střízlivá předpověď budoucnosti
Bitcoin má aktuálně hodnotu 3 400 dolarů, přičemž právě před pár dny - 15. prosince - se zatím dostal na nejnižší hodnotu od zmíněného rekordu, a to na 3 190 dolarů. Hodnota kolem 3 tisíc dolarů je podle analytiků kritická, protože se jedná o spodní hladinu toho, aby se bitcoin stále ještě držel v dlouhodobém stoupajícím trendu.
Jakmile by došlo k prolomení třítisícové hranice, mohlo by to znamenat i pád mnohem níže. I když je trh nyní velmi pesimistický, stále existují i odhady, že v dlouhodobé perspektivě bude mít bitcoin a další významné kryptoměny (například Ethereum) mnohem větší hodnotu. Pokud se ale stávající klesající trend ještě prohloubí, může zotavení trvat opět až několik let, podobně jako tomu bylo se špičkou v roce 2013.

Stačí zvolit vhodné měřítko osy Y a i stávající situace může v grafu působit optimisticky. Ukázka růstového trendu bitcoinu od roku 2012