Příjmy TSMC táhnou hlavně čipy pro smartphony. Prudce roste zájem o 5nm výrobu

Společnost TSMC zveřejnila finanční statistiky za první čtvrtletí letošního a jak se ukazuje, investice do moderních výrobních linek se vyplácí.

TSMC za tři měsíce letošního roku utržilo 17,57 miliardy dolarů, což je o 35,5 % více než ve stejném období minulý rok, a čistý zisk narostl meziročně o 45,1 %. TSMC tak překonalo původní očekávání (16,8 až 17,2 miliardy dolarů) a udržuje i zdravou marži v oblasti 55,6 %, respektive 45,6 %. V příštím čtvrtletí TSMC odhaduje, že utrží 17,6 až 18,2 miliardy dolarů.

Klepněte pro větší obrázek

Největší příjmy momentálně proudí z výroby 7nm čipů (30 %), avšak na druhé pozici už je moderní 5nm výroba (20 %), která z pohledu příjmů meziročně dvakrát narostla. Dvě nejmodernější technologie výroby tak už drží 50% podíl z celkových příjmů. Významným zdrojem příjmů je ale stále i 16nm, 28nm a starší výroba.

Klepněte pro větší obrázek

V případě segmentů jednotlivých čipů, vedou zcela jasně dvě oblasti – HPC (čipy pro servery, superpočítače, datacentra atd.) a mobilní telefony. Tyto oblasti dohromady tvoří 81 % příjmů a jsou tak poměrně kritické pro TSMC. Největší růst přitom zaznamenal jak trh HPC, tak stejně i čipy pro automobilový průmysl, který trápí nedostatek (řada automobilek musela přejít k TSMC nebo zvýšit počet objednávek). Čipy pro automobilový průmysl ale u TSMC tvoří stále jen 5 % z celkových příjmů.

Diskuze (1) Další článek: Procesory AMD Ryzen 7000 s architekturou Zen 4 už jsou v testovací fázi, dorazí na podzim

Témata článku: Byznys, Procesory, Čipy, Finanční výsledky, TSMC, Investice, Smartphone, Výroba, HPC, Dolar, Výrobní linka, Čip, Příjem, Pro, Automobilový průmysl, Procesory na Heureka.cz