Pro Alphabet pracuje už přes 174 tisíc lidí. Google Cloud roste, zisk plyne jen z reklam

foto: Shutterstock
Pro Alphabet pracuje už přes 174 tisíc lidí. Google Cloud roste, zisk plyne jen z reklam | foto: Shutterstock

Druhé čtvrtletí tohoto roku, které skončilo ke dni 30. června, příjmy firmy Alphabet činily 69,7 miliardy dolarů, tj. o 13 % víc než před rokem. Jakkoli se na první pohled může zdát, že šlo o dobré čtvrtletí, mateřský podnik nad Googlem reálně zaostal za očekáváními, byť mírně.

Alphabet to ve zveřejněných materiálech neuvedla, ale CNBC popisuje následující stav:

  Očekávání Výsledek
Zisk na akcii 1,28 dolaru 1,21 dolaru
Příjmy 69,9 mld. dolaru 69,69 mld. dolaru
Příjmy z reklamy na YouTubu 7,52 mld. dolaru 7,34 mld. dolaru
Příjmy z Google Cloudu 6,41 mld. dolaru 6,28 mld. dolaru
TAC 12,41 mld. dolaru 12,21 mld. dolaru

Navíc loni příjmy vzrostly o 62 % při meziročním srovnání, tehdejší dobu ale ovlivnil obnovený spotřebitelský zájem podpořený otevíráním světa po pandemii. Aktuálně mnoho zemí trápí vysoká inflace, která omezuje investice do reklamy.

Podobně jako v minulém čtvrtletí se čistý zisk oproti stejnému období před rokem mírně snížil. Tentokrát Alphabet oznámila 16 miliard, loni to bylo 18,5 miliardy dolarů. Sundar Pichai, ředitel Alphabetu a Googlu, vypíchl, že ve druhém čtvrtletí firma šlapala zejména díky vyhledávání a cloudovým službám.

Zúročuje zde před rokem zahájené investice do umělé inteligence. Např. pomocí Google Lens lidé globálně provedou přes osm miliard vyhledávání měsíčně. Budoucnost podnik vidí také v rozšířené realitě, dalším rozvoji e-komerce, mobilních zařízeních využívajících jeho služby nebo v cloudu. Příjmy z Google Cloud PlatformWorkspace se poprvé vyšplhaly přes šest miliard dolarů.

Reklamy nadále tvoří největší část příjmů podniku, tj. 56 miliard dolarů, Cloud je ale druhý nejdůležitější zdroj příjmů a stává se stále viditelnějším. Na druhou stranu opět skončil v mírné ztrátě a reklamy jsou pro Alphabet jediným zdrojem zisku. Ve druhém čtvrtletí zaměstnávala přes 174 tisíc lidí, před rokem to bylo „pouze“ 144 tisíc lidí.

Zdroje: Alphabet Q2 2022 Earnings Call (transkript) | CNBC | tisková zpráva

Diskuze (1) Další článek: Deutsche Bahn testuje solární panely na železničních pražcích. Otázkou je prach a otřesy

Témata článku: Google, Software, Cloud, YouTube, Byznys, Internet, Vyhledávače, Google Workspace, Reklama, Finanční výsledky, Alphabet, Sundar Pichai, Google Lens, TAC, Mld, Dolar, Google Cloud, Příjem, Čtvrtletí, Zisk, CNBC, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie