Proč jsou domény nejvyššího řádu tak drahé

Většina z těch 185 tisíc dolarů za přihlášku padne na schvalovací proces, tvrdí v rozhovoru odstupující šéf světového správce domén ICANN. Organizace v Praze představila nového.

Sdružení ICANN, které se na světové úrovni mimo jiné stará o správu internetových domén, v Praze jmenovalo nového výkonného šéfa. Fadi Chehadé po třech letech vystřídá dosavadního ředitele Roda Beckstroma, který už dříve oznámil, že se po vypršení funkčního období nebude o funkci dále ucházet.

„Fadi Chehadé je člověk, který se v komunitě kolem ICANN nikdy nepohyboval a téměř nikdo jej nezná,“ komentuje zvolení nového šéfa výkonný ředitel CZ.NIC Ondřej Filip. Podle jeho slov bude Chehadé potřebovat čas na seznámení s celou institucí. „Času ale příliš mít nebude, protože vstupuje do ICANNu v období, kdy je v plném běhu jeho historicky největší projekt, tedy vznik nových domén nejvyšší úrovně.“

„V říjnu budu připravený a do té doby strávím čas s představiteli ICANNu,“ ujišťuje nový ředitel. „Jsem tu, protože internetu dlužím za vše, čeho jsem kdy dosáhl. Všichni internetu něco dlužíme,“ vysvětluje Chehadé, který v současné době ještě sedí v křesle šéfa společnosti Vocado zabývající se cloudovým softwarem. „Velice si užívám spojovat komunity dohromady a komunitě budu sloužit i nyní.“

Dokončit projekt TLD domén

ICANN funguje jako nezisková organizace, podobně jako jeho česká podobizna CZ.NIC. V prvé řadě se stará o správu světových internetových domén, v současné době aktivně řeší projekt tzv. TLD domén. Instituce přijala téměř 2 tisíce přihlášek od společností, zájmových skupin a organizací, které by rády vlastnili doménu nejvyššího řádu. Například Google požádal o doménu .google, Apple o .apple a tak podobně.

Klepněte pro větší obrázek
Pojedeme jako dřív, ani to nepoznáte. Zleva: předseda představenstva ICANN Steve Crocker a nově zvolený šéf organizace Fadi Chehadé

TLD domény budou nejžhavějším tématem i v následujících 3 letech, během kterých bude nový šéf ICANNu vládnout. „Musí být ještě hodně vykonáno. Vše, co jsme prozatím udělali, je to, že jsme přijali přihlášky,“ upozorňuje v rozhovoru pro Connect.cz dosavadní šéf ICANNu Rod Beckstrom. Finální výběr domén nejvyššího řádu by podle jeho slov mohl být dokončen zhruba za rok. Odstupující ředitel světové organizace spolu se svým týmem a komunitou vytvořil pravidla, podle kterých by výběr měl probíhat.

Požadavků, které musí zájemci o TLD domény splnit, je mnoho. „V prvé řadě musíte prokázat, že máte dostatek financí na to přihlášku předložit. Poté si prověříme vaší beztrestnost a následně také technologické zázemí. Také se prověří, zda někomu vámi požadovaná doména nevadí,“ vysvětluje Beckstrom.

Peníze v celém procesu hrají důležitou roli, jenom podání přihlášky vyjde na 185 tisíc dolarů. Samotný ICANN ale z této sumy nic nemá. „Ve skutečnosti tolik stojí náklady na celý proces schvalování a vyhodnocování,“ říká Beckstrom v jednom ze salonků pražského Hiltonu. ICANN za přihlášky vybral kolem 350 milionů dolarů, přičemž většina z těchto peněž by měla padnout na právníky a další odborníky, kteří prověří mnoho aspektů volby. „Jsme nezisková organizace, ne firma. Pokud z přihlášek nějaké peníze zbydou, poputují na oddělený účet, ICANN samotný je nevyužije. Naše rada společně s komunitou rozhodne, na co budou vynaloženy.“

Správná nebo nesprávná doména

Zmiňovanou „závadnost“ je možné rovněž pojmout ze široka a logicky se nabízí otázka, kdo určí, že je daná doména špatná nebo zda na ní má žadatel skutečně nárok. „V prvé řadě jsou do vlády, poté obchodní značky a záleží také na veřejném zájmu,“ popisuje současný hlavoun ICANNu postupný proces výběru a ověřování.

V praxi může nastat také situace, kdy více subjektů požádá o stejný název domény. „V tom případě necháme obě strany, aby se mezi sebou dohodly. Pokud se to nepodaří, doména půjde do aukce. A uvidíme, kdo je bohatší.“

Rod Beckstrom v čele ICANNu provedl hodně viditelných kroků. Cení si především 3 důležitých věcí: z internetové organizace udělal mnohem více mezinárodní instituci, provedl změny v tom, jak se ICANN vede, spravuje a jaký používá software a nástroje, a otevřel DNS světu. „Vytvořili jsme regionální pobočky na několika kontinentech a otevřeli jsme internet také zemím, které nepíší latinkou.“

„Povedlo se nám zabezpečit DNS, na čemž se výrazně podílel také CZ.NIC,“ poukazuje Beckstrom na zavádění DNSSEC. „V únoru jsem osobně předal poslední 4 bloky IPv4 adres, už žádné další nezbývají,“ popisuje dále své aktivity. V tomto ohledu opět vyzdvihuje aktivity tuzemské organizace a poznamenává, že ne všechny lokální organizace podobné CZ.NIC vykonávají podobně rozsáhlé aktivity s IPv6 spojené. Samotný ICANN do exekutivy nezasahuje. „Naší úlohou je tyto adresy spravovat, ne implementovat.“

Náročná služba veřejnosti

Nový šéf Fadi Chehadé nastoupí do nejvyšší funkce ICANNu v říjnu, do té doby organizaci povede současný provozní šéf Akram Atallah. Nový výkonný ředitel má tři občanství – egyptské, americké a libanonské. Absolvoval Stanfordovu univerzitu v Kalifornii. Dříve působil ve vyšším vedení IBM a založil společnost RosettaNet.

Důvod, proč úspěšný šéf renomovanou organizaci opouští, není veřejnosti úplně jasný. „V čele ICANNu jsem strávil 3 roky a z toho polovinu doby jsem byl na cestách. Je to časově náročná služba veřejnosti a rád bych se teď také věnoval rodině,“ podává v rozhovoru oficiální prohlášení. Podle informací ze zákulisí ale došlo také na neshody s členy představenstva. Kam Beckstrom zamíří dál, prozatím nechce specifikovat.

Podle jeho mínění by nicméně nový šéf měl navázat na rozjetou práci a kromě dokončení projektu TLD bude nutné se zaměřit na další spojování komunit po celém světě. „Je to skutečně hodně náročná práce. ICANN je malá organizace, která má pouze 150 lidí pracujících s více než 240 zeměmi a oblastmi,“ upozorňuje.

„Věříme, že výměna výkonných ředitelů ICANNu bude bezbolestná operace,“ dodal na pražské tiskové konferenci současný předseda představenstva Steve Crocker. Fadi Chehadé si přijde na jeden z nejlepších platů v oboru – ročně mu má být vyplaceno kolem 800 tisíc dolarů.

Diskuze (6) Další článek: Acer se naváží do Microsoftu, místo vylepšování Windows 8 kopírují Apple

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,