Proč se HP rozděluje a komu tím prospěje

Hewlett-Packard se bude dělit na dvě samostatné společnosti. Prospěje tím zákazníkům, nebo akcionářům? A má HP vůbec nějaký produkt?
Proč se HP rozděluje a komu tím prospěje

O Hewlett-Packard se v kuloárech a neformálních diskusích mezi IT odborníky a zákazníky v posledních letech mluvilo hodně. A většinou ne zrovna v dobrém. Často padala slova o zaostávání v až v řádech let za realitou trhu, nepružnosti a velkém kandidátovi na postupné odumření. „Každý kolem něco nabízí, něčím se liší. Kde je HP, čím vybočuje? Je štěstí, že mají alespoň ty tiskárny, ty aspoň generují peníze.“

Je to trochu zjednodušující citace, ale točí se kolem pravdy. HP dlouhou dobu živilo zbytečné byrokratické a korporátní soukolí až se firma najednou probudila do reality. Kolem se zjevil trh s mobilními zařízeními a zákazníci se z vlastních datových center začali stěhovat do cloudu. HP mezitím řešilo nepovedené miliardové akvizice typu EDS a soustředilo se na oblasti, na které se soustředit nemělo.

Následky jsou známé. Finanční výsledky jsou dlouhodobě kvartál od kvartálu horší a restrukturalizace, kterou společnosti naordinovala nová šéfka Meg Whitman, už má na kontě 55 tisíc propuštěných zaměstnanců (vlna ještě nedoběhla celá).

Dvě HP

Koncem loňského roku přišlo další velké oznámení – HP se rozdělí na dvě samostatné společnosti. Každá se bude zvlášť veřejně obchodovat a bude si řešit své vlastní záležitosti. HP Enterprise spadne opět pod Meg Whitman a zaměří se na servery, sítě, storage systémy, software, cloud a podobně. HP Inc. si pak ponechá osobní počítače a tiskárny.

Klepněte pro větší obrázek
V klidu, děláme na tom. Šéfka HP (a v budoucnu HP Enterprise) Meg Whitman.

Byla to přitom Meg Whitman, která při svém nástupu do funkce říkala, že HP je lepší jako jeden celek. Její předchůdce Léo Apotheker, který během necelého roku své krutovlády sešup podniku velkolepým způsobem urychlil, už totiž plány na rozdělení měl. Argumentem Whitman mimo jiné bylo, že díky spojení může HP dosáhnout na výrazné slevy při dodávkách čipů a dalších hardwarových komponent nutných nejenom pro počítače, ale i serverové záležitosti.

Teď už bývalá šéfka eBaye mluví jinak. Objednávky prý nebudou problém. Když obě rozdělené firmy budou chtít a bude to dávat smysl, mohou i nadále vystupovat společně. Whitman tvrdí, že „tohle je ve skutečnosti další krok transformace“, kterou firmě naordinovala jako dlouhodobý léčebný proces.

„Nyní jsme v pozici stvořit dvě firmy na špici trhu, které budou obsluhovat dva různé typy zákazníků,“ říká Whitman. V prohlášeních každopádně slovo „zákazník“ zase tak často nepadá. Mnohem více se v nich mluví o tom, že rozdělení přinese hodnotu akcionářům. Dobře informovaní lidé z byznysu to dost často vidí podobně. „Dost možná je to poslední šance, jak z HP akcionáři ještě mohou něco dostat,“ zní často.

Počítače už rostou

Rozdělení HP na dvě firmy se ale v mnoha dalších ohledech jeví jako životaschopná myšlenka. Jak se sice ukazuje na příkladu Dellu, firma se dokáže v obou směrech reformovat i jako jeden velký celek, HP ale nemá výhodu toho, že by se stáhla z burzy.

Klepněte pro větší obrázek
Máme servery, ale prodeje padají. Meg Whitman.

HP uteklo dřívější postavení na trhu s počítači. Dřívější jedničku na trhu sesadilo z trůnu čínské Lenovo, které má jasné zaměření, strategii, ucelenou produktovou řadu a zajímavé ceny. HP dlouhodobě na trh chrlilo hromady „krabic“ bez zásadní vize.

Nové počítačovo-tiskárenské odnoži HP bude šéfovat Dion Weisler, kterého Meg Whitman přetáhla právě z Lenova. Pod jeho vedením tato divize v roce 2014 začala růst (čemuž samozřejmě pomohl i konec podpory Windows XP, stejně jako celému trhu). Počítačový byznys HP má ale stále velice slabou čtyřprocentní marži. HP nemá stroje a značku jako Apple a nemůže na nich vydělávat tolik. Samostatný podnik může být cestou, jak celé portfolio zjednodušit a výrazně zatraktivnit (což Meg Whitman po své příchodu hlásala).

Staré dobré tiskárny

HP je i přes značné problémy stále velkým inzerentem a snaží se svůj byznys podporovat i touto cestou. Vidět jsou v prvé řadě reklamy na tonery a tiskárny, tedy nic skutečně sexy. Na druhou stranu je to oblast, která firmě dlouhodobě generuje peníze se zajímavou marží.

Tiskárny každopádně mohou být přísunem peněz pro počítačovou odnož HP. Peníze totiž budou potřeba. HP už od dob šéfování Marka Hurda (dnes šéf Oraclu) snižuje výdaje do výzkumu a vývoje. Zatímco internetové firmy je drží i nad 10 procenty, HP v roce 2013 bylo na 2,8 procenta. Meg Whitman slibovala, že úspory z propouštění desítek tisíc lidí půjdou právě sem. HP rozhodně musí začít oslňovat něčím novým, teď moc nemá čím.

 

HP ročně investuje do výzkumu a vývoje pouze 2,8 procenta. Potřebuje investovat více a potřebuje skvělé nové produkty.

 

Vyčlenění počítačů od serverové části může pomoci i ve větším soustředění se. Koncová zařízení už pro uživatele nejsou jenom nudné krabice. Koncový byznys se stal módou a je odlišný od dob, kdy HP nabralo největší sílu. Zaměření na životní styl už je u HP nějakou dobu vidět. Zejména ve Státech firma cílí na mladé publikum s různými barevnými modely notebooků a podobně.

Dodávkám do firem ale naopak spojení pomáhalo. Z takzvaného „end-to-end“ propojení chce stále hodně těžit Dell. Když už firma nakupuje IT technologie, proč jí to neulehčit a na jednu fakturu nedodat vše.

A kde je ten produkt?

Firmu HP Enterprise spadající pod Meg Whitman čekají podobné problémy a výzvy jako tu počítačovou. HP sice stále prodává hodně serverů, prodeje ale meziročně neustále klesají a navíc už jsou tu jiní dravci. Běžný server se zároveň stal komoditou. Do hry navíc zřejmě bude chtít hodně promluvit Lenovo, které koupilo serverovou divizi od IBM a bude chtít zopakovat počítačový úspěch. Dell má zase volnou ruku, a když mu to dává smysl, chodí v tendrech pod cenu.

Klepněte pro větší obrázek
HP pomáhá studiu DreamWorks vytvářet filmy v cloudu (vlevo šéf DreamWorks Jeffrey Katzenberg), obecně je ale v tomto druhu byznysu slabé.

HP i tady potřebuje výzkum a vývoj a dech beroucí novinky. Jednou z nich má být projekt Moonshot, tedy servery s mobilními čipy. To se ovšem zatím jeví jako okrajová záležitost. Dá se očekávat, že HP Enterprise bude chtít letos nakupovat. Cloud má slabý a pár volných hráčů by to bylo (mluví se třeba o Rackspace). Jenže, budou peníze, když tiskárny už budou podporovat jinou firmu? Software se na výsledcích enterprise sekce podílí pouze sedmi procenty, přitom je v něm obří potenciál (což třeba Dell vidí a činí se).

HP je v cloudu a mobilních technologiích pomalé a nerozeznatelné. Celá „whitmanovská“ divize neustále klesá. HP teď slibuje revoluci v síťových technologiích a „něco“ si slibuje také od 3D tisku. V budoucnu do hry mohou promluvit také memristory, to je ale běh na dlouho trať. Firma mezitím hledá kupce svého síťového byznysu v Číně. Aféry kolem špehování tomuto vzájemnému byznysu neprospívají.

K finálnímu rozdělení HP dojde do konce fiskálního roku 2015. Akcie firmy za poslední rok narostly o více než 30 procent. Pořád tu ale chybí jasné sdělení: máme produkt, který budete chtít.

Diskuze (8) Další článek: Doručovací drony už testuje i Čína. Převážejí zázvorový čaj

Témata článku: Byznys, Hewlett Packard (HP), Aféry, Meg Whitman, Běžný server, Toner do tiskárny HP, Lenovo, Dion Weisler, Mega, Celé portfolio, Zaostávání, Jeffrey Katzenberg, Velké propouštění, Nová šéfka, Velký inzerent, Velké oznámení, HP, Miliardový byznys, Obří potenciál, Počítačový byznys, Okrajová záležitost, Barevný mód, Dech beroucí, Hardwarový komponent, Dlouhá trať



Star Wars Jedi: Fallen Order 2 se odhalí ještě před červnem. Vyjít by mohl už letos

Star Wars Jedi: Fallen Order 2 se odhalí ještě před červnem. Vyjít by mohl už letos

Cal se dost možná vrátí dříve, než jsme předpokládali.

Michal Maliarov
Star Wars Jedi: The Fallen OrderSpekulace
Pět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Pět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Výmluvy často brání tomu, aby člověk hledal chyby u sebe a tím se zlepšoval. Pět špatných výmluv u fotografie shnuje ve videu Justin Mott.

Jan Pánek
Fotoškola
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Dron Mojave je smrtící novinkou se 16 raketami Hellfire. Může operovat i z letadlových lodí

Dron Mojave je smrtící novinkou se 16 raketami Hellfire. Může operovat i z letadlových lodí

** Americká společnost General Atomics už delší dobu vyvíjí nový dron Mojave ** Ten je určený k operacím v komplikovaných a nebezpečných prostředích ** Plně vybavený Mojave se 16 střelami Hellfire vzlétne z dráhy o délce cca 300 metrů

Stanislav Mihulka
VojenstvíDrony
Nedají si pokoj. Laciné kopie Samsungů Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

Nedají si pokoj. Laciné kopie Samsungů Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

** Ještě před premiérou můžete v ruce držet S22 Ultra... **...jenže to není Galaxy a Samsung ani náhodou ** Jak nenaletět na bombastické specifikace telefonů „za hubičku“?

Martin Chroust
AliExpressČínaKopie