Prodeje grafických karet klesají. AMD opět předběhlo Nvidii

Pokles poptávky se objevuje v řadě segmentů a po počítačích a noteboocích má analytická společnost JPR (Jon Peddie Research) data i z prodejů grafických čipů. U nich došlo k výraznému propadu prodejů, což se nejvíce dotklo Nvidie.

Ve druhém čtvrtletí tohoto roku se prodalo celkem 84 milionů desktopových grafických čipů (patří sem i integrované v desktopových procesorech), což je meziroční propad o vysokých 34 %. Mezičtvrtletně jde o propad o 14,9 %. V případě desktopových grafických karet je mezičtvrtletní propad dokonce 22,6 %.

Nejvíce tratila Nvidia, která přišla o 25,7 % prodejů, následovaná Intelem (−9,8 %) a AMD (−7,6 %). Změnily se tím i tržní podíly a nečekaně tak dokonce AMD předběhlo Nvidii.

Klepněte pro větší obrázek

Zatímco tržní podíl Nvidie se snížil o 3,15 % na výsledných 18 %, umožnilo to růst AMD o 1,1 % na výsledných 20 %. Králem grafických čipů (hlavně integrovaných) zůstává Intel, který zvýšil podíl o 2 % na celkových 62 %.

JPR i přes negativní výsledky očekává, že prodeje grafických čipů budou během následujícího období do roku 2026 postupně růst a poroste i podíl samostatných grafických karet až na 30 %.


Nejoblíbenější grafické karty

Gigabyte GV-N4070WF3OC-12GD Gigabyte GV-N4070WF3OC-12GD
nabízí 29 obchodů za ceny od 15 454 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené grafické karty


Důvody propadů se dle JPR týkají současných problémů na trhu v podobě inflace, války na Ukrajině a dalších spojených komplikací, které snižují poptávku a zvyšují náklady.

Diskuze (9) Další článek: Windows 11 22H2 zrychlí spouštění her z xboxového cloudu

Témata článku: Byznys, Nvidia, AMD, Intel, Grafické karty, Statistiky, Pro, Grafický čip, JPR, Podíl, Jon Peddie Research, Propad, Grafická karta, Prodej, Grafické karty na Heureka.cz