SSD | Úložiště | Pevné disky

Prodeje pevných disků klesnou proti roku 2010 na polovinu, říká jeden z dodavatelů

Prodeje pevných disků klesnou proti roku 2010 na polovinu, říká jeden z dodavatelů

Tržby z prodeje tradičních pevných disků již několik let klesají. I když v dohledné době nelze čekat nějaký skokový propad, firmy působící v tomto segmentu se pomalu rozhlížejí po dalších zdrojích příjmů. Jednou z nich je i japonský výrobce elektrických motorů Nidec Corporation.

Nidec na trhu působí již řadu let a mimo jiné se etabloval jako významný dodavatel motorů pro pevné disky. S rostoucím zájmem zákazníků o úložiště s technologií SSD chystá restrukturalizaci a hodlá se zaměřit na nové oblasti, ve kterých by mohl uspět.

Prodeje klesnou až o polovinu

Dlouholetý dodavatel motorů pro pevné disky, ve zprávě o finančních výsledcích za rok 2018 předpovídá, že prodeje pevných disků v průběhu letošního roku klesnou ve srovnání s rokem 2010 o téměř padesát procent. Z tohoto důvodu hodlá firma přesunout svou pozornost na bezkartáčové stejnosměrné motory, chytrou domácnost, automobilový průmysl a antény pro sítě páté generace.

Klepněte pro větší obrázek 
Očekávaný vývoj v segmentu pevných disků

Nidec dodává své produkty celé řadě výrobců a dle zprávy lze jeho elektromotory najít v přibližně 85 % prodaných pevných disků. To znamená, že firma má přístup k poměrně přesným datům z tohoto segmentu. Podle jejích údajů klesly prodeje pevných disků mezi rokem 2010 a 2018 o 43 %, konkrétně ze 650 milionů kusů na pouhých 375 milionů.

V roce 2019 bude sestupný trend pokračovat a původní prognóza, která předpokládala 356 milionů prodaných kusů, byla upravena na 309 milionů kusů. Nidec očekává, že v roce 2020 bude objem ještě nižší – předpokládá pouze 290 milionů prodaných kusů.

Plotny už jen na velká data

Stávající trend rozhodně není nečekaný. V desktopech i noteboocích se stále častěji v roli úložiště prosazují disky typu SSD. Nahrává tomu i vývoj cen a jejich rostoucí kapacita – v současnosti lze na našem trhu pořídit 1TB SSD za cenu lehce pod tři tisíce korun. Díky tomu je tento typ disků populárnější než kdykoli předtím.

Klasické pevné disky zatím udržují své postavení především v oblastech, kde je zásadním požadavkem vysoká kapacita, zatímco výkon není prioritou. Uplatňují se tedy například v síťových úložištích, diskových polích, datových centrech a také v přenosných externích discích, kde za 1 GB prostoru nabízejí výrazně nižší cenu. Maximální kapacita přitom dosahuje až 14 GB.

Pevné disky s rotujícími plotnami tedy stále mají své uplatnění, byť se pomalu ale jistě přesouvají z pozice primárního úložiště na sekundární nebo do role síťového disku ve stále populárnějších NASech.

Diskuze (10) Další článek: Unikátní zákrok: Lékaři provedli operaci srdce přímo na ulici

Témata článku: Hardware, Byznys, SSD, Úložiště, Pevné disky, Pevný disk, Disk, Motor, Segment, Dodavatel, Prodej, Kus, Prognóza


Určitě si přečtěte

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 17

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 53