Prodeje počítačů se po letech propadají. Rostou jenom Apple, Asus a Dell

Po letech výrazného růstu prodeje počítačů a notebooků, který byl nečekaně podpořen i pandemií koronaviru, přichází velmi rychlé a tvrdé ochlazení. Analytické společnosti IDC i Gartner už totiž mají čerstvé statistiky za první čtvrtletí letošního roku.

Při meziročním srovnání se totiž trh s prodejem počítačů a notebooků propadl dle Gartneru o 7,3 %, dle IDC pak o 5,1 %. Největší poklesy prodejů zaznamenala společnost HP (−17,8 %), která je na druhém místě z pohledu podílu na trh a také první Lenovo s poklesem o 12,6 % (Gartner), respektive 9,6 % (IDC). Trochu horší prodeje zaznamenal Acer a to o 5,5 % (Gartner), respektive 5,9 % (IDC).

Klepněte pro větší obrázek

V tomto období ale naopak kralovaly tři společnosti, které stále rostly. Nejúspěšnější byl Asus, který prodal o 20,6 %, respektive 17,7 % počítačů a notebooků. Dařilo se i Applu, který za poslední tři měsíce prodal přibližně 7 až 7,2 milionu počítačů a notebooků, díky čemuž už drží 9% tržní podíl. Dell pak prodal o přibližně 5 % až 6,1 % více počítačů a notebooků.

Klepněte pro větší obrázek

Za první čtvrtletí se prodalo přibližně 80,5 (77,5) milionu počítačů, což dle IDC stále znamená velmi dobré prodeje, které jen vypadají slabě hlavně kvůli předchozím dvěma letem, kdy prodeje rostly dvouciferně. Vzhledem k tomu, že celosvětové hráče stále trápí problematická logistika, nemělo by se dle odhadů jednat o blížící se ještě větší průšvih, naopak spíše návrat k normálnímu stavu po nepřirozené zvýšené poptávce.

Diskuze (22) Další článek: Roskomnadzor už zase plísní Google. Jeho překladač je rusofobní, tvrdí úřad

Témata článku: Notebooky, Apple, Byznys, Počítače, Dell, Acer, Asus, Lenovo, Hewlett Packard (HP), Statistiky, Gartner, IDC, Tržní podíl, Pandemie koronaviru, Prodej, Pro, Notebook, Počítač, Analytická společnost, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz