Prodeje šifrovacích telefonů díky politickým kauzám rostou

Bezpečnostním firmám, které nabízejí ochranu proti sledování, rostou díky politickým kauzám z posledních let objednávky o desítky procent.

Bezpečnostním firmám, které nabízejí ochranu proti sledování, rostou díky politickým kauzám z posledních let objednávky o desítky procent. Poptávka je jak po systémech chránících před odposlechy telefonů, tak po hledání štěnic v kancelářích. Klienti se hlásí ze soukromé i veřejné sféry. Server E15.cz to zjistil od zástupců firem patřících mezi největší hráče na trhu.

„Za poslední čtyři roky zaznamenáváme růst objednávek. Loňský rok byl však mimořádný, kauza poslance Ratha vyvolala obrovskou poptávku po našich službách, která s mírným poklesem trvá doposud,“ uvedl pro E15.cz majitel společnosti Probin Jiří Schmidt. Poptávka podle něj výrazně stoupla i po nejčerstvější kauze Nagyová.

Probin v předchozích letech prodával v průměru 80 šifrovacích mobilů ročně. „Letos očekáváme prodej až dvou stovek přístrojů,“ dodal Schmidt. Zároveň upozornil, že tržby spíše stagnují. Před 12 lety stál totiž šifrovací telefon přes 200 tisíc, od té doby však jeho cena postupně klesla zhruba na pětinu.

Šifrovací mobil je i přes zlevnění stále poměrně drahou hračkou. K průměrné pořizovací ceně kolem 40 tisíc se musí ještě připočítat měsíční paušál 1700 korun. Navíc je nutné koupit minimálně dva přístroje, protože šifrované hovory, tedy ty, které nelze odposlouchávat, mohou probíhat pouze mezi šifrovacími telefony.

Roste celý trh

Podle Jiří Schmidta se před 10 lety na celém českém trhu ročně prodalo přibližně 100 telefonů různých typů v celkové hodnotě 15 milionů korun. Před pěti lety už odbyt stoupl přibližně na dvojnásobek, ale celkové roční příjmy se kvůli prudkému zlevňování zvýšily pouze o dva miliony. „Nyní odhaduji prodej 500 šifrovacích mobilů za 35 milionů,“ doplnil Schmidt.

Probin a Cryptosmart

Ten umožňuje šifrovanou i klasickou GSM komunikaci. Pouze pro tento systém je vyvinutý šifrovací mobil S:Phone, použít lze i smartphone Samsung Galaxy S3. Základním prvkem systému je Cryptosmart Gateway, což je v podstatě server, přes který proudí veškerá komunikace ve formě dat. Šifrovací operace a autentizaci uživatelů zajišťuje Cryptosmart karta, která je vložená v každém telefonu a v gatewayi. Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/prodejci-sifrovacich-telefonu-maji-zne-pomohly-politicke-kauzy-1007743#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Zvýšený zájem o ochranu před odposlechy registruje i portál Odposlechy.com firmy Tango. „Obecně se dá říci, že poptávka po tomto druhu techniky je na vzestupu dlouhodobě. Meziročně stoupá asi o 15 až 20 procent, s tím, že při kauzách vždy registrujeme nárazové zvýšení zájmu o třetinu,“ vysvětlil obchodní manažer portálu Antonín Jelínek. Měsíčně firma obslouží několik desítek zákazníků.

Nejdřív štěnice, pak telefon

Zákazníci dle Schmidta nejčastěji požadují prohlídku kanceláři, aut nebo bytu. „Dalším krokem pak bývá dodávka šifrovacích telefonů,“ doplnil. Například kompletní prohlídka 20metrové místnosti, při níž technici hledají odposlouchávací zařízení lidově zvané štěnice, vyjde zhruba na 32 tisíc korun. „V současné době realizujeme více než jednu prohlídku denně,“ dodal majitel Probinu.

Jiří Schmidt také upozorňuje na zajímavý trend – poptávky po stíněných komorách, jejichž konstrukce zamezuje šíření všech signálů. „Takto upravenou zasedací místnost jsme již předali do užívání a v současné době podepisujeme smlouvu na další,“ upřesnil Schmidt.

Portál Odposlechy.com zase vedle šifrovaného volání a prohlídkách prostor registruje poptávku i po ručních detektorech odposlechů, skrytých kamerách nebo šifrovaných discích a flashdiscích. „Zřejmě největší zájem je o systémy Druid, které chrání před všemi formami odposlechu včetně nahrávání diktafonem nebo mobilem,“ upřesnil Antonín Jelínek.

Šifrují i státní zaměstnanci

Struktura klientů portálu je podle Jelínka rozmanitá: „Řadí se mezi ně jak fyzické osoby a soukromé společnosti, tak i různé státní bezpečnostní složky.“ Naopak Probin má dlouhodobě čtyři skupiny klientů. „Státní správu a samosprávu, stavebnictví, zdravotnictví a ostatní. Za poslední dva roky však přibyla další významná skupina zákazníků, a to jsou advokátní kanceláře,“ vysvětlil Jiří Schmidt.

Systém Druid D-06

Jedná se o přenosné zařízení založené na generování digitálního rušení současně s lidskou řečí. Rušení je násobně silnější než lidský hlas a nelze jej za pomoci žádné metody z nahrávky odstranit. Šum ale účastníky jednání neobtěžuje, protože spolu mluví prostřednictvím sluchátek s mikrofony. Mikrofon headsetu navíc překrývá ústa hovořící osoby, pro odposlech tak není možné použít ani alternativní techniku odezírání z pohybu rtů. Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/prodejci-sifrovacich-telefonu-maji-zne-pomohly-politicke-kauzy-1007743#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Podle dřívějších informací Lidových novin šifrovací telefony používá mimo jiné několik českých miliardářů, desítky advokátních kanceláří, manažeři velkých firem, lobbisti, finanční skupina PPF či advokátní kancelář MSB Legal, dříve Šachta & Partners. Loni šifrované volání využívalo přibližně dva tisíce lidí.

Politické strany a firmy často pro zabezpečenou textovou komunikaci používají také platformu BlackBerry a nástroj BlackBerry Messenger. V Česku patří mezi aktivní uživatele strana TOP 09, která aktuálně přechází na BlackBerry 10 a svým členům nabízí zhruba poloviční slevu na tyto nové přístroje.

Diskuze (16) Další článek: Británie prý zavede celostátní firewall, který bude blokovat pornografii

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,