Propustí IBM dalších sto tisíc lidí?

Sice hodně propouštíme, ale také hodně nabíráme, ovšem do jiných a nových oblastí. IBM už za vyhazovy utratila miliardy a tím to zřejmě stále nekončí.
Propustí IBM dalších sto tisíc lidí?

Médii v posledních dnes prolétla zpráva, že IBM chystá propouštění až 100 tisíc zaměstnanců. Firma na tyto spekulace rychle zareagovala prohlášením, že se jedná o směšné číslo a že by se ve skutečnosti nemělo jednat o více než 10 tisíc lidí. I to by ale znamenalo další nákladnou várku, kterých už pár k vidění bylo. IBM stále nezvládla projít těžkou transformací a zdá se, že obrat bude ještě nějakou dobu trvat.

Situaci, v jaké se IBM nachází, a jak z toho všeho chce ven, jsme popisovali v našem nedávném textu. Ten je platný i dnes a vše podstatné shrnuje: firmě neustále klesají finanční ukazatele, musí propouštět, čelí útoku mladých cloudových firem, prodala divizi serverů a výroby čipů a snaží se naskočit na nový byznys jako právě cloud, big data nebo bezpečnost.

Jenže mezitím se stále dějí zajímavé věci. Vlny vyhazovů IBM v loňském roce stály miliardu dolarů, stejná částka je platná také pro rok 2013. Také letos se s těmito „work balance“ náklady počítá, i když zástupci společnosti slibují, že už nebudou tak velké.

To je stará IBM, teď přichází ta nová

„Další propouštění by se mělo týkat zejména lidí z té staré IBM,“ říká pro Connect.cz jeden z dobře postavených zdrojů ve společnosti. „Sice teď hodně propouštíme, jde ovšem o zaměstnance, kteří pracovali na starém typu byznysu. Toho, který už nemá smysl rozvíjet. Svět je jinde a my se tam potřebujeme posunout. Vedle těchto propouštění úplně zaniká to, že hromady lidí také nabíráme – do oblastí, které jsou pro nás nové a na kterých chceme stavět.“

Klepněte pro větší obrázek
Strategie je správná, teď jí začít naplňovat. Šéfka IBM Virginia Rometty.

Jinými slovy, IBM se zbavuje lidí z tradičního enterprise IT byznysu a hledá zaměstnance s novým typem znalostí. Firemní IT rozpočty se stále více přelévají od kovaných „ajťáků“ směrem k marketingovým a obchodním šéfům, kteří už nemusí řešit IT infrastrukturu, ale potřebné aplikace nakupují přes cloud. Stará IBM ale k těmto šéfům chodit neumí, stále je napojené na IT odborníky. Noví lidé to mohou změnit.

IBM proto dle informací Connect.cz postupně buduje nové firemní jednotky a divize, které mají novou situaci reflektovat. Šéfka IBM Virginia Rometty už dříve jasně vzkázala, že tato firma už nebude o prodeji serverů, ale o službách, velkých datech, cloudu, analytice a bezpečnosti. „Musíme sami sebe předělat. Tak, jako jsme to udělali v předchozích generacích,“ říká Rometty a poukazuje na více než stoleté úspěšné tažení Big Blue.

Nové oblasti rostou, ale…

Poslední finanční výsledky ukázaly, že tyto oblasti skutečně rostou. Cloud meziročně navýšil tržby o sedm procent a stejně na tom jsou také analytika a data. Tyto nové oblasti zatím ale nejsou tak velké, aby dokázaly nahradit propady v jiných sekcích. IBM tak tržby padají už deset kvartálů v řadě, přičemž poslední meziroční propad činil 12 procent. Celý rok pak byl v minusu zhruba sedm procent.

Úplně jasné rovněž nejsou počty, pomocí kterých IBM oněch čísel z cloudu dosahuje. Podle mnohých kritiků míchá jablka s hruškami a reálná a „skutečně cloud“ čísla jsou jiná. Jedna z kritik míří třeba na to, že IBM do cloudových výsledků počítá také staré a pouze převedené outsourcingové projekty.

Klepněte pro větší obrázek
Teď celkově nerosteme, ale v nových oblastech ano. A na to potřebujeme nové lidi. Virginia Rometty.

Společně s hlavním zaměřením svého byznysu a produktů se IBM snaží změnit také uvnitř. To má úzce souviset s propouštěním oněch starých gard a nahrazováním mladšími lidmi s novými schopnostmi a zaměřeními. Podobně jako třeba SAP se Big Blue snaží více připodobnit k mladým sexy firmám a startupům. Velká sídla v New Yorku či Londýně sice zatím houpačky nemají, prochází ale příjemnými změnami. K nové tváří IBM má pomoci také velká aliance s Applem.

Virginia Rometty zdůrazňuje, že změny, kterými její společnost prochází, jsou zaměřené na dlouhodobý horizont, a tudíž vše může poněkud trvat. Trh tradičně příliš trpělivý není a jen za poslední rok poslal akcie IBM o více než 13 procent dolů. IBM se tak v tomto ohledu řadí mezi nejhorší firmy v rámci Dow Jones vůbec. „Naše strategie je správná. Teď už jde o to jí začít vykonávat,“ říká k tomu Rometty.

Málo investic

V IBM je to teď hodně o šetření a investicích do zpětného odkupu akcií, které se šplhají do miliard dolarů. Hodně kritiků ale varuje, že by firma raději měla více investovat. IBM ročně do výzkumu a vývoje vkládá šest procent z celkových tržeb. Mnoho jiných firem ale jde mnohem dále, Google a další mají toto číslo nad 10 procenty.

Big Blue má sice Watsona, který je hodně vidět a dost se o něm mluví, jinak ale zaset tolik oslnit nedokáže. Více než o nových a skvělých technologiích se kolem IBM mluví spíše o problémech.

 

IBM se zbavuje lidí ze starých časů enterprise IT a chce lákat nové s jinými schopnostmi. Potřebuje se dostat k marketingovým a obchodním šéfům.

 

IBM se ale rozhodně kolem novinek stále snaží točit. Kromě více než dvoumiliardové akvizice cloudu SoftLayer, kolem kterého se nová vize z velké míry točí, se neustále rozšiřuje program podpory mladých technologických firem. Ten je hodně aktivní také v Česku, kde se firmě daří startupy lákat. Na cloud SoftLayer přešla třeba vycházející hvězda Brand Embassy.

Miliardy dolarů IBM posílá také do expanze datových center po celém světě a finančně se velice angažuje rovněž v open source, OpenStacku, Dockeru, Hadoopu a dalších novinkách. Zajímavě se v budoucnu může jevit i spolupráce s Twitterem na analyzování informací.

I přes všechny problémy je IBM každopádně stále obří podnik se zhruba 400 tisíci zaměstnanci a ročními tržbami přesahujícími 90 miliard dolarů. A jak se zdá, na pořadu dne není ani žádné dělení, které v případě HP či Symantecu přišlo do módy. Tady se zdá, že je vše v pořádku, protože třeba v případě HP je velkou otázkou, zda rozdělení skutečně prospěje firmě, nebo pouze akcionářům.

Diskuze (20) Další článek: USA modernizovaly definici broadbandu. Musí nabídnout alespoň 25 Mb/s

Témata článku: Cloud, Byznys, IBM, Hlavní zaměření, Obchodní šéf, DAL, Velké propouštění, Starý pořad, Roční tržba, Virginia, Dlouhodobý horizont, Meziroční propad, Stejná částka, Dow Jones, Balance, Nová vize, Starý čas, Nový byznys, Hruška, Tisíc lidí, Tisíc, Big Blue, Docker, Sto