Umělá inteligence | Neuronová síť | Strojové učení

Prošel AMD, Applem, Intelem a Teslou. Jim Keller teď bude navrhovat čipy pro A.I.

Procesorový architekt Jim Keller má po odchodu z Intelu další štaci, zakotvil u kanadské společnosti Tenstorrent. Ta navzdory názvu nemá nic společného s P2P distribucí dat, ale zabývá se vývojem softwaru a čipů pro strojové učení a umělou inteligenci.

Keller usedne hned na tři křesla. Stal se technickým ředitelem (CTO), prezidentem společnosti a zasedat bude i v představenstvu. Dle vyjádření Tenstorrentu bude mít na starost vývoj hardwaru určeného pro tzv. software 2.0. Průmysl postupně přechází na novou generaci programů, jehož algoritmy nepsali lidští programátoři.

Tenstorrent už má na trhu druhý A.I. procesor a letos představí další. Ten současný nazvaný Grayskull má 620 mm² a vyrábí jej GlobalFoundries na 12nm procesu. Čip spočítá až 368 bilionu celočíselných (INT8) operací za sekundu a 92 bilionu operací v plovoucí desetinné čárce (FP16).

Grayskull obsahuje čtyři superskalární procesorová jádra a 120 jader Tensix. Každé z nich má pět RISC jader a 1MB SRAM, celkově tak nese 120 MB vlastní paměti. K tomu má osmikanálový řadič pro LPDDR4 a rozhraní PCIe 4.0 ×16. TDP dosahuje jen 75 W. Výkon je přitom v závislosti na operacích v řadě případů vyšší než třikrát žravější Nvidia Titan RTX.

Klepněte pro větší obrázek
Kariéra Jima Kellera (zdroj: Intel)

Firma již dokončila také návrh nové generace nazvané Wormhole. Zkušenosti Jima Kellera se tak projeví asi až v té přespříští. Architekt, který v posledních dvaceti letech prošel několika hardwarovými společnostmi v Silicon Valley, se tak po dlouhé době bude podílet na produktech, s nimiž běžní smrtelníci nepřijdou do styku.

V AMD pracoval na architekturách K7, K8 a dohlížel i na Zen, Applu pomáhal s prvními procesory vlastní výroby a v Tesle navrhoval čipy pro autonomní řízení. Jen jeho dvouleté angažmá v Intelu je tak trochu tajemstvím a není přímo podepsán za žádným konkrétním produktem.

Intel vyvinul neuromorfní systém schopný emulovat 100 milionů neuronů:

Diskuze (11) Další článek: Renezanční pevnosti slaví překvapivý návrat – v severní Africe

Témata článku: Hardware, Software, Apple, Umělá inteligence, AMD, Intel, Neuronová síť, Strojové učení, Nvidia Titan RTX, Globalfoundries, Jim Keller, Čip, Zen, CTO, Jádro, Procesor, Silicon Valley, Tesla


Určitě si přečtěte

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD