Byznys | Hewlett Packard (HP) | 3D tisk

Prozkoumali jsme pokročilý 3D tisk s novou profesionální 3D tiskárnou

  • Vývoj 3D tiskáren významně pokročil, důkazem budiž HP Multi Jet Fusion
  • Profesionální 3D tiskárna odstraňuje nevýhody malých 3D tiskáren typu Prusa
  • 3D tisk už se vyplatí pro malosériovou výrobu
Prozkoumali jsme pokročilý 3D tisk s novou profesionální 3D tiskárnou
Kapitoly článku

Pohled na tiskárnu

Celý systém má tři části – samotná tiskárna, postprocesní jednotka, kde se připravují a ošetřují vytisknuté výrobky a stavební jednotka. Samostatnou částí, která se v rámci tiskárny neprodává, je uzavřený systém pro dodatečné očištění či další úpravu.

Prášek polyamid 12 (PA 12) je biokompatibilní a velmi jemný (80 mikronů) a výhodou je, že je recyklovatelný pro další tisk. Ze zbylého prášku se totiž namíchává nová směs v poměru 80 % starého nepoužitého prášku s 20 % nového prášku z balení, takže zařízení pracuje bez odpadu.

Teplota při zapékání je kolem 180 stupňů Celsiaa systém tisku je podobný jako u velkoformátového disku, kdy se nanáší kapičky tekutiny. Jedna látka umožňuje zapečení prášku (je optimalizována na danou teplotu) a druhá na bázi vody pak zapékání blokuje, respektive se vypaří a část kolem ochladí. Celý proces trvá 8 vteřinna vrstvu nezávisle na geometrii. Prášek se dostává nahoru a tisková plocha jde postupně dolů.

Protože po dokončení tisku jde stále o plast, který je zahřátý na vysokou teplotu, je potřeba ho nechat zchladit, jinak se zkroutí. V rychlém módu tisku a chlazení vše trvá 10+10 hodin. S přirozenou rychlostí chlazení mimo je čas asi 20 hodin.

V rámci jedné tiskárny lze tak používat vícero stavebních jednotek, které pak měníte, tisknete na nich, zatímco jiné se chladí.

Po vytištění je nutné jednotku zasunout do postprocesní části, kde je vysavač na prášek (místo má podtlak, takže nedochází k přenosu prášku do okolního vzduchu), které jde rovnou do recyklátoru (poměr 80/20 starého a nového prášku při další výrobě).

Cena za HP Multi Jet Fusion je mezi 8 až 10 miliony korun, ale dle vyjádření tyto tiskárny firmy kupují spíše na leasing. Pokud jde o samotný výrobní materiály, stojí mezi 40 až 50 Eur za kilogram, přičemž do jedné stavební jednotky se vejde 40 litrů.

V současnosti jsou v Česku tři kusy, jednu mají ve Škoda Auto, druhou v 3Dees, třetí je v Ostravě a čtvrtá bude v Liberci v technické univerzitě. Ještě tento rok by měly být dvě až tři nové instalace.

Příští rok barva a poté i kov

HP už dříve oznámilo nové modely Jet Fusion 380 a 580, které už podporují i barevný tisk. První kus by měl být u nás k dispozici příští rok. Protože bude primárním zaměřením barevný design, rozměrové možnosti budou menší než u současného modelu, který tiskne v šedé barvě, přičemž až následně lze nabarvit či pokrýt jinou vrstvou.

V roce 2020 ale dorazí na trh ještě zajímavější varianta – HP Metal Jet, která už bude umět tisknout kov.

Kapitoly článku

Témata článku: Technologie, Byznys, USA, Hewlett Packard (HP), 3D tisk, Dobré řešení, Barevný tisk, Nova, Průmyslová oblast, Ostrava, Škoda Auto, Multi jet, Malá firma, Výrobek, Nový model, Pevný spoj, Příští rok, Nejmenovaný výrobce, Rozestup, HP multi jet Fusion, Samostatná část, Tisk, Tisková plocha, Druhý den, Celý proces, Nejprodávanější tiskárny na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 250

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 109

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 64