Koronavirus | 3D tisk

Průša na svých 3D tiskárnách navýší výrobu ochranných štítů. Lidé mu už přispěli téměř dvěma miliony

Zakladatel Prusa Research Josef Průša se rozhodl akcelerovat výrobu ochranných štítů pro zdravotníky. Nově kvůli tomu pořídil i vstřikolisovou formu, díky níž bude moci vyrábět až deset tisíc štítů denně.„Je to investice stovek tisíc, ale díky ní uděláme od příštího týdne každý den dalších 6 tisíc kusů navíc. Za štíty nadále nechceme platit, protože by to mohlo zpomalovat jejich dodání potřebným,“ uvedl na svém facebookovém profilu Průša.

150 tisíc týdně jen za materiál

Firma se podle něj nicméně nebrání dobrovolné finanční podpoře přes transparentní účet. „Každý den výroby nás stojí jen na materiálu 150 tisíc korun a nikdo neví, kolik týdnů nebo měsíců bude tohle všechno trvat. Ale já to prostě budu tlačit tak dlouho, jak jen bude potřeba,“ dodal.

Mezi lidmi se následně vzedmula vlna podpory, a to nejen na sociálních sítích. Na transparentní účet tak do nedělního večera přistály téměř dva miliony korun. Nejvyšší částkou – 150 tisíci korun – přispěl zakladatel start-upu Ytica Boris Vostrý.

Štíty samy o sobě proti šíření koronaviru příliš efektivní nejsou, jejich kouzlo je ale ve spojitosti s dalšími ochrannými pomůckami. Podle Průšy Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nedávno konstatovalo, že ochranné štíty například prodlužují životnost respirátoru až o několik hodin.

Průša dříve zmiňoval, že by firma mohla hromadně vyrábět i ochranné brýle. Zda a kdy k tomu dojde, však ještě stále není rozhodnuto. „Máme připravený prototyp a testujeme jej s lékaři. Stále se ale soustředíme hlavně na výrobu a dodání ochranných štítů – tedy na to, kde můžeme pomoct nejrychleji,“ uvedl k tomu mluvčí Prusa Research Martin Bach.

Diskuze (14) Další článek: V důsledku pandemie COVID-19 je naše planeta neobvykle klidná. Obrazně i doslova

Témata článku: Koronavirus, 3D tisk, Výroba, Štít, CDC, Prus Research, Josef Průša, Tiskárna, Ochranný štít


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67