Putin nechce zákaz těžby bitcoinu v Rusku. Je ale pro regulaci a daně spojené s těžením kryptoměn

Za nedávným pádem ceny bitcoinu bylo mimo jiné i oficiální vyjádření ruské centrální banky, že navrhuje úplný zákaz těžby a obchodování kryptoměn. Zdá se ale, že to zase tak horké nebude – Bloombergu to neoficiálně potvrzuje i prezident Vladimir Putin.

Putin je totiž pro návrh ruské vlády, která sice nezvažuje úplný zákaz všeho spojeného s kryptoměnami, ale rozhodně chce současnou situaci přitvrdit. Cílem nového návrhu je tak hlavně regulace a danění těžby.

Klepněte pro větší obrázekPorovnání legálnosti bitcoinu v různých zemích po celém světě (Zdroj: Crypt Head)

Rusko je totiž v oblasti těžby kryptoměn třetí největší „velmocí“, protože na řadě územích je přebytek elektřiny, která je díky tomu zároveň i levná. Těžba kryptoměn tak umožňuje efektivně přebytky elektřiny zpracovat a s propracovanou regulací a daněmi by z toho mohl velmi dobře těžit i samotný ruský stát.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka propadu hashratu v Číně po velkých zákazech a vzestup ostatních zemí (Zdroj: Cambridge University)

Mluvčí Dmitry Peskov oficiálně neoznámil zmíněný názor Putina, ale prozradil, že Putin rozkázal, aby se v této oblasti vláda a centrální banka dohodli na společném řešení situace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tržní podíly těžby bitcoinu ze sprna 2021 (Zdroj: Statista)

Kvůli zákazům v Číně, která ještě v roce 2019 držela podíl 75,5 % v oblasti těžby bitcoinu, se Rusko v rámci těžby bitcoinu rychle dostalo na 11,2% podíl. Na prvním místě je nově USA (35,4 %), které v tomto směru vyrostlo osminásobně za pouhé dva roky. Na druhém místě je pak Kazachstán (18 %).

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (20) Další článek: Michal Traj: Tahle papírová chalupa vznikala pět let. Na fotkách ji srovnejte s předlohou

Témata článku: Kryptoměny, Byznys, Bitcoin, USA, Těžba, Čína, Rusko, Vláda, Kazachstán, Daň, Dan, Rusk, Vladimir Putin, Bloomberg, Cambridge University, Zákaz, Regulace, Centrální banka, TěženíSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Zavolejte si z Oken. Jak propojit telefon s počítačem s Windows

Zavolejte si z Oken. Jak propojit telefon s počítačem s Windows

Microsoft aktualizoval svoji službu umožňující propojení s telefonem. Kromě volání a psaní SMS z počítače jsou nyní dostupné i notifikace z dalších služeb nebo ještě více přístupná galerie.

Jan Spěšný
AndroidWindows
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch