Qualcomm chce být procesorovou jedničkou. Kupuje Nuvii za 1,4 mld. dolarů

Zdroj: Qualcomm
Qualcomm chce být procesorovou jedničkou. Kupuje Nuvii za 1,4 mld. dolarů | Zdroj: Qualcomm

Qualcomm se chce vrátit k vývoji vlastních procesorů. Americká společnost totiž oznámila, že za 1,4 miliardy dolarů kupuje Nuvii. Hardwarový startup – zatím jen na papíru – navrhl serverový procesor Phoenix o polovinu výkonnější než Zen 2 běžící při třetinové spotřebě.

Nuvia funguje od roku 2019 a stojí za ní řada kapacit v oboru. Firmě šéfuje Gerard Williams III, který strávil přes 10 let v Armu a následně nastoupil do Applu jako architekt jeho úspěšných mobilních procesorů. Z Applu s ním přišli také Manu Gulati a John Bruno, viceprezidenti pro silicon a system engineering. V týmu mají i další lidi, kteří prošli AMD, ATI, IBM nebo právě Qualcommem.

Firma letos v létě tvrdila, že Phoenix bude také výrazně výkonnější než Apple A13, Cortex-A77 i serverový Neoverse N1, který najdeme v Ampere Altra nebo Gravitonu od Amazonu. Nikdo prý také nenabídne vyšší výpočetní efektivitu. V nadcházejících měsících chtěla prozradit bližší detaily o architektuře CPU i celého čipsetu nazvaného Orion.

Klepněte pro větší obrázek
Nuvia Phoenix by měl v jednovláknovém testu Geekbench 5 dosahovat přes 2000 bodů, současná špička Apple M1 dává okolo 1700

Pokud akvizici Nuvie schválí regulační úřady, Phoenix pravděpodobně vylétne již pod novým majitelem. Qualcomm by přitom mohl armový procesor Phoenix či jeho deriváty využít i v čipech pro mobily a počítače. Sám už totiž vývoj vlastních CPU prakticky vzdal.

Před dvěma lety opustil serverový trh s čipy Centriq. Několik posledních generací pak i ve spotřebitelských Snapdragonech využívá lehce upravené referenční návrhy procesorových jader Arm Cortex, přestože dříve si od Armu licencoval jen instrukční sadu, ale mikroarchitekturu si dělal sám.

Jestli Nuvia dostojí slibům a Qualcomm sežene dostatek výrobních kapacit, v budoucnu by mohly jeho procesory mohly být další fackou pro Intel. Ten teď znervózněl nejen kvůli AMD a jeho Zenu, ale nově i kvůli desktopovým čipům od Applu.

Představení Snapdragonu 888:

Diskuze (16) Další článek: Zrychlení na všech frontách: Test síťového úložiště Asustor Lockerstor AS6602T

Témata článku: Apple, Hardware, Byznys, AMD, Intel, Procesory, Amazon, Qualcomm, ARM, IBM, Orion, Architektura, Snapdragon, Akvizice, Gerard Williams, Graviton, Ampere Altra, Procesor, John Bruno, Dolar, ATI, Zen, Nuvia, New Releases, Phoenix, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nové nálezy mění naše představy o vzhledu i úloze pravěkých šavlozubých šelem

Nové nálezy mění naše představy o vzhledu i úloze pravěkých šavlozubých šelem

** Vyčnívající špičáky na rekonstrukcích mnohých šavlozubých šelem jsou výsledkem omylu ** Velké šavlozubé kočky nemusely dávat na své „zbraně“ tak velký pozor, jak se doposud předpokládalo ** Jejich přínos pro evoluci člověka tak byl mnohem menší, než se vědci domnívali

Jaroslav Petr
ZvířataEvoluce
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky