Ratmir Timashev. Tohle ruské jméno si zapamatujte

Ruský podnikatel Ratmir Timashev první firmu prodal za 115 milionů dolarů, dnes je součástí Dellu. Nemusel už nikdy nic dělat, ale je tu se značkou Veeam chce dobýt svět.
Ratmir Timashev. Tohle ruské jméno si zapamatujte

Connect.cz z Barcelony: Úspěšných ruských podnikatelů v technologiích by se pár našlo. Sergey Brin spoluzakládal Google, Eugene Kaspersky stále rozvíjí svůj antivirový podnik, Yuri Milner a jeho DST patří k významným investorům v IT oblasti, a zajímavé jsou také příběhy zakladatelů Yandexu nebo Vkontakte. Aktuálně se na obzoru rýsuje další ruská hvězda značné velikosti. Jmenuje se Ratmir Timashev a ještě o něm hodně uslyšíte.

Ratmir Timashev už má ve vlasech prostupující šediny a před pár lety se dostal do stavu, kdy do konce života nemusel nic zásadního dělat. Společně se svým kolegou Andreiem Baronovem prodali společnost Aelita Software do rukou tehdy rostoucího Quest Software, který později jako součást softwarové expanze získal Dell.

Tato transakce vyšla na 115 milionů dolarů, což bylo pěkné završení původně nijak plánovaného projektu. Timashev se hned po pádu Sovětského svazu rozhodl odejít studovat své oblíbené technologie na univerzitu v Ohiu, kde později získal titul PhD a naučil se trochu více o byznysu. Později za ním dorazil i jeho kamarád Baronov, se kterým nyní mimochodem vede fond ABRT, jež se v Rusku snaží podporovat a rozvíjet technologické podnikání.

Když nevyšel ten Amazon…

„Začali jsme vymýšlet různé podnikatelské projekty. Někdy v roce 96 nebo 97 jsme spustili vlastní elektronický obchod. Bylo to ve stejné době, kdy se formoval Amazon. Neměli jsme žádné zkušenosti, takže to nakonec Amazon vyhrál,“ vzpomíná s úsměvem Ratmir Timashev v rozhovoru pro Connect.cz.

Klepněte pro větší obrázek
Viděli jsme potenciál virtualizace a chtěli toho být součástí. Ratmir Timashev.

Oba Rusové vedle toho psali také různé softwarové nástroje pro správu informačních technologií. Ty pak začali prodávat a právě na těchto základech postupně vyrostl podnik, jenž nyní tvoří jednu z nových oblastí podnikání Michaela Della.

„Po prodeji Aelita Software jsem ještě nějakou dobu pomáhal v Questu, postupně jsme ale s kolegou začali zjišťovat, jak obrovský boom čeká celou oblast virtualizace. Objevil se fenomén jménem VMware a my toho všeho chtěli být součástí,“ vypráví Timashev.

V roce 2006 tak podnikatel vzal šest milionů dolarů a použil je jako investici na vznik a rozvoj společnosti, jež je dnes známá jako Veeam Software. Do firmy investovalo i prvních deset zaměstnanců a v roce 2008 se objevil první veřejně dostupný produkt. Od roku 2009 je celý Veeam v zisku a kde se zastaví, je otázkou.

„Do roku 2018 chceme dosáhnout na roční tržby o velikosti miliardy dolarů,“ plánuje Timashev. Jeho podnik by se tak mohl zařadit k té elitě technologických firem, kterým se něco takového povedlo. „Letos jsme dosáhli na tržby 380 milionů dolarů, rosteme ve vyšších desítkách procent a také na další rok plánujeme růst až 40 procent,“ dodává ruský podnikatel.

Zrozeni ve virtuálnu

Veeam má dnes po celém světě 120 tisíc zákazníků a přes 19 tisíc partnerů, kteří jeho technologie prodávají a nasazují. Čísla ale mohou být ve výsledku mnohem větší, už dnes ostatně Veeam přidává téměř tři tisíce zákazníků měsíčně.

Klepněte pro větší obrázek
Míříme za miliardou dolarů ročně.

„Trh, na kterém působíme, se blíží k sedmi miliardám dolarů. My bychom z něj chtěli takových 20 procent,“ naznačuje Timashev ambice Veeamu.

A co vlastně za tímto obřím růstem stojí? Timashev s Baronovem hned po nástupu virtualizace viděli, že tyto virtuální servery bude nutné zálohovat. Začali tak psát nástroje, které přesně toto umí. Velice rychle a jednoduše zálohují a obnovují virtuální prostředí, navíc za velice zajímavý peníz. „Za pár let bude 90 procent serverů virtualizovaných, to je nemalé pole působnosti,“ pokyvuje Timashev.

Konkurentů, kteří rovněž „virtuálno“ zálohují, je dost. „My jsme se ale narodili ve virtualizaci, ne ve starých a tradičních systémech,“ popisuje Timashev výhody Veeamu. Na výsledcích a tržním podílu je to vidět – Veeam značně ukusuje tradičním značkám jako Symantec, CommVault, IBM, HP, EMC, Acronis a dalším. Jak už jsme dříve psali, Veeam se výrazně začíná projevovat také v Česku.

Veeam se ze začátku zaměřil zejména na partnery a zákazníky VMwaru, kterých je stále většina. V současnosti se ale začíná více prosazovat také Hyper-V od Microsoftu. „Náš byznys s Microsoftem roste o 150 procent. Redmond nás vidí jako někoho, kdo jim pomáhá s prodejem Hyper-V a cloudu Azure,“ říká Timashev a ohlasy z Microsoftu mu dávají za pravdu.

Žádný prodej

Veeam nyní chce pod svá křídla získávat více a více partnerů VMwaru a Microsoftu. A věří, že silná partnerství udrží i s oběma giganty. „Když zákazníci investují své peníze do Veeamu, investují je rovněž do VMwaru či Microsoftu,“ vysvětluje Rus.

Klepněte pro větší obrázek
Ještě nás toho hodně čeká. Foto: Veeam Software

Další výraznou zastávkou pro Veeam je cloud. Firma nyní společně s oběma zmiňovanými partnery představila nástroj, díky kterému je možné okamžitě a díky „jednomu tlačítku“ zálohovat do Azure či vCloud Air, což jsou produkty v Microsoftu, respektive VMwaru velice ceněné a strategické. Veeam už dnes má mezi partnery a zákazníky tři tisíce provozovatelů datových center (service provideři).

Veeam díky silnému cílení na partnery přečkal i období krize. Naopak v té době posiloval prodejní část a najímal nové obchodníky. „Hodně jsme rovněž investovali do partnerů a partnerských programů a stále s dalšími investicemi počítáme,“ doplňuje Ratmir Timashev.

 

Veeam míří za miliardou dolarů ročně a roste ve vysokých desítkách procent.

 

Veeam je ve fázi, kdy z výdělků dokáže plně financovat svůj chod i další rozvoj byznysu. Firma je plně rentabilní a nepotřebuje vstup žádného externího investora, pouze platí původní partnerství s Insight Venture Partners zformované během vzniku. Společnost má nyní centrály v americkém Ohiu a ve Švýcarsku a systematicky investuje do rozvoje jednotlivých poboček.

Ta česká spadá pod vedení Martina Štětky, který zároveň řídí také Slovensko a Maďarsko. „Ze začátku jsme měli hodně startupovou a neformální atmosféru. S růstem se to samozřejmě trochu mění, ale stále máme dostatek volnosti. Tak jedna třetina rozpočtů je fixovaná shora a se zbytkem nakládáme dle uvážení,“ popisuje Štětka.

Ratmir Timashev vidí Veeam jako projekt na delší dobu a prozatím údajně vůbec neuvažuje o tom, že by podnik prodal. „Vidím nás jako firmu, která může dlouhodobě operovat nezávisle,“ říká. „Chceme najímat jen ty nejlepší lidi a ještě nás toho hodně čeká.“

Diskuze (10) Další článek: Biostar mini PC iDEQ-T1 i s pokročilým zvukovým čipem pro karaoke

Témata článku: Byznys, Cloud, Rusko, Sergey Brin, Partner programu, Quest, Veeam, Tradiční nástroj, Partnerský program, Vkontakte, Hvězda, Dostupný produkt, Mladá hvězda, Významný investor, Technologický byznys, Software co to je, Yandexu, Veeam Software, Tim, Yuri Milner, Dell, Yuri, Obrovský boom, Michael Dell, DST


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

David Polesný
VánoceNotebooky
Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 33

Karel Kilián
ZálohováníWindows 10Windows
Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Karel Javůrek
Grafické kartyTechnologieNvidia