Rekordní pokuta potvrzena. Google v EU zaplatí 4,1 mld. eur kvůli Androidu a vyhledávači

Evropský soud souhlasí s Evropskou komisí v tom, že Google, respektive mateřská firma Alphabet, výrobce zařízení s Androidem a mobilní operátory protiprávně omezoval. Komise v červenci 2018 rozhodla, že Google za zneužití monopolního pozastavení zaplatí rekordní 4,3 miliardy eur.

Google se odvolal a Tribunál Evropské unie po čtyřech letech většinu závěrů Komise potvrdil. Google obsadil většinu smartphonů (80 % v červenci 2018), současně provozuje dominantní vyhledávač a příjmy získává díky tomu, že těží uživatelská data. Některým firmám v danému kontextu specificky vadilo, že:

  1. Na mobilech musí být předinstalovaný vyhledávač Google a prohlížeč Chrome, pokud výrobce chce, aby na mobilu nabídl Play Store.
  2. Aby výrobce na mobil mohl přeinstalovat Google nebo Play Store, musel souhlasit, že nebude prodávat zařízení s vlastní variantou Androidu, kterou by Google neschválil. Internetový gigant tvrdí, že chtěl předejít fragmentaci.
  3. Aby se Google s výrobci mobilů a s operátory podělil o část příjmů z vyhledávání, nutil je nepředinstalovávat na mobily konkurenční vyhledávače.

Dle Komise tak Google chránil své dominantní postavení, tedy i příjmy. Soud potvrdil, že Komise měla většinou pravdu, zejména shledal nedostatky u posledního bodu, kde podle něj analýza nepodporuje argumentaci původního rozhodnutí Komise. Ta navíc neumožnila Googlu, aby se dostatečně vyjádřil na svou obranu. Třetí bod obžaloby tedy soud anuluje.

Přesto pokutu, kterou Google musí zaplatit, kosmeticky snížil na 4,125 mld. eur. V přepočtu hovoříme o zhruba 101,4 mld. korun. Soud zohlednil úmyslnou implementaci nezákonných praktik a hodnotu relevantních loňských prodejů. Google pro Bloomberg vyjádřil zklamání z toho, že soud nezrušil celé rozhodnutí. Alphabet, mateřská firma Googlu, v minulém čtvrtletí vykázala zisk kolem 16 miliard eur.

Ještě se může pouze z právních důvodů odvolat k Soudnímu dvoru Evropské unie, zatím takové rozhodnutí neindikuje. Jednou z firem, které v roce 2013 podaly podnět k prošetření chování Googlu, je také tuzemský Seznam. Vyjádření zjišťujeme. Uvedená pokuta je v rámci EU a odvětví ochrany hospodářské soutěže rekordní. Unie v souhrnu uložila Googlu pokuty přesahující 8 miliard eur.


Oživeno v 17:20 | Doplňujeme vyjádření Seznamu, jedné ze zainteresovaných stran ve sporu:

„Evropský tribunál dnes zamítl odvolání společnosti Google proti rozhodnutí Evropské komise z roku 2018 ve věci Android Case. Toto rozhodnutí Evropského soudu potvrzuje, že Google porušil pravidla hospodářské soutěže. Dnešní vítězství je důležitým krokem v soudní při, kterou společnost Seznam.cz otevřela v roce 2020 v České republice. Tehdy zažalovala společnost Google a Alphabet o zhruba 10 mld. Kč za ušlé příjmy v souvislosti s protisoutěžními praktikami Googlu na platformě Android. Dnešní rozsudek potvrzuje to, co nejen Seznam.cz poslední řadu let na platformě Google Android pozoruje, tedy že Google nelegálně zneužil svého dominantního postavení a platformu Android v rozporu se soutěžním právem využíval k odstavení konkurence.“

Zdroje: Bloomberg  | Document 62018TJ0604 / EUR-Lex | Press Release No 147/22 via EU Court of Justice / Twitter

Diskuze (25) Další článek: Spalovací motory budou žít dál. Rotační Omega 1 je nový druh – lehký, úsporný a má téměř nulové emise

Témata článku: Google, Internet, Právo, Chrome, Android, Evropa, Vyhledávače, Alphabet, Play Store, Evropská unie, Soudy, Monopol, Pokuty, Komise, Evropská komise, Evropský soud, Mld, Seznam, Pokuta, Česká republika, Rekordní pokuta, Mobil, Výrobce, Vyhledávač, Bloomberg, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť