Robotický skladník jako budoucnost velkých e-shopů

  • Amazon není jediný, kdo má pokročilý robotický systém pro řízení skladu
  • Prodej systému Kiva otevřel prostor konkurenčním řešením
  • Budou sklady jednou zcela bez lidí?

Když Amazon v roce 2012 koupil robotickou společnost Kiva Systems za 775 milionů dolarů, což byla do té doby druhá největší akvizice Amazonu, bylo poté ticho po pěšině. Společnost Kiva Systems se zcela odmlčela a bylo jasné, že si Amazon chce nechat unikátní robotický systém řízení skladu zcela pro sebe.

Z Kiva Systems se na konci minulého roku stalo Amazon Robotics a sám Amazon několikrát ukazoval nasazení této technologie v některých skladech. Systém je samozřejmě stále ve vývoji a základní princip je takový, že sklad se přizpůsobuje a pohybuje k lidské obsluze, nikoli opačně jako je to běžné. Základem je tak nejen samotná robotická část, která přemisťuje skříně se zbožím, ale také pokročilé chytré algoritmy, které efektivně přesouvají jednotlivé skříně dle potřeby a předpovědi.

Je jasné, že Amazon díky této technologii předběhl konkurenci, protože dokáže procesy ještě více zefektivnit a tedy snížit celkové náklady a zlepšit rychlost zpracování objednávky. Jaké možnosti má ale konkurence?

Swisslog CarryPick

Švédská společnost Swisslog nabízí robotický systém skladu CarryPick, který se hodně podobá původnímu Kiva Systems. Roboti pohybující s mobilními skříněmi jsou schopni uzvednout až 600 kg a jejich nabíjení je samozřejmě řešené pomocí induktivního napájení ve speciální stanici.

Vše řídí hlavní systém WM 6, který je doplněn i o QR kódy umístěné na podlaze, jež slouží pro kontrolu pozice jednotlivých robotů. Celá platforma je modulární, takže lze velmi snadno rozšiřovat počet robotů a skříní se zbožím. Plnič dané zásilky tak nemusí běhat po skladě, ale jednotlivé skříně se zbožím postupně dojedou k němu a on z nich jen rychle vybere dané produkty, které patří do balíku.

GreyOrange Butler

Indický startup GreyOrange vyvíjí systém mobilních robotů Butler, které fungují na stejném principu. Součástí celé platformy jsou tak i speciální mobilní skříně pro zboží, nabíjecí stanice a samozřejmě i hlavní ovládací systém, který obsahuje informace o poloze každé položky, každé skříně i robota.

Díky chytrému systému lze provádět inventuru aniž by to ovlivnilo výkon skladu a s oboustrannými skříněmi lze ušetřit až 50 % místa. Hlavní předností je zkrácení doby zpracování objednávky, což je jeden z parametrů, na který zákazník slyší a lze je využít jako konkurenční výhodu.

Klepněte pro větší obrázek

Zatímco například dříve bylo nutné u složitější objednávky vše obejít a doba se tak dostala klidně i na 90 minut, s tímto systémem lze stejnou objednávku zpracovat do 15 minut a bez chození. Startup nedávno dostal investici 27 milionů Eur.

Hitachi Racrew

Společnost Hitachi vyrábí všechno možné, má ale také vlastního mobilního robota do skladu – Racrew. Poradí si s hmotností až 500 kg a pohybuje se rychlostí až 60 metrů za minutu se zátěží a až 80 metrů za minutu bez zátěže.

Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako ostatní AGV (Automated Guided Vehicle) se zvládne sám automaticky nabíjet a je určen pro interní účely moderního skladu. Řídící systém dokáže efektivně přesouvat jednotlivé roboty a skříně k danému operátorovi, který balí objednávku.

Scallog System

I ve Francii vyvíjí systém mobilního robotického skladu – Scallog System, který dle tvrzení dokáže ušetřit až 30 % místa skladové plochy a umožňuje flexibilní implementaci i rozšiřování. Baterie v jednotlivých robotech má výdrž kolem sedmi hodin, což odpovídá téměř celému běžnému pracovnímu dni. Systém ale s potřebnou redundancí samozřejmě dokáže fungovat 24 hodin denně. Roboti unesou až 600 kg a pohybují se rychlostí jeden metr za sekundu.

Jak je vidět na videu, skladníci už se takřka jen otáčí na místě, kde jim velmi rychle za sebou přijíždí jednotlivé skříně s potřebným zboží, které patří do zásilky. Rychlé a efektivní. Místo standardních 100 až 150 vybraných produktů jedním člověkem lze dosáhnout až na 600 kusů za hodinu. Systém tak pomáhá lidem být mnohem efektivnější a v této formě je nenahrazuje.

Klepněte pro větší obrázek

Knapp Open Shuttle

Univerzálním robotem pro přesun zboží, krabic a dalších věcí po skladu je Open Shuttle od společnosti Knapp. Díky tomu, že dokáže manévrovat i bez dodatečné pomocí, je možné ho nasadit do různých skladů.

I přesun z místa A do místa B může být někdy komplikovaný, pokud je na cestě překážka. Robot, respektive řídící systém dokáže najít alternativní cestu a dorazit s nákladem na místo určení zcela automaticky.

Fetch Robotics: vybírání bude brzy vyřešeno

Ve všech případech zmíněných robotů je hlavním cílem zrychlit kompletaci objednávky bez nutnosti toho, aby po skladě musel chodit člověk. Nejtěžší částí, která je ale stále ještě závislá na člověku, je vybírání jednotlivých produktů ze skříní. Taková dovednosti vyžaduje zručnost, rychlost a rozpoznávání objektů.

Amazon sice pořádá soutěže ve vybírání zboží ze skříní, o tento princip se ale snaží i Fetch Robotics. Jedná se o robota s paží, kterou lze natočit jakkoli dle potřeby a systémem 3D kamer, pomocí kterých dochází k měření vzdálenosti a rozpoznávání objektů z obrazu. Zatím to sice ještě nefunguje tak dobře a rychle, jak to zvládne člověk, ale to je jistě jen otázkou času.

Výhodou je, že takové systém půjde potenciálně využít i u menších a starších skladů, které nemají roboty pro přesun skříní se zbožím.

Doručení zboží do pár minut jen díky robotům

Robotické systémy jsou budoucností a sklady velkých eshopů jsou místem, které není ideální pro člověka. S příchodem dronů, které budou rychle a levně doručovat zboží z meziskladu přímo ke dveřím nakupujícího, je nutné zrychlit i všechny další části celé skládanky.

Třídění zboží, vybírání, balení a doručení – pokud se všechny tyto činnosti musí uskutečnit například do 30 minut i ve velkých skladech, je nutné vyměnit lidi za efektivnější a rychlejší roboty takřka na všech frontách. Má to pochopitelně pozitivní efekt nejen na rychlost vyřízení nákupu, ale také na nižší cenu. Co to ale znamená pro lidské skladníky na zmíněných pozicích, asi netřeba dodávat.

Diskuze (9) Další článek: Plánujete nákup nového procesoru? Pozor, Windows 7 a 8.1 budou mít brzy problém

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,