Roman Staněk: S GoodData můžeme porazit IBM i Oracle

Roman Staněk založil firmu NetBeans, kterou prodal Sun Microsystems (dnes Oracle), později Systinet, jenž odkoupilo HP, a dnes buduje GoodData. S ní plánuje jít na burzu.
Roman Staněk: S GoodData můžeme porazit IBM i Oracle

„V oblasti firemního softwaru se říká, že úspěch zrozený přes noc ve skutečnosti trvá 5 let,“ pronesl v rozhovoru na nedávné vídeňské konferenci Pioneers Festival český technologický podnikatel Roman Staněk na téma, zda je možné porazit zaběhnuté obry, jakými jsou IBM, Oracle či SAP. Právě jeho společnost GoodData s nimi soupeří v oblasti big data, analýzy dat a business intelligence a Staněk věří, že je může porazit.

„Kdo chce být v této oblasti úspěšný (korporátní IT), nemůže přijít k hlavním dveřím. Velké korporace nebudou nakupovat od malých společností, musíte to udělat jinak,“ vysvětluje Staněk. Český podnikatel má v této oblasti zkušenosti jako málokterý jeho krajan. V roce 1998 se mu podařilo prodat společnost NetBeans americkému Sun Microsystems, který nyní spadá pod Oracle, a v roce 2006 pak od něj HP koupilo firmu Systinet.

„To, co jsme vždy v mých společnostech dělali, je strategie najít jiný trh, který je na tom špatně. Takový se špatnou ekonomikou, nízkými maržemi a na kterém nikdo nechce být,“ popisuje. Na takovém trhu je podle Staňkových slov dobré vybudovat technologii, najmout lidi, získat zákazníky a know-how toho, jak se v této problematické oblasti dají vydělávat peníze, a následně jít dále do světa. „Pak můžete soupeřit s Oraclem, IBM a všemi ostatními.“

Merrill Lynch versus Komerční banka

Pro enterprise startupy je ale podle Staňka zároveň nutná přítomnost v Silicon Valley, zatímco ty pro koncové zákazníky mohou působit i z jiných světových oblastí. Společnost GoodData už získala investice ve výši téměř 55 milionů dolarů a podle Staňkových slov bude brzy potřebovat dalších 100 milionů. To podle něj například v Evropě není možné a Silicon Valley je pro podnikatele nejenom z tohoto důvodu nejlepší místo na světě.

Valley údajně boduje také v dalších oblastech, například díky shánění kvalitních lidí a zejména přístupu k šéfům velkých světových společností. „Často lidem říkám, že je pro mě jednodušší sejít se s globálním IT šéfem banky Merrill Lynch, než se sejít s českým IT šéfem Komerční banky,“ říká Staněk ve videu. Tyto velké společnosti i několikrát do roka zvou menší firmy na schůzky a baví se s nimi.

Staňkovým vzorem je legendární mořeplavec Kryštof Kolumbus. „Získal peníze od svého investora, tedy španělské královny, získal je na něco, čemu nikdo nevěřil a vzal na sebe obrovský risk,“ vysvětluje. Podobné to podle jeho slov bylo také s jeho firmami.

„S NetBeans jsme začali v době, kdy byla Java 2 měsíce stará. Řekl jsem, že bude (Java) potřebovat další nástroj a že porazíme IBM, Symantec a Borland. A každý mi říkal, že jsem absolutní blázen,“ vzpomíná Staněk. NetBeans zaměstnávala 5 lidí v Praze a po 18 měsících měl nástroj 100 tisíc stažení. „V té době nebyl Google, takže si nás nikdo nemohl vygooglovat. Sto tisíc stažení tehdy by dnes byla asi miliarda,“ věří podnikatel. Po této stotisícové metě se ozval Sun s nabídkou k odkupu.

Zatímco společnosti NetBeans a Systinet byly od začátku určeny k prodeji, v případě aktuálního projektu GoodData je to údajně jinak. „Vždy jsme věděli, že NetBeans jednou prodáme. Se Systinetem to bylo velice podobné a byla otázka, zda nás koupí Oracle, HP či Sun,“ říká Staněk a poukazuje na to, že silný byznys potřebuje především platformu, na které může stavět.

GoodData na burzu

A právě touto platformou disponuje GoodData. „S GoodData mohu firmy kupovat já,“ tvrdí. Tento ambiciózní cloudový projekt umožňuje sbírat data z celé řady různých zdrojů a aplikací, analyzovat je, vizualizovat a dále s nimi pracovat. Toto má být zásadní trend dalších let a firmy nyní staví komplexní nástroje, které takovou práci zvládnou.

„Moje práce je vidět trendy,“ říká Staněk. „Se Systinetem to byly webové služby, kterých jsme si všimli 18 měsíců předtím něž kdokoliv jiný. S GoodData jsme v roce 2007 začali pracovat s big data než si jich někdo všiml až v roce 2009.“ Český podnikatel věří, že už dnes je mnoho činností automatizovaných a že firmy budou muset všechna data analyzovat a měřit.

Roman Staněk tedy buduje větší projekt, než jakým byly jeho předchozí 2 firmy. „Vstup na burzu mi pro GoodData přijde jako logický cíl,“ naznačuje. GoodData jsou aktuálně v silné růstové fázi, firma má přes 180 zaměstnanců a získané investice využívá k dalšímu rychlému rozvoji a expanzi. Produkt prozatím cílí spíše na větší zákazníky, do budoucna si má ale najít cestu i k těm menším.

GoodData prošla už 3 investičními koly a ne vždy bylo peníze jednoduché získat. „Když jsme v roce 2009 hledali investici, bylo to absolutně nemožné. Ne proto, že by do nás investoři nechtěli investovat, ale nevěděli, jestli ty peníze mají,“ vzpomíná na dobu při vypuknutí finanční krize. Investoři často měli peníze uložené na účtech v padlé bance Lehman Brothers a nevěděli, zda se k nim někdy dostanou.

Druhé investiční kolo, ve kterém Staňkova firma získala 15 milionů dolarů, už údajně bylo mnohem rychlejší a jednodušší. A prozatím poslední etapa s dalšími 25 miliony už trvala pouhých 10 dní.

Zajímavé zážitky s investováním má Staněk také v případě Systinetu. „Když jsem přiletěl do Bostonu získat investici do Systinetu, byl to první let po 11. září,“ směje se. Více v přiloženém videu.

Témata článku: Byznys, Startupy, IBM, Oracle, Silicon Valley, Podobná investice, Stažené video, Uložený vzor, Zaběhnutá platforma, Komerční let, Podobný nástroj, Komerční banka, Investiční kolo

3 komentářů

Nejnovější komentáře

  • karlos00x 3. 1. 2013 15:43:29
    za ty fazole vážně díky!
  • malcolmX 3. 1. 2013 15:08:52
    Mel jsem to stesti pod/s Romanem pracovat. Je rozhodne vyjimecny a pritom...
Určitě si přečtěte

Průhledné solární bloky tvoří strukturu budovy a zároveň dodávají elektřinu

Průhledné solární bloky tvoří strukturu budovy a zároveň dodávají elektřinu

** Nový vědecký „startup“ vyvinu unikátní formu solárních bloků ** Solární bloky poskytují průhlednou a pevnou strukturu pro stavbu budov, ale díky Slunci zároveň dodávají elektřinu ** Integrované řešení může nahradit nebo doplnit klasické solární řešení na střeše

Dnes | Javůrek Karel | 1

Snap se snaží vyhrabat z problémů. Snapchat se mu podařil, vše ostatní je ale omyl

Snap se snaží vyhrabat z problémů. Snapchat se mu podařil, vše ostatní je ale omyl

** Tvůrce Snapchatu má problém ** Poslední dobou se mu nedaří ** A všichni ho dávno okopírovali

Dnes | Polesný David | 9

9 elektromobilových startupů, které chtějí porazit Teslu

9 elektromobilových startupů, které chtějí porazit Teslu

** Elektromobily sice znovuožily s příchodem Tesly, ta se ale musí připravit na konkurenci ** Vlastní elektromobily chystají nejen velké automobilové značky, ale i nové elektromobilové startupy ** Náklady na vstup do tohoto segmentu jsou stále velmi vysoké

17.  8.  2017 | Javůrek Karel | 23