Roman Staněk: Samoříditelná auta a mobily změní svět

Spoluzakladatel a šéf GoodData Roman Staněk vystoupil na VŠE. Mluvil mimo jiné o tom, jaké změny čeká mnoho oblastí kolem chytrých automobilů.
Roman Staněk: Samoříditelná auta a mobily změní svět

Roman Staněk se často prezentuje jako člověk, který v oblasti nových technologií vidí budoucnost. Dalo by se říci, že mu to vychází. Jeho dřívější firmy NetBeans a Systinet dnes vlastní Oracle, respektive HP, a do současných GoodData už posbíral investice ve výši 101 milionů dolarů. Z této úspěšné pozice Staněk předvídá jednu věc: samoříditelné automobily v následujících letech zcela zásadně změní celou oblast.

„Co mě obchodně mrzí? Že jsem nezaložil Uber,“ řekl Staněk během svého včerejšího vystoupení na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze. „Dnes je možné ovládat reálný svět mobilem a tím si ho i překonfigurovat. Máme dálkový ovladač na reálný svět. Vždy jsme se přizpůsobovali reálnému světu a teď se svět bude přizpůsobovat nám,“ doplnil.

Tímto způsobem už Uber začíná fungovat. Skrze mobilní technologie se spojují zákazníci s řidiči a tak dále. Staněk si nicméně myslí, že firmy tohoto typu půjdou ještě mnohem dále. „Samoříditelné auto je něco, co tady bude a změní to svět. Vyjdu ráno z baráku, tam bude čekat auto a odveze mě. Tohle bude něco, co si ještě hodně lidí ani neumí představit.“

A změní to nejenom auta

Takový způsob přepravy může změnit hodně věcí. Začne se výrazně investovat (jakože už investuje) do nových druhů napájení, budou se stavět chytré silnice, nové generace mobilních sítí, čidla budou sbírat hromady dat z okolí a zřejmě se zásadně změní byznys automobilek. Společně se autem, které nemusíte řídit, se totiž nejspíše změní také přístup k vlastnictví. Pokud bude možné si skrze mobil objednat odvoz a ten za chvilku díky chytré silnici a sběru dat přijede, není nutné takové auto vlastnit.

Klepněte pro větší obrázek
Máme dálkový ovladač na náš svět. Roman Staněk.

Podobné revoluce lze očekávat i v dalších oblastech, třeba nakupováni a doručování zboží a potravin. Skrze mobilní aplikaci si objednáte nákup na celý týden, objednávku vyřídí algoritmy, naloží je do chytrého auta a to se pak opět díky algoritmům a z pracování dat co nejkratší a nejrychlejší cestou dostane k vám domů.

„Budou se dát dělat věci, které jsme dříve dělat nemohli. Minimálně v Americe se do pěti let začnou transformovat třeba nemocnice,“ doplnil k tématu „dálkového ovládání světa“ Staněk.

Revoluční NetBeans a Systinet

Úspěšný český technologický podnikatel, který dnes v GoodData zaměstnává tři stovky lidí (150 v Praze a Brně, zbytek pak ve Spojených státech), měl vizionářské myšlenky vždy a své firmy často řadí mezi revoluční ve své době.

„O tom jednou napíšu knížku, NetBeans byla revoluční firma v mnoha ohledech. Rizikový kapitál v Praze v roce 1997…,“ uvedl na VŠE Staněk. „Dělalo nás to asi 15 lidí a některým z konkurentů jsme zničili byznys plány.“

NetBeans je od začátku zdarma dostupné vývojové prostředí pro jazyk Java, které ve své době začalo konkurovat zavedeným produktům od IBM (Eclipse), Borlandu, Microsoftu či Symantecu (Visual Café). Staňkův tým nicméně svůj nástroj uvolnil zdarma, což nakonec velkým hráčům jejich aktivity zásadním způsobem podkopalo.

 

Samoříditelné auto je něco, co tady bude a změní to svět. Vyjdu ráno z baráku, tam bude čekat auto a odveze mě.

 

„Nevědomky jsme objevili oblast, kde se dá na velikány zaútočit. Velkým obrům se dá konkurovat v tom, v čem mají mezery a s čím nemohou nic dělat,“ popsal Staněk. NetBeans byl sice dle jeho slov pomalý nástroj, ovšem byl zdarma a lidé po celém světě ho mohli hned zprovoznit a zkoušet si v něm svůj první vývoj v Javě. IBM a spol. na to nemohly jednoduše zareagovat, nemohly udělat pomalý nástroj. „Oni to viděli, ale nemohli s tím nic dělat.“

Za revoluční Roman Staněk považuje také firmu Systinet, kterou později prodal za 105 milionů dolarů. Systinet v době, kdy byl internet v rané fázi, vyvíjel technologie pro komunikaci aplikací se servery. „Dnes je běžné, že mobilní aplikace neustále komunikují se vzdálenými stroji, tehdy ale web services byla inovativní novinka,“ věří Staněk.

A ta burza platí

Současný projekt GoodData odstartoval v roce 2008. Myšlenka byla jasná: přenést analýzu dat do cloudu ve formě služby. To dle Staňka bylo opět revoluční, protože v době 2008 cloud ještě nic moc neznamenal a navíc se i dnes některé firmy zdráhají data pustit ven.

O GoodData a dalších záležitostech si můžete přečíst v našem nedávném rozhovoru s Romanem Staňkem. Psali jsme i článek o tom, jak v GoodData vyvíjejí vlastní technologie.

Staněk i nadále počítá s tím, že GoodData vstoupí na newyorskou burzu. „Vstup na burzu nezáleží na mě, ale na investorech, jestli budou mít zájem investovat do firem tohoto typu, nebo ne. Někdy mají šest měsíců zájem a pak už zase ne,“ popsal český podnikatel.

„Samozřejmě náš cíl je se na burzu dostat. Už jsme z VMwaru najali i nového finančního ředitele, který něco podobného dělal.“ A co potom? Podle Staňka se 90 procent hodnoty firmy buduje po vstupu na burzu, plánuje tedy v GoodData nadále zůstat.

Diskuze (19) Další článek: Herní vývojáři mají Vánoce. Zdarma získají také Unity 5 a Source 2

Témata článku: Byznys, Era, Barak, Samoříditelné auto, Reálný svět, Technologický podnik, Český podnikatel, ROM, Samořiditelné auto, Riziková oblast, Zásadní způsob, Český podnik, Způsob přepravy, Pomalá doba, Chytrá věc, Mobilní technologie, Svět, Nejkratší doba


Určitě si přečtěte

Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
To jsme si to zase zavařili. Ballot screen pro Android je průšvih [komentář]
Jakub Čížek
Evropská unieAndroidVyhledávače
Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Karel Kilián
LetadlaLétáníMapy
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Časopis Computer
Časopis Computer
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

David Polesný
VánoceNotebooky
Má to smysl, pípla nám eRouška. Moc informací ale z upozornění nevyčtete
Vladislav Kluska
KoronavirusMobilní aplikaceSoftware