Ručičky hodinek budeme posouvat dalších pět let. Vláda schválila pokračování letního času

 • Česká vláda schválila střídání času do roku 2026
 • Reaguje tak na platnost evropské směrnice
 • Zrušení letního času se jen tak nedočkáme

Česká vláda v pondělí 13. září schválila nařízení o zavedení letního času v letech 2022 až 2026. Návrh předložila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová s tím, že zapracovává příslušné předpisy Evropské unie.

Hlavním důvodem, proč nadále budeme muset přesouvat ručičky hodinek tam a zpět, je skutečnost, že nebyla zrušena směrnice 2000/84/ES z roku 2001. Proto bylo nutné stanovit novým nařízením vlády konkrétní data zavedení letního času a jeho ukončení v jednotlivých kalendářních letech v následujícím pětiletém období.

Letní čas v letech 2022 až 2026

Při přechodu na letní čas se o druhé hodině středoevropského času posunou hodiny na třetí hodinu letního času poslední březnovou neděli, tedy konkrétně v těchto dnech:

 • v roce 2022 dnem 27. března,
 • v roce 2023 dnem 26. března,
 • v roce 2024 dnem 31. března,
 • v roce 2025 dnem 30. března,
 • v roce 2026 dnem 29. března.

Zpět na původní středoevropský čas se dle vládního nařízení budeme vracet, jako doposud, poslední říjnovou neděli. V těchto dnech se o třetí hodině letního času posunou hodiny na druhou hodinu středoevropského času:

 • v roce 2022 dnem 30. října,
 • v roce 2023 dnem 29. října,
 • v roce 2024 dnem 27. října,
 • v roce 2025 dnem 26. října,
 • v roce 2026 dnem 25. října.

Konec letního času v nedohlednu

Čtvrtého července 2018 spustila Evropská komise internetovou anketu, ve které se obyvatelé EU mohli vyjádřit k otázce střídání letního a středoevropského času. Do uzávěrky, která byla stanovena na 16. srpna 2018, dostala 4,6 milionu platných odpovědí, ze kterých vyplynulo, že většině respondentů – konkrétně 84 % – neustálé posouvání ručiček tam a zpět vadí.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker po oznámení výsledků v rozhovoru pro německou televizi ZDF prohlásil, že komise rozhodne a podá návrh na zrušení střídání času. Hlavním a celoročním časem měl v Evropě zůstat letní. Vše nasvědčovalo tomu, že politici poslechnou hlas lidu.

Evropská komise následně skutečně přijala legislativní návrh na zrušení střídání času a vypadalo to, že v březnu 2019 budeme povinně přesouvat ručičky hodinek naposledy. Bohužel se tak nestalo, a jak to nyní vypadá, ani se tak v dohledné době nestane.

Nebyla by to totiž politika, aby se něco nepokazilo. Nejprve začaly polemiky o tom, který čas vlastně zachovat. Některé země souhlasily s letním, jiné trvaly na středoevropském, ale Evropská unie chtěla především čas jednotný. Nakonec se členské státy neshodly. Další rok přišla pandemie onemocnění covid-19 a řešení této otázky šlo na vedlejší kolej.

Následující termín byl stanoven na letošní rok, konkrétně na 28. březen, kdy se mělo naposledy přejít na letní čas. Bohužel z dostupných podkladů vyplývá, že od prosince 2019 jednání k této problematice nepokračují a není ani jisté, zda a kdy budou pokračovat.

Diskuze (56) Další článek: Asus bude s čipsetem Intel Z690 rozdělovat základní desky s podporou DDR5, nebo DDR4

Témata článku: Evropa, Česko, Hodinky, Evropská unie, Letní čas, Česká vláda, Čas, Zrušení, Střídání, Jean-Claude Juncker, Evropská komise, Střídání času, ZDF, Ručička, ATT, Březen, Hodinky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google si i na září připravil několik šikovných drobností, které se brzy dostanou na všechny Androidy

Google si i na září připravil několik šikovných drobností, které se brzy dostanou na všechny Androidy

** Google i v září pošle do Androidů „neviditelný“ update ** Obsahuje sice jen pár drobností, i tak se mohou leckomu hodit ** Nejužitečněji vypadá update funkce Sdílení nablízko

Martin Chroust
Nearby ShareAndroid
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle