Ručičky hodinek budeme posouvat dalších pět let. Vláda schválila pokračování letního času

 • Česká vláda schválila střídání času do roku 2026
 • Reaguje tak na platnost evropské směrnice
 • Zrušení letního času se jen tak nedočkáme

Česká vláda v pondělí 13. září schválila nařízení o zavedení letního času v letech 2022 až 2026. Návrh předložila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová s tím, že zapracovává příslušné předpisy Evropské unie.

Hlavním důvodem, proč nadále budeme muset přesouvat ručičky hodinek tam a zpět, je skutečnost, že nebyla zrušena směrnice 2000/84/ES z roku 2001. Proto bylo nutné stanovit novým nařízením vlády konkrétní data zavedení letního času a jeho ukončení v jednotlivých kalendářních letech v následujícím pětiletém období.

Letní čas v letech 2022 až 2026

Při přechodu na letní čas se o druhé hodině středoevropského času posunou hodiny na třetí hodinu letního času poslední březnovou neděli, tedy konkrétně v těchto dnech:

 • v roce 2022 dnem 27. března,
 • v roce 2023 dnem 26. března,
 • v roce 2024 dnem 31. března,
 • v roce 2025 dnem 30. března,
 • v roce 2026 dnem 29. března.

Zpět na původní středoevropský čas se dle vládního nařízení budeme vracet, jako doposud, poslední říjnovou neděli. V těchto dnech se o třetí hodině letního času posunou hodiny na druhou hodinu středoevropského času:

 • v roce 2022 dnem 30. října,
 • v roce 2023 dnem 29. října,
 • v roce 2024 dnem 27. října,
 • v roce 2025 dnem 26. října,
 • v roce 2026 dnem 25. října.

Konec letního času v nedohlednu

Čtvrtého července 2018 spustila Evropská komise internetovou anketu, ve které se obyvatelé EU mohli vyjádřit k otázce střídání letního a středoevropského času. Do uzávěrky, která byla stanovena na 16. srpna 2018, dostala 4,6 milionu platných odpovědí, ze kterých vyplynulo, že většině respondentů – konkrétně 84 % – neustálé posouvání ručiček tam a zpět vadí.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker po oznámení výsledků v rozhovoru pro německou televizi ZDF prohlásil, že komise rozhodne a podá návrh na zrušení střídání času. Hlavním a celoročním časem měl v Evropě zůstat letní. Vše nasvědčovalo tomu, že politici poslechnou hlas lidu.

Evropská komise následně skutečně přijala legislativní návrh na zrušení střídání času a vypadalo to, že v březnu 2019 budeme povinně přesouvat ručičky hodinek naposledy. Bohužel se tak nestalo, a jak to nyní vypadá, ani se tak v dohledné době nestane.

Nebyla by to totiž politika, aby se něco nepokazilo. Nejprve začaly polemiky o tom, který čas vlastně zachovat. Některé země souhlasily s letním, jiné trvaly na středoevropském, ale Evropská unie chtěla především čas jednotný. Nakonec se členské státy neshodly. Další rok přišla pandemie onemocnění covid-19 a řešení této otázky šlo na vedlejší kolej.

Následující termín byl stanoven na letošní rok, konkrétně na 28. březen, kdy se mělo naposledy přejít na letní čas. Bohužel z dostupných podkladů vyplývá, že od prosince 2019 jednání k této problematice nepokračují a není ani jisté, zda a kdy budou pokračovat.

Diskuze (56) Další článek: Asus bude s čipsetem Intel Z690 rozdělovat základní desky s podporou DDR5, nebo DDR4

Témata článku: Evropa, Česko, Evropská unie, Hodinky, Letní čas, ZDF, Střídání času, ATT, Jean-Claude Juncker, Střídání, Česká vláda, Zrušení, Evropská komise, Březen, Ručička, Čas, Hodinky na Heureka.czGoogle odstavil ruský botnet, jež využívá technologii blockchainu a infikoval více než milion počítačů

Google odstavil ruský botnet, jež využívá technologii blockchainu a infikoval více než milion počítačů

** Google odstavil ruský botnet Glupteba ** Přesto není vyhráno – využívá totiž technologii blockchainu ** Hackeři tak mohou získat kontrolu nad botnetem zpět

Karel Kilián
BlockchainBotnetGoogle
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy