S hlavou v oblacích

(Inzerce) Pohled na cloud z pozice managementu. Co přináší cloudové služby pohledem shora bez zaměření na technologie.
S hlavou v oblacích

Cloud computing je hodně skloňovaný pojem mezi IT odborníky i na oborových konferencích. Píše se a diskutuje o technologiích i dodavatelích a jejich řešení. Jak se ale vyznat v pojmech cloud, hypervizor, software define everything, Openstack, virtualizace, IaaS a dalších?

O netechnickém pohledu na cloud si povídáme s Jakubem Kabourkem, obchodním ředitelem PRO-ZETA.

Klepněte pro větší obrázek

Jak byste vysvětlil, co je to cloud třeba finančnímu řediteli?

Cloud je především koncept. Je škoda, že pořád řešíme technické aspekty a dostupné technologie, zatímco v netechnické rovině jen dokola opakujeme jako mantru, že cloud je flexibilní a elastický a snižuje náklady, aniž bychom to konkrétně rozvedli a uvedli další výhody z pohledu řízení firmy. Management firmy by měl ve svém IT chtít využít cloud ze stejného důvodu z jakého například pro financování firemních vozidel používá operativní leasing.

Cloud je vlastně outsouorcing. To podstatné je, že si platím za službu, což mě zbaví nejen nutnosti investovat, ale i neustále sledovat rychlý vývoj na technologickém trhu. Práci i rizika, která z toho vyplývají, to vše nechám na dodavateli. Server i storage je dnes už úplnou komoditou. S mírnou nadsázkou máme už dnes zákazníky, jejichž administrátoři “neviděli fyzický server” několik let, prostě to nepotřebují. Ví, co potřebují pro chod svých aplikací a to si zkrátka koupí jako službu.

Klepněte pro větší obrázek

Co byste odpověděl na otázky ohledně bezpečnosti cloudu? Není přeci jen lepší si dát své servery do dobře zabezpečeného a jištěného datacentra?

Hned na začátek je třeba říct, že zde ještě dlouho budou aplikace pro, které je vhodné použít fyzicky dedikovaný HW, ale určitě se nedá říct, že on-premise řešení jsou bezpečnější. Možná si ještě vzpomenete na jedno vyplavené pražské datacentrum, byť stojící na kopci. Za většinou chyb tak jako tak stojí lidský faktor. Stejně tak, jako musíte počítat s tím, že vypadne některý z vašich serverů, tak může vypadnout i celé datacentrum, pokud to ohrožuje váš business, hledáte řešení jak zálohovat a jak ten výpadek překlenout, nebo zcela eliminovat. My například pracujeme s konceptem 3 propojených datacenter, takže z pohledu zákazníka nabízíme službu, která je dostupná vždy.

Ale k výpadku v cloudu může dojít také…

Samozřejmě, v praxi dochází k výpadku čehokoli. Navíc potřeby zákazníků se velmi liší. Někdy je důraz kladený na uchování dat, jindy na dostupnost. Najdete firmy, které neohrozí 15 minut výpadek, stejně jako firmy, pro které je to skoro katastrofa. Proto se také hodně mluví o hybridním cloudu a kombinaci veřejných a privátních služeb.

Klepněte pro větší obrázek

Takže cesta vede přímo do cloudu?

To je přirozený vývoj, cena HW i datové konektivity klesá, výkon se zvyšuje a firmy musí být efektivnější než dřív. Ty jejichž hlavní business je na internetu to už dávno chápou a pro ty ostatní to začíná být čím dál důležitější. Bez fungující infrastruktury a dostupných dat dnes jako střední a větší firma už fungovat nemůžete.

Na začátku měl každý data na svém počítači a  pak na firemním serveru. Když těch serverů bylo víc, zvýšené nároky na konektivitu, zálohování i chlazení dovedly zákazníky do datových center. Následně snaha o maximální využití zdrojů přinesla virtualizaci. Privátní cloud je vlastně další vývojový stupeň virtualizace. Efektivita veřejného nebo sdíleného cloudu jde ještě mnohem dál díky sdílení prostředků více zákazníky. Samozřejmě, že přechod do cloudu má svá úskalí, ale výsledek jistě ocení i na začátku zmíněný finanční ředitel.

www.prozeta.eu

Další článek: 6 aplikací, které mohou nahradit Photoshop

Témata článku: Škoda foto, OpenStack, Přirozený vývoj, Foto, Elastic, Maximální využití, Fyzický server, Zeta, Mantra, Celé data, Hybridní cloud, Rychlý vývoj, Celé datacentrum, Privátní cloud, Kopec, Lidský faktor, Sdílený cloud


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 162