Bitcoin zažil historický okamžik, stal se oficiální měnou v první zemi – Salvadoru. Zároveň se tím změnila dlouholetá a celosvětová finanční problematika, zda jde o majetek, investici, nebo měnu. Kvůli tomu by do budoucna měly nastat daňové a účetní změny, které jsou u měny jiné než u majetku či investice. Adopci kryptoměny předcházely dlouhé přípravy a hlavním tahounem prosazení byl prezident Nayib Bukele, který je fanouškem bitcoinu.
Elon Musk: Když budete těžit Bitcoin ekologicky, zase vám začnu prodávat tesly
Salvador nemá vlastní měnu a doposud se v zemi používal americký dolar. Bitcoin tak nenahrazuje současnou měnu, ale je druhou, kterou je možné v zemi používat v obchodech, v úřadech a dalších místech. Prodejci musí povinně přijímat jak americký dolar, tak bitcoin.
Klopýtnutí na úvod
I když technologická infrastruktura Salvadoru nepatří mezi nejmodernější, obyvatelé mají chytré telefony, pomocí kterých lze bitcoin snadno a rychle přijímat i odesílat. Pro tyto operace Salvador zveřejnil i oficiální peněženku Chivo, avšak uživatelé mohou používat i vlastní.
Nasazení aplikací pro iOS a Android první den způsobilo problémy na registračních serverech, na které byla zmíněná národní kryptopeněženka napojená. Servery tak byly nedostupné a lidé se nemohli nějakou dobu registrovat. Prezident totiž slíbil, že za registraci dostane každý uživatel 30 dolarů v bitcoinech na danou peněženku Chivo. Tímto způsobem chtěl nalákat co nejvíce lidí k přechodu, protože velká část obyvatelstva nemá ani bankovní účty a žije na hranici chudoby.
Kryptoměny čeká několik zásadních změn. Společným jmenovatelem je ekologie
Hlavní předností nasazení bitcoinu je výrazné snížení poplatků při posílání peněz ze zahraničí. Přes 2,5 milionu salvadorců totiž pracuje v jiných zemích (nejvíce v USA) a posílá pravidelně peníze domů rodinám. Za rok 2020 to bylo 6 miliard dolarů, což představuje 23 % HDP Salvadoru. Vzhledem k tomu, že poplatky za tyto převody mohou být i desítky procent, mají lidé ušetřit přes 400 milionů dolarů ročně.
Proti nasazení bitcoinu coby národní měny se objevila i vlna demonstrací, hlavně kvůli tomu, že bitcoin je příliš nestabilní a může to ohrozit ekonomiku země. Na druhou stranu je však nutné dodat, že v podobných zemích bývá mnohem větším problémem hyperinflace a znehodnocení měny jednotlivými vládami. Bitcoin tak v tomto směru umožňuje odstranění vlivu vlády na hodnotě měny.
Těžba bitcoinu v Číně už má stejně velkou uhlíkovou stopu jako celá Česká republika
Po přechodu Salvadoru na bitcoin došlo k 10% snížení ceny z 51 tisíc dolarů na přibližně 46 tisíc dolarů, tedy v klasickém stylu „buy the rumors, sell the news“. Hodnota bitcoinu za poslední měsíc stoupla o přibližně 70 %.