Salvador je první zemí, která zavedla bitcoin jako národní měnu. Sekunduje americkému dolaru

Bitcoin zažil historický okamžik, stal se oficiální měnou v první zemi – Salvadoru. Zároveň se tím změnila dlouholetá a celosvětová finanční problematika, zda jde o majetek, investici, nebo měnu. Kvůli tomu by do budoucna měly nastat daňové a účetní změny, které jsou u měny jiné než u majetku či investice. Adopci kryptoměny předcházely dlouhé přípravy a hlavním tahounem prosazení byl prezident Nayib Bukele, který je fanouškem bitcoinu.

Salvador nemá vlastní měnu a doposud se v zemi používal americký dolar. Bitcoin tak nenahrazuje současnou měnu, ale je druhou, kterou je možné v zemi používat v obchodech, v úřadech a dalších místech. Prodejci musí povinně přijímat jak americký dolar, tak bitcoin.

Klopýtnutí na úvod

I když technologická infrastruktura Salvadoru nepatří mezi nejmodernější, obyvatelé mají chytré telefony, pomocí kterých lze bitcoin snadno a rychle přijímat i odesílat. Pro tyto operace Salvador zveřejnil i oficiální peněženku Chivo, avšak uživatelé mohou používat i vlastní.

Nasazení aplikací pro iOS a Android první den způsobilo problémy na registračních serverech, na které byla zmíněná národní kryptopeněženka napojená. Servery tak byly nedostupné a lidé se nemohli nějakou dobu registrovat. Prezident totiž slíbil, že za registraci dostane každý uživatel 30 dolarů v bitcoinech na danou peněženku Chivo. Tímto způsobem chtěl nalákat co nejvíce lidí k přechodu, protože velká část obyvatelstva nemá ani bankovní účty a žije na hranici chudoby.

Hlavní předností nasazení bitcoinu je výrazné snížení poplatků při posílání peněz ze zahraničí. Přes 2,5 milionu salvadorců totiž pracuje v jiných zemích (nejvíce v USA) a posílá pravidelně peníze domů rodinám. Za rok 2020 to bylo 6 miliard dolarů, což představuje 23 % HDP Salvadoru. Vzhledem k tomu, že poplatky za tyto převody mohou být i desítky procent, mají lidé ušetřit přes 400 milionů dolarů ročně.

Proti nasazení bitcoinu coby národní měny se objevila i vlna demonstrací, hlavně kvůli tomu, že bitcoin je příliš nestabilní a může to ohrozit ekonomiku země. Na druhou stranu je však nutné dodat, že v podobných zemích bývá mnohem větším problémem hyperinflace a znehodnocení měny jednotlivými vládami. Bitcoin tak v tomto směru umožňuje odstranění vlivu vlády na hodnotě měny.

Po přechodu Salvadoru na bitcoin došlo k 10% snížení ceny z 51 tisíc dolarů na přibližně 46 tisíc dolarů, tedy v klasickém stylu „buy the rumors, sell the news“. Hodnota bitcoinu za poslední měsíc stoupla o přibližně 70 %.

Diskuze (17) Další článek: Šéf Roskosmosu složil poklonu Elonu Muskovi a pozval ho na návštěvu do svého domu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,