Salvador je první zemí, která zavedla bitcoin jako národní měnu. Sekunduje americkému dolaru

Bitcoin zažil historický okamžik, stal se oficiální měnou v první zemi – Salvadoru. Zároveň se tím změnila dlouholetá a celosvětová finanční problematika, zda jde o majetek, investici, nebo měnu. Kvůli tomu by do budoucna měly nastat daňové a účetní změny, které jsou u měny jiné než u majetku či investice. Adopci kryptoměny předcházely dlouhé přípravy a hlavním tahounem prosazení byl prezident Nayib Bukele, který je fanouškem bitcoinu.

Salvador nemá vlastní měnu a doposud se v zemi používal americký dolar. Bitcoin tak nenahrazuje současnou měnu, ale je druhou, kterou je možné v zemi používat v obchodech, v úřadech a dalších místech. Prodejci musí povinně přijímat jak americký dolar, tak bitcoin.

Klopýtnutí na úvod

I když technologická infrastruktura Salvadoru nepatří mezi nejmodernější, obyvatelé mají chytré telefony, pomocí kterých lze bitcoin snadno a rychle přijímat i odesílat. Pro tyto operace Salvador zveřejnil i oficiální peněženku Chivo, avšak uživatelé mohou používat i vlastní.

Nasazení aplikací pro iOS a Android první den způsobilo problémy na registračních serverech, na které byla zmíněná národní kryptopeněženka napojená. Servery tak byly nedostupné a lidé se nemohli nějakou dobu registrovat. Prezident totiž slíbil, že za registraci dostane každý uživatel 30 dolarů v bitcoinech na danou peněženku Chivo. Tímto způsobem chtěl nalákat co nejvíce lidí k přechodu, protože velká část obyvatelstva nemá ani bankovní účty a žije na hranici chudoby.

Hlavní předností nasazení bitcoinu je výrazné snížení poplatků při posílání peněz ze zahraničí. Přes 2,5 milionu salvadorců totiž pracuje v jiných zemích (nejvíce v USA) a posílá pravidelně peníze domů rodinám. Za rok 2020 to bylo 6 miliard dolarů, což představuje 23 % HDP Salvadoru. Vzhledem k tomu, že poplatky za tyto převody mohou být i desítky procent, mají lidé ušetřit přes 400 milionů dolarů ročně.

Proti nasazení bitcoinu coby národní měny se objevila i vlna demonstrací, hlavně kvůli tomu, že bitcoin je příliš nestabilní a může to ohrozit ekonomiku země. Na druhou stranu je však nutné dodat, že v podobných zemích bývá mnohem větším problémem hyperinflace a znehodnocení měny jednotlivými vládami. Bitcoin tak v tomto směru umožňuje odstranění vlivu vlády na hodnotě měny.

Po přechodu Salvadoru na bitcoin došlo k 10% snížení ceny z 51 tisíc dolarů na přibližně 46 tisíc dolarů, tedy v klasickém stylu „buy the rumors, sell the news“. Hodnota bitcoinu za poslední měsíc stoupla o přibližně 70 %.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (17) Další článek: Šéf Roskosmosu složil poklonu Elonu Muskovi a pozval ho na návštěvu do svého domu

Témata článku: Kryptoměny, Byznys, USA, Android, Bitcoin, Investice, Placení mobilem, Peníze, Kryptoměnová peněženka, Americký dolar, Klopýtnutí, Salvador, Kter, Buk, Chiva, Měna, Dolar, Poplatek, Peněženka, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti