Čipy | Samsung | Finanční výsledky

Samsung hlásí rekordní tržby z výroby čipů a začal dodávat první 5nm úsporné procesory

Samsung hlásí rekordní tržby z výroby čipů a začal dodávat první 5nm úsporné procesory

Samsung zveřejnil finanční výsledky za třetí čtvrtletí roku 2020, kde se ukazuje zvýšená poptávka po výrobě čipů v rámci jeho továren.

Celkový obrat za poslední tři měsíce se vyšplhal na 67 miliardy dolarů, přičemž zisk byl 9,4 miliardy dolarů. Pro naše potřeby je ale důležitá část polovodičové výroby. Zde se příjem za čtvrtletí dostal na 26 miliard dolarů, z toho 14,3 miliardy dolarů bylo z výroby paměťových čipů. Jedná se o meziroční zvýšení o 3 %, respektive 7 %.

Klepněte pro větší obrázek
Není 5 nm jako 5 nm. Srovnání 5nm výrobní technologie ukazuje, že TSMC má značný náskok hlavně v hustotě logiky (Zdroj: Semiwiki)

Dle vyjádření Samsungu se jedná o rekordní čtvrtletí, které by mělo i dále pokračovat. Nyní totiž začal dodávat první úsporné 5nm čipy (5LPE – Low Power Early, používá EUV), které nejdříve zamíří například do mobilních telefonů (SoC, 5G modemy). Kdy se dočkáme i výkonných 5nm čipů, zatím Samsung neupřesnil. V posledním čtvrtletí letošního roku ale zvýší výrobu výkonných procesorů pomocí starších technologií.

To by se mělo týkat hlavně Nvidie, která si u Samsungu nechává vyrábět 8nm čipy Ampere pro grafické karty GeForce RRTX 3070, 3080 a 3090. Právě těchto karet je stále nedostatek, takže bychom se měli v následujících měsících dočkat alespoň mírného zlepšení.

I když je z technologického pohledu jedničkou TSMC, Samsung je hned na druhém místě za ním a ostatní výrobce jsou daleko za touto silnou dvojkou. Samsung má v plánu ještě iterovat na 4nm čipy a posléze pak počítá se dvěma vylepšeními u 3nm technologie.

Představení telefonu Samsung Galaxy S20

Diskuze (3) Další článek: Apple za týden ukáže, že se obejde bez Intelu. Představí první armové Macy

Témata článku: Technologie, Čipy, Procesory, Samsung, Nvidia, Moorův zákon, TSMC, Finanční výsledky, Výroba, Low Power Earl, Dolar, GeForce, Čtvrtletí, Procesor, Rekordní tržba, Samsung Galaxy


Určitě si přečtěte

Sony svléklo PlayStation 5 donaha. Chlazení je skutečně masivní a využívá tekutý kov
Lukáš Václavík
Playstation 5SonyHardware
AMD začalo nabízet kola. Celoodpružený model je vyloženě ostuda
David Polesný
CyklistikaAMD
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Karel Javůrek
Grafické kartyTechnologieNvidia