Samsung hlásí rekordní tržby z výroby čipů a začal dodávat první 5nm úsporné procesory

Samsung hlásí rekordní tržby z výroby čipů a začal dodávat první 5nm úsporné procesory

Samsung zveřejnil finanční výsledky za třetí čtvrtletí roku 2020, kde se ukazuje zvýšená poptávka po výrobě čipů v rámci jeho továren.

Celkový obrat za poslední tři měsíce se vyšplhal na 67 miliardy dolarů, přičemž zisk byl 9,4 miliardy dolarů. Pro naše potřeby je ale důležitá část polovodičové výroby. Zde se příjem za čtvrtletí dostal na 26 miliard dolarů, z toho 14,3 miliardy dolarů bylo z výroby paměťových čipů. Jedná se o meziroční zvýšení o 3 %, respektive 7 %.

Klepněte pro větší obrázek
Není 5 nm jako 5 nm. Srovnání 5nm výrobní technologie ukazuje, že TSMC má značný náskok hlavně v hustotě logiky (Zdroj: Semiwiki)

Dle vyjádření Samsungu se jedná o rekordní čtvrtletí, které by mělo i dále pokračovat. Nyní totiž začal dodávat první úsporné 5nm čipy (5LPE – Low Power Early, používá EUV), které nejdříve zamíří například do mobilních telefonů (SoC, 5G modemy). Kdy se dočkáme i výkonných 5nm čipů, zatím Samsung neupřesnil. V posledním čtvrtletí letošního roku ale zvýší výrobu výkonných procesorů pomocí starších technologií.

To by se mělo týkat hlavně Nvidie, která si u Samsungu nechává vyrábět 8nm čipy Ampere pro grafické karty GeForce RRTX 3070, 3080 a 3090. Právě těchto karet je stále nedostatek, takže bychom se měli v následujících měsících dočkat alespoň mírného zlepšení.

I když je z technologického pohledu jedničkou TSMC, Samsung je hned na druhém místě za ním a ostatní výrobce jsou daleko za touto silnou dvojkou. Samsung má v plánu ještě iterovat na 4nm čipy a posléze pak počítá se dvěma vylepšeními u 3nm technologie.

Představení telefonu Samsung Galaxy S20

Diskuze (3) Další článek: Apple za týden ukáže, že se obejde bez Intelu. Představí první armové Macy

Témata článku: Technologie, Procesory, Nvidia, Moorův zákon, Samsung, Čipy, TSMC, Finanční výsledky, Výroba, Low Power Earl, Samsung Galaxy, Procesor, DOD, HLA, Rekordní tržba, GeForce, Dolar, Samsung Foundry, Čtvrtletí, Procesory na Heureka.czKuba během půlhodiny rozbil nový drahý dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor | Týden Živě

Kuba během půlhodiny rozbil nový drahý dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor | Týden Živě

** Do redakce nám dorazil Mavic 3 a hned jsme ho rozbili ** Statistický úřad zveřejnil data, jak používáme PC a mobil ** NordPass spočítal, jaká hesla používáme nejčastěji

Jakub ČížekMartin Miksa
Týden ŽivěVideo
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály